Blog

Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Püf Noktası

Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Püf Noktası

1-Temel Kalıpları Öğrenin

Eğer öğrenmek istediğiniz dil hakkında en ufak bir fikriniz yoksa genel kalıpları kavrayarak işe başlayabilirsiniz. Bunu zevkli kılmak isterseniz dillini öğreneceğiniz ülkelerin kültürlerini, tarihini araştırabilir hem de kendinizi bu konuda şevklendirebilirsiniz.

Temel kalıplardan kastım yeni biriyle tanışabilecek düzeye gelmeniz. Cümle yapılarını ve zaman kalıplarını çok iyi öğrenmelisiniz. Örneğin şu an su içtiğinizden bahsedeceksiniz; “I’m drinking water.” Yerine “ I drinking water.” derseniz komik duruma düşersiniz. Bunu engellemek için zamanları iyi bilmelisiniz.

 

2- Kelime Ezberi ve Tekrar

Boş zamanlarınızda en çok kullanılan kelimeleri gözden geçirip tekrar etmelisiniz. Tekrardan kastım yüz kez okumak değil elbette. Öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanmaya çalışın, test ve bulmaca çözün, post-it’lere yazıp görebileceğiniz yerlere yapıştırın – gözünüz oraya kaydıkça göz aşinalığınız oluşacak bu da aklınızda kalmasına yardımcı olur.-

 

3- Türkçe Düşünmeyin!

İngilizce’de Perfect Tenses denilen zaman kalıpları mevcut. Bu kalıpların Türkçe karşılığı olmadığından benimsemeniz çok zor olacaktır.

Türkçe düşündüğünüzde cümle yapısını oturtmanız ve konuşmanız zaman alacaktır. Bunu engellemek adına Türkçe düşünmekten ziyade o dilin kalıplarını zihninizde oturtun ve kuracağınız cümle için seçtiğiniz kelimelerin önce Türkçelerini değil direkt karşılıklarını o kalıplara yerleştirin. Bunu düzenli yaptığınızda bir süre sonra alışacaksınız.

4-Dizi/Film İzleme ve Kitap Okuma

Belki de en yararlı aktivitelerden birisi de izleyip okumaktır. “Hiç bilmediğim bir dilde kitabı nasıl okuyayım?” diye düşünmeyin. Okuyacağınız kitabı bulunduğunuz seviyeye göre seçerseniz anlamanız daha kolay olacaktır. Bilmediğiniz kelimeler muhakkak vardır fakat bu bilmediğiniz kelimelerin altını çizip anlamına bakarsanız hem anlamanızı güçlendirir hem de kelime haznenize yeni kelimeler katarsınız. Seviyeniz yükseldikçe okuduğunuz kitapların seviyelerini de yükseltebilir ve aynı şeyleri tekrar tekrar uygulayabilirsiniz.

Dizi ve Filmlerde ise dublaj yerine altyazıyı tercih etmeniz en temel nasihattir. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra orijinal dilinde izlemeye başlayacaksınız zaten..

Vakit buldukça yapmanız değil bunlar için vakit ayırmanız daha doğru olacaktır.

5-İletişim Kurun ve Kendinizi Zorlayın!

İnsanlarla iletişim kurabileceğiniz birçok farklı uygulama mevcut. Bu uygulamaları boş muhabbetler için kullanmak yerine kendinizi geliştirmek için kullanmanız uygulamayı sizin için daha yararlı kılar. Bu uygulamaları sadece öğrendiğiniz dilde çok iyi bir seviyede olduğunuzda değil başlangıç seviyesinde de kullanın; çünkü iletişim kurdukça gelişme hızınız artacaktır. Mümkünatı varsa yurtdışında bulunun. Türkiye sınırları içinde pratik yapabileceğiniz insanlar sınırlı fakat yurtdışına çıktığınızda yabancı dili konuşmak zorunda olduğunuz için kendinizi ister istemez geliştireceksiniz.

Konuşurken duraksayacağınız noktalar olabilir. Anlamlandıramadığınız cümleleri bilmediğiniz kelimelerle muhakkak karşılaşacaksınız fakat unutmayın kendinizi zorlamazsanız öğrenemezsiniz!

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..