Blog

Yeni Nesil Eğitim Sistemi: Online (Çevrimiçi) Eğitim

Yeni Nesil Eğitim Sistemi: Online (Çevrimiçi) Eğitim

Son dönemde tüm dünyada etkisini hissettiren Corona virüsü salgının ardından birçok ülkede eğitim de askıya alındı ve akıllara Çevrimiçi Eğitim konusunu getirdi.
 

Çevrimiçi (Online) Eğitim Nedir?
Çevrimiçi eğitim, İnternet üzerinden gerçekleşen her türlü öğrenmeyi kapsayan esnek bir öğretim sunum sistemidir. Çevrimiçi öğrenme, eğitimcilere geleneksel bir sınıf dersine kayıt yapamayan öğrencilere ulaşma fırsatı verir ve kendi programlarında ve kendi hızlarında çalışmaları gereken öğrencileri destekler.

Çoğu disiplinde uzaktan eğitim ve çevrimiçi derece miktarı büyüktür ve hızla artmaktadır. Çevrimiçi öğrenim sunan okul ve kurumların sayısı da artmaktadır. Online yaklaşım ile derece alan öğrenciler, derslerinin saygın ve kimliklendirilmiş bir kurum aracılığıyla yapılmasını sağlamak için seçici olmalıdır.


Çevrimiçi Eğitim Neden Faydalıdır?

Yeni Nesil Eğitim Sistemi: Online (Çevrimiçi) Eğitim  1
Çevrimiçi eğitim, küresel iş dünyasında öğrencilere büyük bir esneklik sağladığı için 7 gün 24 saat (haftada 24 saat) ve haftada 7 gün eğitim veren, uygulanabilir ve heyecan verici bir yöntem haline gelmiştir.

İnternet ve bilgisayar teknolojisinin artan kullanılabilirliği sayesinde, öğrenciler normalde sadece geleneksel bir sınıf aracılığıyla kullanılabilecek her zaman ve her yerde bilgilere erişebilirler. Araştırmalar, öğrencilerin çevrimiçi bir sınıfta geleneksel sınıfta olduğu kadar etkili bir şekilde öğrendiklerini göstermiştir.


 


Online Eğitimin Artıları ve Eksileri

Yeni Nesil Eğitim Sistemi: Online (Çevrimiçi) Eğitim  2

Çevrimiçi eğitim, öğrencilerden bu yana birçok olumlu fayda sağlar:

-Ders alma ve kendi hızlarında ve saatlerinde çalışma esnekliğine sahip olacak
-İşe gidip gelmek veya park etmek zorunda değilsiniz
-Parmaklarının ucunda bulunan bilgilerle kendi eğitiminden sorumlu olmayı öğrenir
-Ödevlerin teslimini kolay ve kullanışlı bul
-Kendi görüşlerini dile getirmeye, sorunları diğer öğrencilerle paylaşmaya ve tartışmaya, grup tartışmaları sırasında diğer öğrencilerden öğrenmeye daha yatkındır

 


Çevrimiçi öğrenmenin olası olumsuz etkileri bazı öğrencilerin:

-Eğitmen ve öğrenciler arasındaki yüz yüze etkileşimi kaçırabilir.
-Bers boyunca öğreten ve onlara rehberlik eden bir eğitmen ile geleneksel derslere katılmayı tercih      edebilir.
-Gerekli teknolojiye erişim zorluğu ve teknik desteğin sınırlı olması.
Ayrıca, iş yükünü anlamayan bazı yöneticiler ve eğitmenler çevrimiçi eğitime karşı olumsuz bir tutum sergileyebilir.


 


Çevrimiçi Eğitimin Gelecekteki Yeri

Yeni Nesil Eğitim Sistemi: Online (Çevrimiçi) Eğitim  3

Çevrimiçi öğretim kalmak için burada. Pek çok öğrenci yoğun ders programlarında esneklik sunduğu için çevrimiçi dersliği tercih eder. Bilgi ve bilginin çoğalmasıyla, öğrenciler günümüz dünyasında yaşam boyu öğrenenler olmalı ve çevrimiçi eğitim, bireylerin öğrenci merkezli ve kendi kendine yönlendirilen eğitime erişmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynamaktadır.

Geliştirilmiş yazılım, donanım ve İnternet erişimi sayesinde çevrimiçi eğitim için daha fazla seçenek sunulacaktır. Sınıflardan daha hızlı artan öğrenci kayıtları, öğrenciler teknolojiyle daha yetkin hale gelirken ve ihtiyaçlarını karşılayan bir eğitim alan öğrencilerle çevrimiçi eğitimin geleceği büyümeye devam edecektir. Online derece programları daha yaygın bir uygulama haline geldikçe daha yaygın olarak kabul edilecektir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..