Blog

Yeni Medya Nedir? Yeni Medya Mezunları Ne İş Yapar?

Yeni Medya Nedir? Yeni Medya Mezunları Ne İş Yapar?

Teknolojinin her geçen gün üzerine ekleyerek yoluna devam ettiği bir zaman dilimindeyiz ve bu gelişmeler medya konusunda da yeni bir akım başlatmış oldu. İnternet ve mobil ağların desteğiyle oluşturulan ve kullanıma sunulan yeni nesil medya araçlarının her biri Yeni Medya'yı temsil eder.

yeni medya bölümü hakkında bilmeniz gerekenler
 Yeni medya, geçmişten beri kullandığımız geleneksel medyanın aksine sahip olduğu yayın organları tümüyle dijital aygıtlar ve ortamlardan oluşur. Yeni medya, teknolojiyle ve dijitallikle pekiştirilmemesi durumunda tümüyle uzak bir medya düzenine sahiptir. Dijital aygıtlar üzerinden sunum yapılan tüm kaynakları yeni medyanın alanın içerisinde tutabiliriz. Örneğin internet, bloglar, websiteleri, video oyunları, video bazlı içeriklerin tümü yeni medyanın birer kanalı kabul edilebilir.

Kısa bir örnek vermek gerekirse; basılı bir gazete ve içerikleri yeni medyanın alanı içerisine girmiyorken, bu gazetenin internet sitesi tümüyle yeni medyanın alanının kapsar.
 Yeni medya bölümü

yeni medya bölümü nedir?

Yeni medya bölümü Yüksek Öğretim Kurumları tarafından lisans derecesinde verilen bir eğitim programıdır. Öncelikle kuruluşu yapıldığı yıllarda sadece vakıf üniversitelerinde yer alan bir bölüm olsa da 5 yıllık süreçte devlet üniversitelerinde de kendine yer bulmaya başladı. Yeni bir bölüm olmasına karşın, yeni medya bölümü sürekli revize edilen ve kendini çağın gerekliliklerine göre ayarlayan bir bölümdür.
 Bölümün amacı

yeni medya bölümünün amacı nedir?

Yeni medya bölümünün amacı dijital mecralar üzerinde bir markanın, hesabın veya profilin işletilmesi hakkında teknik donanıma sahip bireyler yetiştirmek ve bu bireyleri yeni medya düzeni üzerinde içerik üretimi yada pazarlama gibi konular hakkında eğitmektir. Alan açısından baktığımızda yeni medya bölümü internetle en içe içe geçen bölümlerden biridir. İnternetin ve sosyal medyanın tümüyle altın çağlarını yaşadığını ve uzun yıllar boyunca da popülaritesini kaybetmeyeceğini düşünecek olursak bu bölümün mezunlarının kolayca iş bulabileceği ön görüsünde bulunabiliriz.

Yeni medya hangi üniversitelerde var bakmak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..