Blog

adalet programı

Yaşar Üniversitesi'nde Adalet Okumak

Sonuçlar açıklandı ve heyecan dolu tercih dönemi geldi çattı!

Tercih dönemi geldiği anda doğrudan ilk tercihlerimiz mutlaka 4 yıllık lisans programlarından yana olur ve dilediğimiz 4 yıllık lisans bölümüne yerleşmemiz söz konusu olmadığında hayal kırıklığına uğrarız. Oysa bu yolda önlisans bölümlerini gözardı etmek oldukça büyük bir hatadır. Bu yüzden önlisans programlarından bir tanesine daha değineceğiz ve bu programın adı Adalet Meslek Yüksekokulu'dur.

Adalet, terim anlamından da anlayacağınız üzere hukuk bölümünün içinden doğan bir bölümdür. Bu programın amacı bir taraftan adalet teşkilatına, hukuk bilgisine sahip nitelikli iş gücü yaratmak iken, diğer taraftan da esas hayali hukuk fakültesi okuyarak hukukçu olmak isteyen kişilere dikey geçiş imkanı sağlayarak bu hedeflerine ulaşmayı sağlamaktır.Bu yüzden bu bölümü okuyacağınız üniversitelerin yeterli donanıma sahip ve bir üst öğrenime geçiş konusunda esnek olması gerekir. Sizlere bu konuda verebileceğimiz en büyük öneri ise Yaşar Üniversitesi'dir.


Neden Yaşar Üniversitesi'nde Okumalıyım?

Yaşar Üniversitesi, adalet programı dahilinde öğrencilerine hukuk fakültesi dersleri ile uyumlu bir müfredat sunar ve bu müfredat ile birlikte öğrenciler Adalet programı mezunu olup meslek hayatına atılıp diğer yandan da eğitimine bir üst seviyede devam edebilir.

Devamlılığın esas alındığı günümüzde Yaşar Üniversitesi'nde DGS'de öğrenci yerleştirme oranı oldukça yüksek (Türkiye 2.) seviyededir. 

Yaşar Üniversitesi, eğitim süresince öğrencilerine sadece teorik değil, uygulamalı eğitimin daha fazla verildiği bir okul her zaman öğrencilerin ileride yer alacağı meslek hayatı için oldukça büyük avantaj sağlar. Özellikle sanal mahkeme uygulamaları gibi dersler öğrencilik hayatında meslek açısında karar verebilmenize oldukça fazla fayda sağlar.


Mezunlar Nerelerde Çalışabilirler!

Adalet programı mezunlarının iş bulma konusunda şansı oldukça yüksektir.Adli teşkilat sisteminin yeniden yapılandırıldığı günümüzde ciddi bir ara iş gücü ihtiyacı bulunmakta ve sürekli istihdam yapılmaktadır. Bunun dışında gerek avukat bürolarında ve noterlerde gerekse özel şirketlerin hukuk departmanlarında ve özel firmalarda hukuk bilgisine sahip yabancı dil bilen adaylar öncelikle işe alınmaktadır.

Mezunlar, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getirilebilirler. Yüksekokul mezunları resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde oldukça kolay iş bulabilmektedirler.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..