Blog

Yapay Zeka, Efsane Oyuncuyu Pes Ettirdi!

Yapay Zeka, Efsane Oyuncuyu Pes Ettirdi!

Güney Koreli Go şampiyonu Lee Se-dol, DeepMind'in AlphaGo yazılımı tarafından oyunda adeta hezimete uğratıldıktan sonra emekli oldu. Yonhap haber ajansına verdiği demeçte, kararının yapay zekanın (AI) "mağlup edilemez" olduğu gerçeğinden etkilendiğini söyledi.


Yenilemeyen bir varlık
yapay zeka go oyuncusunu emekliliğe sürükledi! 1

Se-dol, Yonhap'a şunları söyledi: “Go oyunlarındaki AI ile ilk kez, çılgınca çabalarla bir numara olsam bile zirvede olmadığımı anladım. “Bir numara olsam bile, mağlup edilemez bir varlık var.”

Se-dol, Go Go'da AlphaGo'yu yenmeyi başaran tek insan. Yine de, bir galibiyetinin sistemdeki bir hatadan kaynaklandığını iddia ediyor.

Mart 2016’da, AlphaGo Se-dol’a karşı oynadı ve beş maçtan dördü kazandı. Bununla birlikte, Oyun 4'te Se-dol beklenmedik bir hareketle beyaz 78'de oyunu kendi lehine çevirdi.

Merkezdeki siyahlar arasında beyaz bir kama geliştirdi. Daha sonra AlphaGo, 79. hamlede yalnızca teslim olduğunu ilan etmek için bir hata yaptı.


Parlak bir ilahi hareket
yapay zeka go oyuncusunu emekliliğe sürükledi! 2

Her ne kadar Se-dol'un beyaz 78'i "parlak, ilahi" hareket olarak tanımlansa da, go master ustası AlphaGo'daki "zor" hareketlere kötü yanıt veren bir hata nedeniyle kazandığını iddia ediyor.

"Beyaz 78'im, doğrudan karşı konulması gereken bir hareket değildi. Güzel Sanatlar (Çin Go-play bilgisayar programı) gibi hala böyle bir hata meydana geldi. kaybeder, garip bir şekilde kaybeder. Böcek yüzünden, "dedi Se-dol.

yapay zeka go oyuncusunu emekliliğe sürükledi! 4

Se-dol, beş yaşında Go oynamaya başladı. 10 yaşında profesyonel oldu. Dünyanın en büyük Go kafasından biri olarak kabul edilir.

Not:AlphaGo Deepmind tarafından geliştirilmiştir. Deepmind, Google’ın ana şirketi Alphabet’a aittir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..