Blog

yazılım mühendisliği univerlist blog

Yazılım Mühendisi Olmak için 7 Eğlenceli Sebep

 

Bir yazılım mühendisi olarak çalışmanın eğlenceli tarafları da var tabii. İş hayatında seni mutlu edecek ayrıntıları aşağıda görebilirsin.1. Esnek çalışma saatleri 

 

 

 

Özellikle kendi işini kurduysan ya da küçük ve samimi bir şirkette çalışıyorsan, çalışma saatlerini ayarlayabilirsin. Sabahtan önemli işlerini halletmen gereken günlerde biraz daha geç ayrılabilirsin. İşi istenen zamanda tamamladıktan sonra hangi saatler arasında tamamladığının çok da bir önemi yok aslında.

 

2.Atıştırmalıklar

 

  

 

Çekmecelerde duran envai çeşit çikolatalar, bisküviler. Bir işin içinden çıkamadıkça elimizin gittiği veya kendince verdiğin 5 dakikalık molalarda bir kaç tatlı tuzluyu mideye yuvarlamaktan zarar gelmez.

 

3.Evden çalışma imkanı

 

  

 

Akşam işin tam olarak bitmediğini üstünde düşünmen gereken noktalar varsa ya da haftaya bitirmek gerekiyor ama yetişmeyeceğini düşünüyorsan, işini eve taşıyabilirsin. Yol süresince  geçen zamanda kafanı toplayıp dinlenirsin ve daha üretken olabilirsin. Home sweet home..


4. Seyahat fırsatları

 

 

 

Uluslararası iş yapan şirketlerde çalışıyorsan, genelde yurtdışı ofislerine gidip orada bir süre çalışman veya eğitimlere katılman gerekebilir. Belirli bir vizyona sahip olmak bir yazılım mühendisi için çok önemli. Bu vizyona da farklı insanlar tanıyarak, onlarla konuşarak, gezerek ve görerek ulaşabilirsin. Gelenekselden vazgeçmeyen arkadaşlarımız bu yüzden pek ilerleyemediler.

 

5.Rahat çalışma ortamı

 

  

 

Bir hemşireye, inşaat mühendisine oranla daha rahat bir ortamda çalıştığımız su götürmez bir gerçek. Gün içinde çoğunlukla eve ayakların ağrımadan gideceğini temin edebiliriz. Bizim yorgunluğumuz genelde bedenen değil zihnen olur.

 

6. Zeki insanlarla çalışmak

 

 

 

İşyerindeki iletişimde en çok şikayet edilen şeylerden biri karşımızdakinin ne dediğimizi anlamıyormuş gibi bakması ve sonunda kafa sallayarak uzaklaşması. Fakat yazılım mühendisleri de her dalda olduğu gibi kendi dillerinde konuşurlar. Bu mesleğin güzelliği de şu ki, eğer aynı projedeysen zaten minimum bilgiye sahipsin demektir. Yani problem çoktan çözüldü.

 

7. Yaratıcılığın yüksek dozda yaşanması

 

 

Her görevin bazı sıkıcı bölümleri olabilir fakat bu bölümleri kısaltmak, hızlandırmak otomatize etmek senin elinde. Ayrıca anında geri dönüş alabilmemiz yani yazdığın kod ile birlikte çıktısını da görebilmek, işin akışına doğrudan yarar sağlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..