Blog

Yeni Mezunlar CV Hazırlarken Neye Dikkat Etmeli?

Yeni Mezunlar CV Hazırlarken Neye Dikkat Etmeli?

Üniversite hayatınızın sonuna gelmenize çok kısa süre kala , acaba nasıl bir iş hayatının içinde yer alacağım konusu kafanızı kurcalamaya başlamıştır. Özellikle yeni mezun ve mezun adayları için ilk işi bulmak oldukça önemlidir. Bu yüzden de ilk işe girmeden önce kendinize iyi bir CV hazırlamanızda fayda var.

Kısaca CV nedir ? : 
curriculum vitae , açılımına sahip olan ve kişinin iş başvuruları esnasında sunduğu özgeçmişidir.

İlk işinizin kariyeriniz açısından önemli olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi , işverenlerin sürekli olarak yeni mezundan dahi tecrübe araması sorunsalıdır. Durum böyle olunca başarılı hazırlanmış bir CV ile etkilemek oldukça önem arz eder. 

Pek çok kişi CV’sini hazırlarken nelere önem verip nelere vermeyeceğini kestiremez. Bu da iş başvurularının olumsuz yanıtlanmasına yol açabilir. Örnek vermek gerekirse, bazı adaylar çok iyi bir okuldan dereceyle mezuniyetini ballandıra ballandıra anlatmaya çalışırken, bazıları da yaptıkları stajların çok önemli olduğuna inanıp bunlara vurgu yapmaya odaklanırlar. Elbette hepsinin ayrı ayrı önemi var , fakat bunların bir şekilde dengelenmesi gerekir. 
 Göze takılan CV hazırlamak!
iyi bir cv nasıl hazırlanır

Uzmanlar karşılarına gelen onlarca CV'den sizinkine direkt olarak odaklanabilirse sizler avantaj sağlarsınız. Çünkü genel olarak İK uzmanları ilk aşamada CV'lere sadece göz gezdirir ve gözlerine takılan kişileri bir kenara ayırıp onları daha fazla detaylandırır.Bu nedenle mümkünse ilk sayfada kendinizi, eğitiminizi ve deneyiminizi karşı tarafa ulaştırabilmelisiniz.

 Standart bir CV'de gerekenler;

 İyi bir okuldan mezunsanız, ya da sizi işe alacak olan potansiyel işverenleri etkilemek adına derecenize güveniyorsanız, bunları paylaşmak istemeniz gayet doğal. Fakat bunu karşı tarafa doğru bir şekilde vurgulamak gerekir. Dikkat çekebilecek bir şekilde CV'nizin başına bir yerlere makul bir seviyede yer vermeniz gerekir. Talip olduğunuz alanda iş ya da staj
tecrübeniz varsa yine bu bilgilere yer vermenizde fayda var. Pek çok aday ilgisiz iş deneyimlerini de ekleme eğilimindedir. Ancak üniversitedeyken yaptığınız ve doğrudan ilanla ilgisi olmayan işleri eklemenin size çok fazla katkısı olmayabilir. Ağırlıklı olarak ilgili deneyimlerinden bahsetmeye odaklanmalısınız.
 CV nasıl yazılmalı?

Özgeçmişinin en önemli yönleri ilk sayfada olmalı. İlk sayfada işe alım uzmanını CV’nin geri kalanını okumaya ikna etmeniz gerekiyor. Bu ikna etme işlemini de kanca atarak yapabilirsiniz. Elbette CV hazırlamanın da yıllar içerisinde kabul görmüş bir genelleme şablonu vardır. Ancak bu şablonlara bağlı kalmanızı gerektiren herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Hakkınızda en önemli olduğunu düşündüğün özellikler, en önce vermen gereken bilgileri meydana getirir.
 CV yazarken sıralama nasıl olmalı?

CV hazırlamada talip olduğunuz alan teknik bir mevki ise o zaman aşağıda yer alan sıralamayı kullanmanız sizin için faydalı olabilir:

  1. Kişisel bilgiler 
  2. Eğitim 
  3. Teknik beceriler 
  4. İş deneyimi 
  5. Diğer yetenekler 
  6. İlgi alanları 
  7. Referanslar 

Eğer teknik beceri gerektirmeyen bir gerektirmeyen bir işe talip olduysanız sıralamanızı şu şekilde belirleyebilirsiniz; üçüncü sıradan itibaren , ilgili iş deneyimleri , alan dışı iş deneyimleri şeklinde devam edip teknik beceriler yerine becerilerinizden bahsedebilirsiniz.
 İdeal CV uzunluğu 

Hazırlamış olduğunuz CV'nin (Özgeçmişin) ideal uzunluğu  iki sayfa olmalıdır. Çok kısa hazırlarsanız, işverenin gözünde deneyimsiz algısının oluşmasına sebep olabilirsiniz. Tam tersine uzun yazdığınız takdirde de algıların kayması ve ilginin sizden uzaklaşması da söz konusu olabilir. 
Bu yüzden ideal uzunluk için iki sayfa gayet yeterlidir.


İş Başvurularında Size Avantaj Sağlayacak Olan Bilgisayar Becerileri
 


Dürüst olun

Mezun olduğunuz okuldan başlayıp deneyiminizin olmadığına kadar her konuda açık sözlü olmanızda fayda var. Çünkü size biçilen rol gereği bir şekilde sakladıklarınız sizlerin karşısına bir şekilde çıkabilir. Asla yanlış ya da aslı olmayan bilgiler vermemeniz çok önemli. Emin olun iş dünyası sanıldığı kadar büyük değil ve herkes birbirini tanıyor diyebiliriz. Kötü bir izlenim yaratmamak adına dürüst olmanız çok önemli.

Yetenekleriniz sizleri bir şekilde rakiplerinize göre öne çıkartacaktır. Bu yüzden derin bir nefes alın ve yazmaya başlayın !


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..