Blog

Warren Buffet ve Bill Gates

Yaptıkları hatalarla tarihe damga vuran ünlüler!

Söz konusu hatalarsa akla hemen Orhan Gencebay şarkısı gelebilir ki gerçekten de öyle "Hatasız kul olmaz" . Bugün sizlere birkaç tane milyarderin yapmış olduğu stratejik ya da duygusal hata neticesinde başlarına gelenlerden bahsedeceğim.

İlk olarak sizlere Dünya'nın ilk on zengininden biri olan Warren Buffett'tan bahsedeceğim. Kendisi yatırımcı ve hayırseverdir. Birçok zaman kendisinin gerçekleştirmiş olduğu çılgın yatırımlar kulaktan kulağa yayılır. Warren Buffett, mesleği gereği yaptığı hataları oldukça rahat kabullenir ve itiraf ki bu da kendisinin Dünya'nın sayılı zenginlerinden biri olmasına rağmen ne kadar mütevazi biri olduğunu da gösterir. 78 milyar dolarlık servetini yatırım konusundaki uzmanlığıyla elde etti. Ama yine de kendi kuralını çiğnediği oldu.Warren Buffett, yıllarca teknoloji yatırımlarından uzak durdu. 2011’de ise bir istisna yaparak teknoloji devi IBM’e büyük bir yatırım yaptı. Buffett’ın yatırım yaptığı süreçte IBM hisse senetlerinin alım fiyatları 167-197 dolar civarındaydı. IBM için güncel hisse senedi fiyatı ise 153 dolar civarında. Belki de ilk defa kendi kurallarını çiğnediği için kendisiyle gurur duymaya kalkışırken kurallarının haklı olduğunu görmenin pahalı gururunu yaşamış oldu.

Dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmış, sürekli olarak cebinden yüz Dolar düşürdüğünde eğilip alana kadar milyon katını kazanıyor gibi saptamalara maruz kalmış uzun yıllar Dünya'nın en zengin ismi olmayı başarmış bir insan  ve aynı zamanda Microsoft'un bir numarası Bill Gates, 90.2 milyar Dolar gibi astronomik bir malvarlığına sahip olsa da gerçekleştirmiş olduğu hata söz konusu olmasaydı belki de bu değer tam 3 katıydı.  Dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Bill Gates’in en büyük hatası bugün Dünya'nın teknoloji devi haline gelmiş olan ve aynı zamanda yüksek marka değerine sahip olan ve yine aynı zamanda en büyük rakibi olan Apple’a yardım etmektir.İnsani konuda belki de kabul edilebilir bir şey olsa da bu stratejik bir hata olmakla birlikte geleceğin şekillenmesinde de büyük bir rol oynamıştır.

90’lı yıllar Apple adına çok zor süreçlere sahne olmuştu. Şirketin kar yüzdesi yerlere düşmüş ve net kayıplar dönemi yaşanıyordu. Microsoft, aynı dönemde 1,18 milyar dolarlık gelir artışını on yıl içinde yaklaşık 23 milyar dolara çıkarmayı başarmıştı.1997 yılına  girildiğinde Apple’ın yatırıma ihtiyacı vardı ve Apple, 150 milyon dolarlık hisse satarak Microsoft ile ortaklık kurdu. Anlaşmanın bir parçası da Gates’in büyük hatasıyla ilgiliydi: Microsoft, Apple’a yazılım sağlayarak ürünlerin ömürlerini uzatmış oldu. Başka bir açıdan bakıldığında ise, Apple’a verilen bu destek, Microsoft için ciddi bir rekabet gücü yarattı. Ve bugüne baktığımızda belki de Apple Microsoft'un ürün bazlı özellikle mobil sektörde dibe vurmasına sebep olmuş bir marka olmuştur.

Evet devasa hatalara rağmen bu insanlar hala günümüzün en zengin isimleri ve kimi hataların boyutlarını görünce gerçekten insan korkabiliyor fakat korkmayın arkadaşlar, her hata insana tecrübe katar ve geleceğe daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..