Blog

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Yapay Zeka Mühendisleri Ne İş Yapar?

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Yapay Zeka Mühendisleri Ne İş Yapar?

Yazılım ve teknoloji çağında hemen hemen herkes tarafından en fazla merak edilen şey yapay zeka çalışmalarının nereye gideceği hakkındadır. Kimilerinin yazdığı senaryolar iyiye, kimilerinin yazdığı senaryolar da tıpkı Arnold Schwarzeneger'in Terminatör filminde olduğu gibi izlenim yarattığından bu konu hakkında artık yakın gelecekte birilerinin söz sahibi olması gerekir dendi ve Yazılım mühendisliğinin bir alt dalı olan sadece yapay zeka ve robotik çalışmalarına yönelik eğitim vermesi planlanan Yapay Zeka Mühendisliği bölümü eğitime açılmış oldu. Hoş dünya üzerinde birçok üniversitede uzun süredir eğitim veriyor olsa da ülkemizde 2019-2020 eğitim dönemi ile birkaç üniversitede farklı isimlerle eğitim hayatına geçmesi bekleniyor.

Yapay Zeka Mühendisliği
Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Yapay Zeka Mühendisleri Ne İş Yapar? 1
Adından da anlaşılacağı üzere yapay zeka yazılımlarının üzerine yoğunlaşması beklenen, ön görülebilir konularda çalışmalar gerçekleştirirken süreçleri mühendislik hususlarına göre takip eden, yöneten ve gelişimi için planlamalarda bulunan yetkin kişilerin yetiştirilmesini amaçlayan bir bölümdür.

Yapay zeka ve robotik, bilindiği gibi yazılımın alt dalı olarak bilindiğinden bu bölüm hakkında yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin alt dalıdır dersek pek yanılmış sayılmayız. Aslına bakarsanız, ucu bucağı olmayan yazılım sektöründe önemli bir alana yönelen mühendislik dalıdır.

 


Yapay Zeka çalışmaları hangi alanları kapsıyor?
Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Yapay Zeka Mühendisleri Ne İş Yapar? 2
Yapay zeka ile neler yapılabilir konusuna gelecek olursak, yapay zeka sadece makinelerin mantıklı hareketler gerçekleştirebilmesi ya da insanoğluna destek verebilmesi konusunda eğitilmesi adına yapılan çalışmalar değildir. Aslına bakarsanız yapay zeka çalışmalarının belki de en önemli konusu, verilerin anlamlandırılmasıdır. Çeşitli algoritmalar yardımıyla anlamlandırılan verilerin her alanda kullanımı daha sağlıklı olacaktır ki veri her şey demektir.

Ülkemizde 2019-2020 eğitim dönemiyle birlikte merhaba diyecek olan bu lisans bölümünü tercih kılavuzlarının yayınlanması ile birlikte görebileceksiniz diyebiliriz. Bugüne dek konuşalanlar üzerine hareket edilecek olursa Hacettepe Üniversitesi, TOBB ETÜ ve İTÜ bu alanda eğitim vermeye başlayacak.

Yazılım Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var Görmek İçin Tıklayınız!
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..