Blog

yazılımcı olmanın avantajları

Yazılımcı olmak isteyenleri destekleyen sebepler !

Teknoloji çağının göbeğinde yaşıyorsunuz ve bu yüzden artık çağın getirdiği aletleri sadece kullanmak değil aynı zamanda ihtiyacınıza göre modifiye etmek istiyorsanız bu en doğal olanıdır. Bu yüzden yapmanız gereken ise yazılım konusunda kendinizi bir şekilde eğitmektir.

Yazılım, modern dünyanın en olmazsa olmaz yerinde bulunan bir bölüm haline gelmiştir , çünkü sınırları sizin hayal gücünüzle doğru orantılı olarak genişler ya da daralır. Yani siz ne isterseniz yazılım ile bunları gerçekleştirmeniz mümkün. Hadi o zaman sizlere yazılımcı olmak ile ilgili birkaç sebep verelim.İlk olarak konuya yazılım öğrenebilme konusuyla girelim. Hiçbir şekilde kodlama öğrenemeyeceğinizi düşünmeyin derim, çünkü yazılım resim çizmek gibidir. Yetenek sahibi olmasanız bile sizlere öğretilen birkaç farklı teknik ile kodlama yapmaya başlayabilirsiniz ve kendi projelerinizin yöneticisi haline gelebilirsiniz. Suanda söylediğim şey ütopik gelebilir fakat daha öncesinde hiç alakası olmamasına rağmen, liseden sonra eğitime devam etmeyi tercih etmeyip kahve sektöründe çalışan bir arkadaşımın bir anda ben yazılımcı olacağım demesi ve sonrasında gerçekleştirdiği girişimle bir anda olmak istediği yere geldiğine tanık oldum ve bu beni hem mutlu etti hem de bu duruma inandırdı.İkinci olarak bahsetmem gereken konu tek ihtiyacınız olan şeyin bir bilgisayar olması ve dilediğiniz her yerin sizin kendi ofisinizmiş gibi olabileceğidir. Yani çalışacağım derken bir mekana bağlı kalmak zorunda değilsiniz diyebilirim arkadaşlar ki yeri geldiğinde kahve içmeye çıkıp işinize yine devam edebilirsiniz ya da deniz havası istediğinizde yine şarjınızla doğru orantılı olarak çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.


Üçüncü konuya geçecek olursak, her insan bir şeyler üretmekten mutluluk duyar. Üstelik bu üretim isteğinizi yerine getirirken kimseye ihtiyaç duymuyor olmak bu hazzın iki katına çıkmasına sebep olur. Elbette birilerinden yardım alabilirsiniz ama bir başka insanı beklemek zorunda asla değilsinizdir, dilediğiniz gibi kodlamanıza devam edebilir ve her geçen gün biraz daha hedefinize yaklaşabilirsiniz.

dördüncü konumuza gelecek olursak, yazılımcıların kazancı her zaman iyi olur. Eğer bir şirket bünyesinde çalışmayı tercih ederseniz mutlaka şirket dengesini bozmamak adına bazı kurallara ayak uydurmak durumunda olursunuz lakin freelance olarak hitap edilen, proje bazlı serbest çalışma durumuna dahil olursanız çalıştığınız saat başına güzel kazançlar sağlayabileceğinizden ya da satmış olduğunuz projelerden edinebileceğiniz geliri emin olun ki edinebilirsiniz.

Bu kadar tüyodan bahsetmişken kötü yönleri hiç mi yok? Elbette var, yeri geldiğinde gözden kaçırmış olduğunuz bir süslü parantez “{}” in günlerinize dahi mal olabileceğini söyleyebilirim ya da diğer mühendislik alanlarında bir paylaşım söz konusu iken burada temel de size ait , bina için kullanılacak malzemelerin taşınması da onların yerleştirilmesi de binanın tamamlanması da ama emin olun artıları eksilerinden oldukça fazladır.

Sonuç olarak, yeni şeyler öğrenmekten keyif alıyorsanız, bir şeyler yaratmak hoşunuza gidiyorsa, yeni bir meslek edinmeye ve bu alanda çalışma ve para kazanma olanakları size cazip geliyorsa kesinlikle ama kesinlikle kodlama öğrenmelisiniz. Kodlama, günümüzde birçok özel okulda artık ilkokul seviyesine kadar inecek gibi görünüyor öte yandan da üniversite sıralarında yazılım mühendisliği tercihi yaparsanız iyi bir eğitim alabilirsiniz. Ek olarak yüzeysel de olsa Bilgisayar ve diğer mühendislik alanlarında da bu konuda eğitim alabilirsiniz. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..