Blog

Yalnızca Tıp Öğrencilerinin Anlayabileceği 5 Şey!

Yalnızca Tıp Öğrencilerinin Anlayabileceği 5 Şey!

Eğer tıp öğrencisiyseniz, o zaman kimsenin hayatınız hakkında anlayamayacağı bazı şeyler var demektir. Konuşacak cesetlerin dışında bir anatomi laboratuarında yalnız kalmaktan başka kim rahat öğrenebilir ki?

Başka kim böbreği elinde tutmanın çok havalı olduğunu anlayabilir ki? İlkyardım metninin Kızılhaç kursuyla bir ilgisi olmadığını kim bilebilir ki? Bir kütüphane 24 saat açık kalmayı düşündüğü için başka kim heyecanlanabilir? Ve başka kim belki kimsenin aslında 4 yıl hiçbir şey seçmeyeceğini, ders çalışmaktan, yemek yemekten, uykudan ve kafein galonu seçebileceğini anlayabilirdi?

Ancak, tıp öğrencisinin hayatı, “yatmayan” bir insanın anlayamayacağı birçok şeyle doludur.

Yalnızca Tıp Öğrencilerinin Anlayabileceği 5 Şey! 1

1- Yabancı dilde konuşmaya başlarsınız

Dilinizin birçoğunun Latince veya Yunanca ile ilgili olduğu görülüyor, ancak garip kelimeler ağzınızdan dökülüyor - integumentary, lingual arter ve glossopharyngeal sinir gibi kelimeler. Ve kelimelerinizin çoğu “histo”, “lapar”, “hemat” gibi şeylerle başlar. İnsanlar neden mutfak masanızda Latince ve Yunanca etimoloji üzerine bir kitabınız olduğunu anlamıyor olabilirler, ancak yaygın olarak kullandığınız bir kitaptır. Yunanca ve Latince kökleri, öneklerini ve soneklerini incelemek tıbbi terminolojiyi öğrenmenize ve hatırlamanıza olanak sağlar.
 


2- “Normal” yaşamları sürdüren insanlar, “gece kaydırmasının” gerçekten ne anlama geldiğini anlayamayabilir.

Özellikle de aynı isimdeki TV dizisini izledikten sonra. Gece bekletme ve / veya görüşme sırasında olmak, ağır bir şekilde kafeine bağımlı olmayı ve garip yerlerde kısa kestirmeyi öğrenmenizi sağlar - bir tedarik dolabı, bir şezlong, hatta bir duvara karşı durmak. Bu, bir şekilde reklamlarla dolu bir saat içinde çözülen romantizm ve kişisel dramaya sahip olduğunuz anlamına gelmez; sihirli bir şekilde zor bir tanı koyduğunuz ve “günü kurtardığınız” ve gerçekten hasta bir hasta olduğu anlamına gelmez. Bu, bir katılımcıyı “gölgelemeniz” veya hastaların hayati değerlerini izlemeniz anlamına gelir.
 


3- Çevrendekiler senden her hastalığa çare bulmanı bekler

Yakın çevrenizde sağı solu ağıran birileri mutlaka vardır ve her seferinde size gelip branşınız dışında dahi olsa sizden "ayağım ağrıyor" , yok "ölecek miyim?" gibi serzenişlerde bulunabilirler. Korkmayın zamanla alışırsınız.

 


4- Hipokondri kalıcı bir durumdur.

“Semptomlar” geliştiren insanlar Web'e girer ve semptomlarının ne anlama gelebileceği ile ilgili her şeyi okurlar ve bazen sadece gerçekten ciddi bir yanlışlığın olmadığını bulmak için doktorlarına koşarlar. Bunlar tıp öğrencilerine göre amatörler. Her gün Patoloji dersinde olduğunuzu ve insanoğlunun bildiği her bir hastalığı ve semptomlarını inceleyin. Tıp öğrencileri günlük olarak “semptomlara” sahiptir ve WebMD'ye ihtiyaç duymazlar. Patoloji metinlerini “düz” olarak vermek için kullanıyorlar. Profesyonel “hipokondri” nin ne olduğu - her gün yeni semptomlar geliştirmek!
 


5- “Normal” insanlar neden yaptıkları kariyerleri seçtiklerini söyleyebilirler.

Çocuklara öğretme konusunda tutkulu; programlama ve yeni uygulamalar geliştirmeyi severler; Muhasebe veya mühendisliğin zorluklarını severler. Burada, hastanede bir "çok gece" den sonra, buzdolabınızın boş olduğunu bilerek ve bakkal dükkânına bile vaktinizi ne zaman bulacağınızı merak ederek sınıfta kasvetli bir insansınız; Burada anatomi laboratuarında hastalıklı karaciğerlere ve akciğerlere bakıyorsunuz. Ve sonunda mezun olduğunuzda ve staj ve staj yaptığınız bir pauper olarak hayata başladığınızda ne kadar borcunuz olacağını hemen hemen anladınız. Fakat bir şekilde, tıbbın tutkusu gerçekten her şeyi “trump” yapıyor ve siz ileriye gidiyorsunuz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..