Blog

yapay zeka masal yazdı!

Yapay Zeka Masal Yazdı!

Yapay zeka, her geçen gün biraz daha gündeme farklı bir şekilde gelmeyi başarıyor desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Evet bu kez, bir çocuğun hayal dünyası ile tanışmasını sağlayan ve uyku öncesi kaçınılmazları arasında yer alan masallara yapay zeka yorumu gelmiş oldu ve ilk kez bir yapay zeka tarafından yazılmış olan masal olarak tarihte yerini aldı!

Yapay zeka bu masalı nasıl yazdı diye merak ediyorsanız ; Botnik adlı bir şirketin Voicebox isimli metin programı ile 2018 yılında "Prenses ve Tilki" adıyla kaleme alınan bu masal ilk yapay zeka masalı olarak tarih sayfalarına geçmiş oldu. Daha sonra insan yazarlar tarafından gözden geçirilmiş. Makinenin bu masalı yazma yolunda yararlandığı kaynaklar ise Grimm Kardeşlerin bütün birikimi olarak bildiriliyor.

 

Prenses ve Tilki masalından küçük bir kesit

yapay zeka ile masal yazıldı! univerlist

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde altın eyerli altın bir at yaşarmış. atın yelelerinde harikulade güzellikte mor bir çiçek varmış. at bu çiçeği, güzel ve iyi görünme düşüncesiyle dans eden prensesin yaşadığı köye taşırmış.

"Mükemmel bir at bu!" demiş prenses, ekmek ve peynir kralı babasına. "sonunda prensle evlenirsem, ona yiyecek içecek bir şeyler verir misin?"

gördüğünüz gibi, kral uzun zamandır kızını ülkedeki tek gerçek prensle evlendirmeye çalışıyormuş. ama kız prensi sevmediği için bu teklifi reddedip duruyormuş.

heyecanlanan kral, şöyle yanıt vermiş: "benimle kalenin mahzenine gel. orada şu tuhaf atın için kek ve meyve suyu bulabiliriz."

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..