Blog

yaratıcılığınızla yükselebileceğiniz meslekler

Yaratıcılığınızla Yükselebileceğiniz Meslekler!

Yaratıcılık , içinde bulunduğumuz teknoloji çağında artık sadece kısıtlı bir alanda değil, hemen hemen her alanda söz sahibi haline gelmiş olan önemli bir unsurdur. Yaratıcılık belki hazırlanmakta olduğunuz üniversite sınavlarında sizlere fayda sağlamıyor olabilir ama meslek hayatınızda ve meslek tercihlerinizde sizlere oldukça fazla fayda sağlayabilecek konumdadır.

Yaratıcılığınız ile öne çıkabileceğiniz meslekler

 

Grafik tasarım
grafik tasarım - univerlist

Bir kuruma bağlı ya da isteğe göre kişisel olarak çalışma (freelance) seçeneklerine sahip olabileceğiniz en eğlenceli mesleklerden bir tanesidir. Bu meslek gerek basılı , gerekse görsel alanla ilgili çalışmalar yapmaya uygun olduğundan kurumsal kimlik kazandırmaktan , reklamcılığa kadar birçok alanda iş imkanı bulabileceğiniz bir alandır.
 

Moda tasarımı
moda tasarımı univerlist

Giyim sektörünün her alanında hizmet verebileceğiniz bir bölümdür. İç-dış , sporik-lasik, ayakkabı ve aksesuar gibi birçok alanda tasarımlar yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ergonomi ile bağdaştırdığınızda belki de yön veren kişi siz olabilirsiniz. Bir firmada çalışmak ya da kendi işinizi yapmak sizin kararınıza bağlıdır. Bir başka ayrıntı ise, hayal dünyanızı diri tutarken günlük akımları da takip etmeniz gerekliliğidir.


Endüstriyel tasarım
endüstriyel tasarım univerlist

Seri üretimin var olduğu büyük fabrikaların sürekli olarak AR-GE (Araştırma ve geliştirme) departmanlarında ihtiyaç duyduğu ve duyacağı meslek grubudur. Fabrikalar haricinde tasarım ofisleri olmak üzere pek çok alanda iş imkanı olan bu meslekte tasarımcının eğilimleri yelpazenin genişlemesine fayda sağlıyor.

Drama öğretmenliği
tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji univerlist

Drama öğretmenliği de son yıllarda oldukça rağbet görüyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan veya özel eğitim kurumlarından sertifika alan pek çok kişi, resmi ya da özel eğitim kurumlarında drama öğretmeni olarak görev alabiliyor. İlköğretim öğrencilerinin sosyalleşebilmelerini ve yaratıcı düşünce yapısının gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan drama eğitimi bugün yetişkinler tarafından da talep görüyor.

Oyunculuk
oyunculuk univerist

Söz konusu yaratıcılık olduğu zaman oyunculuğu eklememek hata olur. Gerek tiyatro sahnesinde, gerek sinema ve tv dizilerinde oyuncuların kendilerinden bir şeyler katmaları en önemli ayrıntılardandır. Bu yüzden bu alnda kendinize güveniyorsanız, konservatuarları tercih etmenizi öneririz.

Müzik
müzik - univerlist

Sanatın bir başka dalı olan müzik ve sanat eserlerinin ortaya çıkması bütünüyle kişinin hayal dünyası ile doğru orantılıdır. Yani, başarılı bir sanatçı olmak istiyorsanız hayal gücünüze sürekli eklentiler yapmanız gerekir ve sonrasında bunları notalara dökmeniz dinleyicileri de sizlerin dünyasına katmayı kolaylaştırır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..