Blog

Yapay Zeka Şirketlerinin 10'da 4'ü Yapay Zeka ile Uğraşmıyor!

Yapay Zeka Şirketlerinin 10'da 4'ü Yapay Zeka ile Uğraşmıyor!

Yapay zeka, son dönemlerde teknoloji söz konusu olduğunda hemen hemen her yazılımcının dilinde yer alan bir ürün. Hatta her gün biraz daha komplo teorileri üretmemize sebep olan, ilginç denemelerde bulunduğumuz bir ürün olsa da aslında yapay zekayı dilinden düşürmeyen firmaların hatrı sayılır bir kısmı yapay zeka ile ilgilenmiyormuş. 
 

Yapay Zeka Şirketlerinin 10'da 4'ü Yapay Zeka ile Uğraşmıyor!MMC Ventures'ın yayınladığı yapay zeka raporu, birçok yapay zeka firmasının aslında yapay zeka ile ilgili herhangi bir çalışma gerçekleştirmediğini gözler önüne serdi, eki bu rapor nasıl oluştu?

MMC Ventures bu raporu oluştururken 13 Avrupa Birliği ülkesinden toplamda 2830 yapay zeka girişiminin eylem planlarını ve odak noktalarını incelemeye almış ek olarak fon akışlarını da takip etmiş. Bunun sonucunda ise her 100 girişimden 40 tanesi gibi hatrı sayılır bir kesimin aslında yapay zeka ile ilgili herhangi bir çalışma gerçekleştirmediği konusunda sonuca ulaşmış.


MMC Ventures'ın yayınladığı yapay zeka raporu, birçok yapay zeka firmasının aslında yapay zeka ile ilgili herhangi bir çalışma gerçekleştirmediğini gözler önüne serdi, eki bu rapor nasıl oluştu?  MMC Ventures bu raporu oluştururken 13 Avrupa Birliği ülkesinden toplamda 2830 yapay zeka girişiminin eylem planlarını ve odak noktalarını incelemeye almış ek olarak fon akışlarını da takip etmiş. Bunun sonucunda ise her 100 girişimden 40 tanesi gibi hatrı sayılır bir kesimin aslında yapay zeka ile ilgili herhangi bir çalışma gerçekleştirmediği konusunda sonuca ulaşmış.
MMC Araştırma Müdürü David Kelnar'ın raporun yayınlanmasının ardından verdiği demeçte “Şirketlerin yüzde 40’ında yapay zekaya dair hiçbir iz bulamadık. İnsanların yapay zeka şirketi sandıkları şirketler aslında öyle olmayabilir.” demiş ve durumun ehemmiyetini gözler önüne sermiştir.

3. parti olarak tanımlanan analiz firmalarının gerçekleştirmiş olduğu araştırmaların birçoğunun gerçeği yansıtmamasının aksine şirketlerin yanlış tanımlanması da söz konusudur. Bu yanlış tanımlamaların sonucunda bazı firmaların müşterilerini yapay zeka çalışmaları adı altında kandırarak işleri aldığına da MMC dikkat çekmiş bunları kanıtlamak adına da çalışmalara başladıklarını belirtmiş.

Yapay zeka kavramının bu denli kullanılmasında en önemli sebebin ise hiç kuşkusuz yatırımcılar boyutunda oldukça fazla dikkat çektiği, dolayısıyla da fonlanma ihtimalinin artabileceği girişimcilerin de bu yola başvurmasına sebep oluyor. Ve yanlış tanımlamaları düzeltmek adına girişimler bu nedenle bir çaba sarf etmeyi düşünmüyorlar. 

Rapora göre en popüler yapay zeka kullanım alanları arasında sohbet botları (yüzde 26) ve sahtecilik tespiti (yüzde 21) bulunmakta. Her iki durumda da bu teknolojilerin müşterilere mi yoksa şirkete mi fayda sağladığını söylemek ise oldukça zor. Özellikle yapay zekalı diş fırçası gibi cihazların ortaya çıkmasından da görüldüğü üzere,  bir ürünün sırf sahip olduğu ‘yapay zeka’ etiketinden dolayı pazarlaması kolaylaşmakta ve bu onun gerçekliğini göstermemeye doğru bir hal almaya başlamakta diyebiliriz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..