Blog

Yeni Nesil Bulut Bilişim: Dağıtılmış Bulut

Yeni Nesil Bulut Bilişim: Dağıtılmış Bulut

Bilişim dünyası için Cloud Computing yeni bir kavram değildir. 1960'larda, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) Matematik ve Hesaplama üzerine ortak bir proje olan MAC projesi zaten bilgisayar ağı deneyleri yapmıştır.

1969 yılında, farklı bilgisayarlardaki ve farklı konumlardaki kişilerin tek bir bilgisayardaki programlara ve bilgilere erişmesine ve bunları paylaşmasına olanak sağlamak için bir Bilgisayar Ağları grubu oluşturuldu.

Yeni Nesil Bulut Bilişim: Dağıtılmış Bulut 1

Daha sonra Cloud Computing olarak bilinen şeyin başlangıcıydı. Bellek için manyetik bant makaraları kullanan devasa, arkaik IBM bilgisayarlarından biri, ona erişen iki veya üç kişi ile ilkel bir bulut gibi davranıyordu.

1997'de Emory Üniversitesi'nden Profesör Ramnath Chellapa, Cloud Computing'i yeni “hesaplama sınırlarının yalnızca teknik sınırlar yerine ekonomik sınırlarla belirleneceği bilgi işlem paradigması” olarak tanımladı. Ve Cloud Computing'in tarihi gelişmeye devam etti. Bugüne kadar, Gartner'ın 2020 için En İyi 10 Stratejik Teknoloji Trendinden biri olan Distributed Cloud konseptiyle karşılaşıyoruz.


Dağıtılmış Bulut

susan fourtané tarafından dağıtılan bulut
Dağıtılmış Bulut, Bulut Bilişim'de yeni bir döneme öncülük ediyor Kaynak: Susan Fourtané
Bulut, bölgesini genişletir ve dağıtılmış bir bulut haline gelir. Bu, genel bulut sağlayıcısının hizmetlerin işletilmesi, yönetimi, güncellenmesi ve gelişimi için sorumluluk üstlenirken, genel bulut hizmetlerinin farklı konumlara dağıtılmasıdır. Endüstri analisti Gartner'ın raporuna göre, bu, çoğu kamu bulut hizmetinin merkezi modelinden önemli bir değişimi temsil ediyor ve bulut bilişimde yeni bir döneme yol açacak.

Dağıtılmış bulut, hesaplama, depolama ve ağ oluşturmanın merkezi bulutun dışında bulunan bir mikro bulutta olduğu anlamına gelir. Dağıtılmış bulut, merkezi olmayan bir bulut sistemi olarak son kullanıcıya daha yakındır.


Cubbit Cell: Yeni nesil bulut bilişim
Yeni Nesil Bulut Bilişim: Dağıtılmış Bulut 2

Cubbit Cell, Distributed Cloud'u geliştiren ve inşa eden bir İtalyan şirketi. Bologna tabanlı girişim yeni nesil bir bulut oluşturuyor: Dağıtılmış, güvenli ve çevre dostu. Girişim, Bologna Üniversitesi Alma Mater Studiorum tarafından akredite edilen ilk şirkettir. 2016 yılında Marco Moschettini (CTO), Stefano Onofri (CEO), Alessandro Cillario (COO) ve Lorenzo Posani (CSO) tarafından kurulan Cubbit Cell, Tel Aviv, İsrail'de bir üs ile sayılıyor.

Cubbit Cell bir tak ve bulut cihazıdır. Temel model 512GB bulut alanı ile geliyor. Bağlantı kesilmesi veya elektrik kesintisi gibi Cubbit Hücresinde ne olursa olsun, kullanıcıların verileri üzerinde hiçbir etkisi yoktur; bu, her yerde her zaman güvenli ve erişilebilirdir. Aslında, tek bir hücrede tamamen depolanmazlar, ancak Cubbit Hücreleri sürüsü üzerinde dağıtılırlar.

Başarılı bir başlangıç ​​TechStars, Barclays, Barcamper Ventures tarafından finanse edilir ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenir ve refah sahibi, kapsayıcı, iklime dayanıklı bir toplum için çalışan bir Avrupa bilgi ve yenilik topluluğu olan İklim Kic'i olarak bilinen Horizon2020 (H2020) programı ile desteklenir. dairesel, sıfır karbonlu bir ekonomi üzerine kurulmuş.

Climate-Kic, Avrupa Birliği'nin bir organı olan EIT tarafından desteklenen Avrupa Birliği'nin temel iklim inovasyon girişimidir. Cubbit’in dağıtılmış bulutu zaten 10'dan fazla ülkede beta sürümünde çalışıyor. Ayrıca, başlangıçta CERN, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü ve dünyanın en büyük ve en saygın bilimsel araştırma merkezlerinden biri ile aktif olarak işbirliği yapılmaktadır.

İtalyan teşebbüsü yakın zamanda İtalyan iş melekleri Nicolò Manaresi ve Alessandro Fiorentino tarafından Primomiglio SGR SpA'nın VC fonu Barcamper Ventures - 150.000 $ yatırım aldı. Alınan bu yatırım, dünya çapında bir Birleşik Krallık bankası olan Barclays ve dünyanın üçüncü büyük başlangıç ​​hızlandırıcısı olan Techstars tarafından halihazırda yatırılan 120.000 dolarlık ekti. Kampanyanın yatırımcıları arasında Cubbit Cell ile yeni iş sinerjilerini araştıran Legacoop Bologna var.

Cubbit Cell'in tutkusu, buluttan başlayarak internetin yüzünü tamamen değiştirmektir. Günümüzde İnternet, Cubbit Cell'in mevcut durumu nasıl algıladığına göre, herkesin verilerini koruyan - ve bir şekilde sağım - binlerce mil kare boyunca uzanan, devasa, kirleten bilgisayar katedralleri şeklinde sunucu çiftliklerinde çalışıyor.

Yeni Nesil Bulut Bilişim: Dağıtılmış Bulut 3
Bunu değiştirmeye çalışmak için Cubbit Cell radikal bir alternatif öneriyor: Kullanıcıların nihayet verilerini kontrol ettikleri ücretsiz, dağıtılmış bir ağ. Girişime göre, tüm bunlar küçük ve zarif bir cihazla mümkün: Cubbit’in dağıtılmış ağının düğümü olan Cubbit Cell. Cubbit Cell sayesinde kullanıcı, dosyalarının şifrelendiği, kopyalandığı ve diğer düğümlere dağıtıldığı dağıtılmış buluta erişir.

Daha sonra kullanıcı, dosyalara Web, mobil veya masaüstü arayüzü aracılığıyla, Dropbox'a eşdeğer bir şeyle erişebilir, ancak iki temel fark vardır: Abonelik ve gizlilik ihlali yoktur. Cubbit Cell'in kurucularına göre, Cubbit'i diğer bulut hizmetlerinden farklı kılan Cubbit'in, kullanıcının parolasına bile kullanıcının verilerine kesinlikle erişimi olmamasıdır. Diğer bir fark, eğer kullanıcılar boş yer kalmazsa, zaten sahip oldukları sabit diskleri cihaza ücretsiz olarak bağlayabilirler. Bunun arkasındaki fikir, yeni bir İnternet oluşturmak için bir nevi İnternetin geri dönüşümünü hedefliyor.

Kurucular, bunun zaten bilimsel topluluktan coşku ve onay toplayan bir Kopernik Devrimi olduğunu söylüyor. Cubbit Cell, 2018 yılında bilim için bulut altyapısını yenilemeyi amaçlayan AB çapında bir proje için CERN ve diğer 11 endüstriyel ve akademik ortakla ortaklık yaptı.

Primomiglio SGR SpA'nın başlangıcı ile ilgili deneyimi hakkında konuşan Gianluca Dettore, “Bologna'daki Barcamper Garaj hızlandırma deneyimi sırasında Cubbit Cell ve Dpixel ile birlikte çalıştık ve genç kurucuların azim ve vizyonundan etkileniyoruz” diyor. . “Cubbit Cell, kesinlikle daha güvenli olan modern bir yaklaşımla bulutun devlerine meydan okuyor ve önemli bir ölçeklenebilirlik potansiyeline sahip yeni bir teknoloji, maliyetler, verimlilik ve güç açısından ağ büyüdükçe daha rekabetçi hale geliyor” diyor.

Bir başka onay, Cubbit Cell'e Alma Mater Studiorum tarafından resmen akredite edilen ilk başlangıç ​​statüsünü atamaya karar veren Bologna Üniversitesi'nden geliyor, bu gerçekten büyük bir ayrıcalık. Cubbit Cell, Marco Moschettini, Stefano Onofri, Alessandro Cillario ve Lorenzo Posani'nin dört kurucusu aslında Bologna Üniversitesi'nin tüm mezunlarıdır ve bu girişimi akredite etme seçeneğinin onlar için çok büyük bir sembolik değeri vardır. Hem Onofri hem de Cillario, bugün genç girişimciliğe bağlı olarak düzenlenen en önemli İtalyan etkinliği Alma Mater'in Başlangıç ​​Günü'nün yaratıcılarıdır.

“Cubbit Cell, Alma Mater Studiorum tarafından akredite edilen ilk girişimdir ve bu nedenle bir yandan, öğrenci girişimciliğini desteklemek ve değer vermek için üniversite tarafından yürütülen bir stratejinin sonucudur; Öte yandan, yetenek, hayaller ve tutkuları olan öğrencilerimiz için onları inovasyon yolunda teşvik etmek ve sürdürmek için bir ilham kaynağıdır. "diyor Dean, Bologna Üniversitesi Girişimcilik delegesi Rosa Grimaldi.

Cubbit'in CEO'su ve COO'su Stefano Onofri ve Alessandro Cillario'ya göre, Primomiglio SGR ve meleklerinin yatırımı, başlangıçlarının büyüme sürecini güçlendiriyor ve "birkaç ay içinde B2B pazarına girmemize izin verecek" diyor. Son yıllarda inovasyon konusuna açılan dünyanın en eski üniversitesi tarafından akredite edilen ilk girişim olmak bizim için büyük bir gurur kaynağı, burada büyüdük ve Alma Mater'in Başlangıç ​​Günü'ne hayat verdik. Şehir ve üniversite ekosistemi olmadan bu sonuçlara asla ulaşamazdık ama bu sadece başlangıç, ”diyorlar gururla.
 


Cubbit Cell'in dağıtılmış bulutu

Cubbit Cell'in dağıtılmış bulutunun aşağıdakiler dahil çeşitli avantajları vardır:

En fazla dört hesap: Kullanıcı Hücre başına en fazla dört hesap oluşturabilir. Bu şekilde, Hücreyi bir grup arkadaşınızla toplu olarak satın almak ve bulut hizmetinden en iyi şekilde yararlanmak mümkündür.


Genişletilebilirlik: Cubbit Cell, herhangi bir harici USB sürücüsünü takarak 4 TB'a kadar bulut alanına serbestçe genişletilebilir. Her GB fiziksel depolama alanı için

yaş Hücreye bağlanırken, yarısı bulut alanına dönüştürülür ve kullanıcıya sunulur, verilerin kaybedilmemesini sağlamak için yedek bir çeyrek kullanılır, başka bir çeyrek Cubbit Hücresi tarafından tutulur ve gelişmiş bulut hizmetleri sağlamak için kullanılır. iş kullanıcıları


Maksimum Güvenlik: Kullanıcının dosyaları tamamen tek bir Cubbit Hücresinde depolanmaz, ancak yedeklilik sağlamak ve ağa yayılmak için şifrelenir, böylece sahibi dışında hiç kimse onlara erişemez - Cubbit Hücresi bile değil

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..