Blog

yeni mezun mühendis ne yapmalıdır?

Yeni Mezun Mühendislerin Karşılaşacağı Durumlar ve Önlemleri!

Günlük hayatımızda her nefes alıp verişimizde yeni bir alanda mühendislik dalının çıktığına tanık oluruz. Çünkü mühendislik hayatın her yanında olması gereken bir meslek dalıdır. 

Mühendislik dendiği zaman akla başına gelen sıfat doğrultusunda çalışmalar yapan kişiler akla gelir elbette ama bu eksik bir tanımlamadır. Mühendis üretir, üretileni ve süreçlerini belirleyip takibini gerçekleştirir. Yani sosyal hayatınızda karşılaştığınız (gönül ilişkileriniz hariç) birçok alanda mühendislerin iş alanına girmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Eğer yeni mezun olmuş bir mühendisseniz, ilk etapta yorulacağınızı, çok fazla şikayetçi olacağınızı ama sonrasında süreçleri kendi doğrularınıza göre yönetmeye başladığınızda kademe kademe mutluluğun sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

Yeni mezun mühendislere birkaç tavsiye vermek istedik!

 

1) Yolun başındasınız bunu asla unutmayın!

Fabrika, firma ya da her nerede çalışıyorsanız çalışın bir anda kendinizi yöneten kişi olarak göremezsiniz. Bu yüzden en baştan başlayın ve bundan asla şikayetçi olmayın. Neticede günü geldiğinde yöneteceğiniz işin nasıl yapıldığını görmek , benimsemek ve analizlerini yapmak daha doğru olur. En alttan başlarken de sürekli olarak dönemin getirilerini kendine katarak yoluna devam etmeye özen gösterin.Unutma ki her sene yeni yeni bir sürü mühendislik alanından mezunlar veriliyor. Bundan dolayı, birikimli ilerlemenin gerektiğini ve emek isteyen bir durum olduğunu unutmamak gerekir.

2) Gerekirse kaybet ama denemekten ve üretmekten vazgeçme!

Mühendisin temel konusu üretime ve üretileni yönetmeye dayalı olduğu için, bir alanda merakın varsa bunu denemekten ve alternatif çözümler üretmekten asla vazgeçme. Bazıları ortaya yeni bir nesne oluşturmak, bazıları olan nesneyi geliştirmek bazıları ise tamamen olanı değiştirip yeni bir nesne oluşturmak gibi farklı anlamlarda kullanır. Yine de hepsinin ortak paydası olarak en temelde yatan sorunlar da yine üretimden kaynaklanmaktadır. Mühendisseniz bu konulara da hakimiyetiniz önemli ; 

Kalite kontrol,
Kontrol ve otomasyon,
Pazarlama.

Yeni alanlara yönelmeye açık olun ve iyi bir mühendis olmak adına aşamaları başarıyla geçin.

3) Bilgilerinizi güncel tutun


Her saniye yeni bir teknolojik cihazın çıktığını düşünecek olursak, aslında okullarda bizlere verilen bilgilerin de sürekli olarak yenilenmesi gerektiğini söylememize gerek yok ama yine de ilkel olarak kalmayın ve zamana göre doğru zamanda doğru gelişmelere sahip olun. Yeni mezunken ayrıca yapılan yüksek lisans veya doktora sırasında da edinilen bilgiler daha sonrasında iş hayatına atılan her mühendisin sürekli bu bilgilerin tekrar etmesi ve zamanına göre sürekli güncelleyip ilk öğrendiği zamanlara bağlı kalmaması gerekmektedir.

4) Önemli olan tecrübe !

Elbette kazanç sağlamayı amaçlayacaksınız fakat sizler için en önemlisi ilk aşamada yüksek maaş ümidini askıda bırakıp dahil olduğunuz işlerden neler kazanabileceğinizi görmektir. Yani ne kazanırsanız kardır sizin için. Kesinlikle tartışmalara dahil olmadan, emeğimin karşılığını alamıyorum demeyin çünkü günümüz düzeninde tecrübesi olmayan insanlara artık iş dahi verilmiyor, kaldı ki kendi girişiminizi sergilediğinizde bu sizin hanenizde artık olarak yer alacaktır. En önemli faktör tecrübedir ve artık işi en iyi yapmanın da yeterli bir ölçüt olmadığı bunun tecrübeyle de desteklenmesi gerektiği bir gerçek haline gelmiştir.

5) Tek alanda uzman olmayın, bölünün!

Tek bir alanda uzman olmak, sizi dışa kapalı bir yapı haline getirir. İçinde bulunduğunuz düzende kartlarınızı açık oynamanız gerekiyorsa ki gerekiyor, sizler her konu hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız demektir. Çünkü bir mühendis bir konuda fikrini beyan edip arkasını dönüp gidebilecek lükse sahip değildir. Aksine tüm fikirleri toplayıp onu mantıklı bir hale getirmesi gereken kişidir. Yani bilişimciyim deyip sadece bir dil kodlamayı bilmek yetmez, modellemek, analiz etmek, güvenliğini sağlamak da gerekir. 

Maddeleri bir kenara koyacak olursak bazı hassas noktalar var ki bunların arasında düzenli olmak ve çalışmaktan korkmamak yer alıyor. Kendinize standartlar belirleyin ve bu kriterlerin altında kalmamaya özen gösterin. Bu kriterler zaman içerisinde sizin becerilerinize ve kabiliyetinize göre mutasyona zaten uğrayacaktır. 

Bol şans!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..