Blog

yazılımcı film ve dizileri

Yazılım Mühendislerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 11 Dizi ve Film

Yazılım mühendisliği, son yılların en fazla merak edilen ve yıllar içerisinde en fazla popüler olan meslek haline gelmiş bir mühendislik dalıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde en prestijli ilk üç meslek arasında gösterilen bu meslek dışı sizi içi mühendisi yakar gibi konuşulur her zaman. Tabi diğer yandan bu insanların hayatları ya da mesleklerinin iyi ya da kötüye kullanıldığında karşılaşmamız mümkün olan durumlar oldukça fazla. Bizler de sizler için iyisiyle kötüsüyle yazılım mühendisliğinin kapsamını konu almış film ve dizilerin 11 tanesini düzenledik.

Yazılım mühendislerinin mutlaka izlemesi gereken 11 dizi ve film;

Person of interest

Bir grup suç avcısını konu alan dizidir. Bu dizide kendilerine has yöntemlerle suçlar işlenmeden önce engellemeye çalışan iki kişilik bir ekip söz konusu. Reese, öldüğü sanılan eski bir CIA ajanı ve hayattan hiçbir beklentisi kalmamış bir evsiz olarak karşımıza çıkıyor.Finch ise yazılım uzmanı bir milyarder ve Reese’e yaşamak için yeni bir amaç sunuyor. Finch devletin gözetleme sistemlerini kullanarak suça teşebbüs edebilecek insanları buluyor, Reese de bunu önlemesi için onun sokaklardaki adamı oluyor…

Halt and catch fire

80'li yıllarda yaşanan bilgisayar patlamasının döneminde geçen bir dizidir. Haliyle icatları da doğrudan konu alıyor. O dönemin dev şirketleriyle karşı karşıya kalan dahi ve sezgileri kuvvetli bir mühendisin gözünden anlatılıyor. Şirketlerin içinde bulunan profesyonel ve kişisel ortaklıkları, ayrıca açgözlülük ve egoyla zorlu bir duruma gelirken, Teksasta bulunan Silikon Vadisinin değişen kültürünü de gösteriyor.

The Social Network

Sosyal medyaların babası olarak bilinen Facebook'un ortaya çıkma hikayesini konu alan The Social Network,Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor. Filmde Zuckerberg'in sanıldığı kadar masum olmadığını da görüyoruz.

 

Jobs

Tüm dünyayı bir anda kasıp kavuran ve herkesin bildiği teknolojiyi farklı boyutlarda ele alıp insanlara daha akıllı cihazlar sunmayı hedefleyen Apple'ın kurucusu Steve Jobs, üniversite öğrenimine ara verip kendisini evlat edinen ailenin yanına, Kalifornia’ya geri döner. Bu hamle sadece kendisinin değil, teknoloji dünyasının da talihine yön verecek önemli bir adımı doğurur. Jobs, ailenin garajında arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla o dönemki adı Apple Computer olan teknoloji devini kurduğunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. 

Silicon Valley

1980′lerin sonunda Silikon Vadisi’nde çalışan bir bilgisayar programcısının yaşadıklarını konu edinecek dizinin merkezinde; içine kapalı, asosyal bilgisayar programcısı Richard ve onun beş arkadaşının öyküsü yer alacak. Kara mizah türünde olacak yapımda, teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolları bir bir göreceğiz!

 

Pirates Of Silicon Valley

 Teknoloji dünyasının iki devinin hikayelerinin anlatıldığı filmi teknoloji meraklılarının severek izleceğinden eminim. İki dünya devi bu şirketlerin nasıl kurulduğu ve ne kadarda ufak boyutta işe başladıkları ve zamanının en büyük şirketlerini nasıl dize getirdikleri sizleri etkileyecek diye düşünüyorum. Gelelim puanlama ve dil seçiminine. Öncelikle dil seçimi ile başlayalım derim. Türkçe altyazılı izlenmesi son derece keyifli bir film. Puanlamada ise IMDB puanı son derece yeterli bir puan. Microsoft & Apple Çekişmesini En İyi Anlatan Film, Başlangıçta Sadece Ahşap Kutulardan İbaret Olan Kişisel Bilgisayarların Nasıl Bu Kadar Yol Aldığını Anlatıyor..

 

Mr. Robot

Belki de bu yayınlar arasında yazılımcı dendiğinde akla en fazla gelen şeyi konu alan bir dizidir. Gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot, sizi hayata karşı daha güçlü kılıyor. Dikkat bağımlılık içerir.


3 idiots

 Zenginlerle dolu bir okulda sistemi beğenmeyen bir kişi ve onun yandaşı olan 2 arkadaşının komik dilde anlatımını konu alan film, hem beyin açıyor hem de heyecan veriyorArtificial Intelligence

(A.I.) Yapay Zeka filmi, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı 2001 yapımı bilim kurgu filmidir. Bu yapım, yönetmeni Steven Spielberg'le olduğu kadar başrol oyuncusu Haley Joel Osment ile de dikkat çekiyor.

 

The Internship

Her şeyi bilmesiyle meşhur arama motoru Google'ı konu alan filmdir. Orta yaşlarda Google’a staj için giren iki arkadaşın hikayesi anlatılıyor. Bakalım Google dünyanın en mutlu çalışanlarına gerçekten sahip mi? Stajyerlerle yaşanılan diyaloglar sizi etkileyecek!

 

Eagle Eye

Transformers'tan tanıdığımız ve çekimlerinde dublör kullanmayı reddederek birçok konuda risk alan Shia Labeuof'un oynadığı heyecan dolu aksiyon filmidir.Özel olarak geliştirilmiş yapay zekalı bir bilgisayarın insanlar üzerinde ne kadar etkili olabileceği anlatılıyor. Kartal gözü, her an her yerde; Dünyanın veri deposunu dolduruyor!

Umarız izlerken eğlenirsiniz. Bizler bu listeyi hazırlarken çok eğlendik.Sizlerin de göreceği üzere yazılım mühendisliği ucu bucağı olmayan bir kapsama sahip!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..