Blog

univerlist - yapay zeka çalışmalarına nereden başlamalı ?

Yapay Zeka Çalışmalarına Nereden Başlamalı?

Kimilerine göre her şey Arnold Schwarzeneger'in Terminatör serisi ile başladı, kimilerine göre ise satranç ustası Garri Kasparov'un Deep Blue ile gerçekleştirdiği maç ile. Bilinen bir şey varsa o da bu günlerin bir gün gelecek olmasıydı ve şimdi sırasıyla her yerde ilgi çekici şeyler görüyoruz. Kimileri veri analizlerini hızlandırmak için kullanıyorken, kimileri üretim süreçlerinde iş gücünü azaltmak için kullanmayı amaçlıyor. Öyle bir şey ki ucu bucağı olmayan sonsuz bir yelpazeye sahip olan yapay zeka çalışmaları bu yüzden olacaktır ki herkesi mutlu ettiği kadar tedirgin de etmeyi başarıyor. Ama yine de istiyoruz. Peki nasıl bu konuda çalışmalar gerçekleştirebiliriz?

univerlist - yapay zeka çalışmalarına nereden başlamalı?

 

Yapay Zeka'ya giriş!

1- Yapay zeka nedir?

univerlist - yapay zeka çalışmalarına nereden başlamalı ? 2

Bir konuda çalışma yapmak istiyorsanız , ilk olarak onun tam anlamıyla ne olduğunu bilmeniz gerekir. Aksi takdirde beklenmeyen sonuçlar ve bir sürü zaman kaybı söz konusu olabilir. Yapay zeka, dar zeka ve yapay genel zeka olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yapay genel zeka

 Biyolojik olarak insanın sinir sistemini andıran bir matematiksel kurguya ve tasarıma sahip olan bu zeka türü; görsel algılama, konuşma ve ses ayırt etme, hareketi muuhasebe ve muhakeme konusunda yeteneklere sahip olan zeka biçimidir. Bu zeka türü kendi kendine öğrenmeyi beceren her türlü yazılım ve donanıma sahiptir.

Yapay dar zeka

Yapay dar zeka ise; saptanmış olan bir problemin ortadan kaldırılması adına geliştirilmesi amaçlanan ve elde olan verilerden öğrenmeyi bilen sınırlı zeka türüdür.

2- Öğrenmesi zor mu? Kendi kendime öğrenebilir miyim?

univerlist - yapay zeka çalışmalarına nereden başlamalı ? 3

Temelinin atılmasının ardından yapay zeka programlamanın zor olmadığını söylemek elbette mümkün. Elimizin altında internet olduğu sürece erişim konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz için çeşitli konferanslarda , derslerde , bloglarda ya da dökümanlarda hatta videolarda bu konular hakkında bilgiler edinmeniz oldukça mümkün. Zaten bu yüzden tek başınıza bu konuda çalışmalar gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Öte yandan örneklere odaklanarak da kendinize yeni şeyler katmanız da mümkün olacak.

3- Yapay zeka algoritmalarını ve matematiğini nereden öğrenebilirim?

univerlist - yapay zeka çalışmalarına nereden başlamalı ? 4

Yapay zeka çalışmalarına başlayacaksanız temelini öğrenmeniz çok önemlidir. Eğer bu temeli kendinize katamazsanız, sizler geliştirenden ziyade yapay zeka uyarlayıcısı olarak çalışmalarınıza devam etmek durumunda kalırsınız. Bundan dolayı da Yapay Sinir Ağları (Artificical Neural Network) (Yazılım mühendisliği öğrencileri bu dersi çok sever) , işlemsel zeka (Computational Intelligence ) , derin öğrenme (Deep Learning) ve makinelerin öğrenmesi (Machine Learning) gibi derslere ilgi göstermeli ve takibi asla bırakmamalısınız.

Okullarda bilgi konusunda sıkıntı yaşarsanız da sizlere tavsiyemiz, çevrimiçi eğitim kursları tedarik edebileceğiniz sistemlere dahil olmanızdır. Oralarda da giriş seviyelerinde kursları ya da dökümanları takip edip örnekleri sıkça tekrarlayarak kendinize bir şeyler katabilirsiniz.

Bu kaynaklardan bazıları;


 

Hacettepe Üniversitesi:

Ülkemizde 2017 yazında Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ'nün de yapay zeka programlama konusunda yaz tatili boyunca eğitimler verdiğini de söylemekte fayda var. Eğer katılım sağlamış arkadaşlarınız varsa kendilerinden temin etmenizde fayda var.

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü):

Stanford Üniversitesi:

Çevrimiçi (Online) Eğitim Platformları:Az önce yukarıda sizlere bahsetmiş olduğumuz derslerin her birine çevrimiçi sertifika da edinmenizi sağlayan platformlarda ulaşabilirsiniz ve o platformlardan bazıları;


4- Yapay zeka programlamak için hangi diller kullanılmalıdır?

univerlist - yapay zeka çalışmalarına nereden başlamalı ? 4

Söz konusu veriler ise kullanabileceğiniz 5 popüler dil aynen aşağıdaki gibidir;
 

  • Python ,
  • C/C++ ,
  • Java ,
  • R ,
  • JavaScript  şeklinde çalışmalarda tercih ediliş sıklıklarına göre listelenmişlerdir. 

Pyhton dili neden bu kadar fazla tercih ediliyor diye merak ediyorsunuzdur elbette. Yazım konusunda sınırları pek fazla olmayan bir dil olmasının yanında , derin öğrenme kütüphanesinin arka planında kullanılmasından dolayıdır. Diğer yandan veri görselleştirme çalışmaları söz konusu olacaksa o zaman bu konuda Pyhton sazı R'ye devreder. 

IEEE Spectrum’un 2018 için hazırladığı programlama dillerinin kullanımları ve alanları ile ilgili gerçekleştirilen araştırmanın sonucu ise bizzat aşağıda yer alan görseldeki gibidir:

yapay zekaya giriş

Yapay zeka meraklıları için giriş konusunu geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda bu yazının bir seriye dönüşmesi de mümkündür arkadaşlar. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..