Blog

"World Wide Web" (WWW) 30 yaşında!

"World Wide Web" (WWW) 30 yaşında!

İnternet tarayıcınızı açtğınız zaman adres çubuğuna neden "www" ile başlayan bir şeyler girdiğinizi hiç düşündünüz mü ? Evet arkadaşlar o görmüş olduğunuz www aslında World Wide Web'in kısaltmasıdır ve Dünyayı Saran İnternet anlamına gelir.

www 30 yaşında
Büyük bir kesim tarafından web ve internet aynı terimmiş gibi algılansa da aslında çok farklıdır. İnternete bağlanmayı sağlayan servislere verilen ada web denir arkadaşlar ve web bugün 30 yaşında!

 WWW Nedir?

World Wide Web yani ‘www’ bugün dünya çapında kullanılan bir servis sağlayıcı sistemdir. İnternet sitelerinin birbirinden farklı bölgelere yayın yapabilmesini sağlayan (Kapalı ağ olmaktan kurtaran)  bu servis ilk kez 1989 yılında kullanılmıştır. İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi olan www sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişiliyor. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

 Tim Berners-Lee
Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuş. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirleniyor. World Wide Web Konsorsiyumu’nu yöneten Tim, ilk internet sitesini cern’in kendi ağında yayınlamıştı. 20 Aralık 1990’da yayınlanan site, dünya genelinde 1991 yılı içerisinde açıldı. Sitenin adı ise ‘info.cern.ch’ olarak belirlendi.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..