Blog

yazılım mühendisliği univerlist

Yazılım Mühendislerinin Aşina Olduğu En Popüler 11 Yazılım Dili

Yazılım, içinde bulunduğumuz çağda her türlü kapıyı açmamıza fayda sağlayacak alanlardan bir tanesidir.

Belki iddialı bir cümle gibi gelebilir fakat gerçekleştirilen çalışmalara baktığımızda IoT, AI (Yapay Zeka) , VR (Sanal Gerçeklik), otomasyonlar ve hayatı kolaylaştıran sistemlerin herbiri doğrudan yazılımın içinde yer alıyor ve yazılım sektörü gün geçtikçe daha fazla heyecan vermeye başladı. VeEndüstri 4.0 atılımı da yine bu duruma katkı sağlayan unsurlardan bir tanesi

Söz konusu yazılım mühendisliği ülkemizde geniş bir tarihe sahip değilse de son yıllarda ciddi talep görmeye başladı ve bu da herkesin aklında oluşan iş bulma sorununun ortadan kalkmasına olanak sağladı.

İş bulma konusunda da oldukça büyük bir avantaj sağlayan kodlama artık yeni yüzyılın en önemli konusu.


En Popüler Yazılım Dilleri

Bu kadar fazla yazılımdan bahsetmişken de yazılım konusunda kullanılan diller ve onların popülarite sıralaması hakkında binlerce yazılım mühendisinin katıldığı anket sonuçlarını aktaralım;

1) Javascript
javascript
 Java ile sırf isminden dolayı karıştırılıyor olsa da aslında alaka dercesi pek de yüksek değil. Developer (Geliştiricilerin) hazırladıkları websitelerinin daha pratik olmasını ve etkileşimi arttırmasını sağlamak adına kullandığı bir dildir. Bu kullanışlılık da dilin sevilmesini sağladı.

2) HTML
html
 Yazılım dünyasında da bir programlama dilinden ziyade bir şablonlama ya da şekillendirme dili olarak adlandırılan bir dildir HTML. Her websitesinin kaçınılmaz temelidir diyebiliriz.


 

3) CSS
css
  Tasarım dilleri arasında en popüleridir diyebiliriz. Türkçe karşılığı Basamaklı Stil Sayfaları olarak geçen CSS oldukça yaygındır.

4) SQL
sql
 
Belki de yazılımla alakası olmayanlar tarafından en fazla duyulan şeydir “Database” ya da “Veritabanı” ve SQL de bu veritabanlarına erişimi ve yönetimi sağlar. Tabi tek başına pek fazla kullanımı söz konusu değildir. Çünkü aktarılması gereken bir platform gerekir ve o da genelde PHP olur.

5) Java 
Java
Ülkemizde yazılım mühendisliği bölümleri ilk açıldığında müfredatta en fazla okutulan yazılım dili olarak da bilinir.Java, 1991 yılında Sun Microsystems tarafından interaktif televizyon sistemleri için bir programlama dili olarak icat edildi. Java Android uygulamalarının can damarı olarak bilinir ve bu yüzden kullanım alanı çok fazladır.

6) Python
phyton
Python’un geçmişi 1989’a dayanıyor ve son derece okunabilir bir kod yapısı olduğu için hayranları tarafından da oldukça seviliyor. Birçok programcı, kodlamaya başlamak için en kolay dil olduğuna inanıyor.


7) C#
c sharp
Teknoloji devi Microsoft tarafından üretilmiş bir dil olup “C-Sharp” olarak telaffuz edilir. Zorlu bir rakibe sahiptir ve o da java'dır. İki dil de çok geniş bir kitleye hitap etmektedir ve kullanıcı sayıları da oldukça fazladır.


8) PHP
php
 Web tabanlı uygulamaların en fazla tercih edilen programlama dillerinden bir tanesidir ve temel amacı veri yoğunluğu yüksek seviyede olan site ve uygulamalarda kullanılır. Bu dil birçok dev websitesi ve web sağlayıcısına da destek veriyor. Örnek vermek gerekirse Facebook bu PHP'den destek alan bir sitedir. Ama bu dilin bir dezavantajı var ki , çok karmaşık ve bir süre sonra nefret boyutuna dönüşebiliyor.


9) C++
c++
 C programlama dilinin zaman içerisinde geçirdiği değişimin yansımasıdır diyebiliriz. 30 küsür yıllık bu yazılım dilini masaüstü ya da mobil olmak üzere birçok uygulamanın altyapısında görmeniz mümkündür.


10) Ruby

ruby
Kodlama ve saldırıların çok fazla görüntülendiği Hollywood yapımlarında komut ekranından bir şeyler yazılıyor ya, işte tam olarak o karizmaya sahip ve okuma yazma açısından oldukça kolay olan Ruby (Ruby on Rails) günümüzde hatrı sayılır bir kitleye ulaşmış ve her gün daha da kullanıcısı artmakta. Ruby’nin web uygulamaları oluşturmayı basitleştiren bir eklenti çerçevesi. Dilin resmi sloganı ise: “Bir programcının en iyi arkadaşı”. Evet gerçekten de öyle.


11) Swift
Swift
 Isırılmış bir elma ile tüm dünyanın bakış açısını değiştiren teknoloji devi Apple'ın 2014 yılı itibari ile bir başka nesneye yönelik programlama dili olan "Objective-C" dilinden yola çıkarak kendi adına geliştirdiği yazılım dilidir. Apple'ın amacı daha kolay ve iyi yazılım geliştirmekti ve bugün tüm Apple uygulamaları bu dil ile yazılıyor. Ve tüm yazılımcılar tarafından oldukça fazla dikkat çekmekte.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..