Blog

Yeni IPhone Apple'ın CEO'su Tim Cook Tarafından Tanıtıldı! Başarılı CEO Tim Cook Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Yeni IPhone Apple'ın CEO'su Tim Cook Tarafından Tanıtıldı! Başarılı CEO Tim Cook Kimdir?

Apple’ın merakla beklenen yeni iPhone modellerinin tanıtıldığı lansman etkinliği görkemli bir şekilde tamamlandı. Lansman toplantısı şirketin ABD’nin Kaliforniya Cupertino’da bulunan genel merkezi Apple Park’ta düzenlenen etkinlikte Apple'ın CEO'su Tim Cook ürünleri tanıttı. iPhone 11 ve yeni nesil iPad modeli tanıtılırken, yeni oyun platformu Arcade'nin fiyatı ve Apple TV+'ın kullanıma gireceği tarih açıklandı.

tim cook kimdir? 1

Böylesine görkemli bir gecede yine tüm dikkatleri üzerine toplayan ürünler oldu elbette fakat markanın yüzü olarak Tim Cook'un yüzünde olan gurur da dikkat çekmedi değil. Kurucu Steve Jobs'un ölümünden sonra dümene geçen Tim Cook'un bu mertebeye yükselebilmesi kesinlikle tesadüf değildi. İşte eğitim ve başarı dolu hayatı!

 


Tim Cook Kimdir?
apple yeni ürünlerini tanıttı! 1

Tam adı Timothy Donald olan fakat bilinen adı Tim Cookolan başarılı girişimci 1 Kasım 1960 Alabama doğumlu, Steve Jobs'un 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple'ın CEO'luğundan ayrılmasının ardından Apple'ın CEO koltuğuna oturmuştur. Cook'un Apple macerası 1998 yılının Mart ayından itibaren başlamıştır.

Tim Cook'un babası liman çalışanı, annesi ise ev hanımıdır. Robertsdale Lisesi'nden mezun olan Tim Cook daha sonra 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. 1988 yılında Duke Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamlamıştır.

 Kariyeri

apple event
Tim Cook, Steve Jobs tarafından Apple'da çalışmak üzere işe alınmadan önce 6 ay Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Daha önce Integrated Electronics şirketinde COO (şef operasyon sorumlusu) olarak çalışan Tim Cook ayrıca 12 yıl boyunca IBM'in kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak görev yapmıştır.

Tim Cook Apple'ın mevcut fabrika ve depolarını kapatarak üretimden çekilmesinden sorumlu olmasıyla bilinmektedir. Böylece Apple'ın daha az stok tutarak tedarik zincirini daha işlevsel hale getirmiş ve şirketin kar marjlarının artmasını sağlamıştır. Ocak 2007'de ise Apple'ın COO'su olmuştur.

Tim Cook 2004 yılında Steve Jobs'ın kanser tedavisi için görevden geçici olarak ayrılmasının üzerine iki ay boyunca Apple'ın CEO'luğunu yapmıştır. Yine benzer bir şekilde 2009 yılında Steve Jobs'ın karaciğer nakli için görevinden ayrıldığı aylarda da CEO'luk görevini yerine getirmiştir.

2011 Ocak ayında Apple'ın Yönetim Kurulu Steve Jobs'ın sağlık sorunları nedeniyle görevden ayrılma isteğini kabul etmiş ve o günden itibaren CEO'nun günlük işleri Tim Cook tarafından yapılmaya başlanmıştır. Her ne kadar bu dönemde Steve Jobs önemli kararların alınmasında söz sahibi olsa da 24 Ağustos 2011 tarihinde Steve Jobs'ın resmen Apple'daki görevinden istifa etmesi üzerine Apple'ın CEO'luğuna getirilmiştir.

Tim Cook ayrıca Nike'ın yönetim kurulunda da yer almaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..