Blog

YKS açıklaması

Yeni Sınav Sistemi YKS Açıklandı

Bir anda gündemi etkisi altına alan, milyonlarca insanın merak ettiği yeni sınav sistemi açıklaması YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapıldı. Bu açıklamayla beraber milyonlarca adayın kafasında soru işaretleri oluşmaya başladı.

Yeni sınav sistemi nasıl olacak? Kaç soru sorulacak? Başvuru tarihleri, sınav tarihleri değişecek mi? Puanlamalar ne yönde farklılık gösterecek? Gelin Birlikte inceleyelim.

Değişiklikler ve Farklılıklar

Eski sisteme göre YGS ve LYS arasında üç aylık bir zaman farklı bulunuyordu. Mart ayında yapılan YGS’de adaylar barajı geçerlerlerse üç aylık bir aranın ardından haziranda beş oturumla yapılacak olan LYS’ye girmeye hak kazanıyorlardı. Bu noktada yeni sistemde büyük bir farklılıkla karşılaşıyoruz. Yekta Saraç’ın açıklamasına göre Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) haziran ayının bir cumartesi günü birinci ve ikinci oturum olmak üzere aynı gün yapılacak. Adaylar birinci oturum bittiğinde ikinci oturumun belirlenen saatine kadar öğle arasına girecek. İlk iki oturumun ardından sadece yabancı dil sınavı pazar günü YÖK tarafından belirlenen saatte yapılacak.

Başka bir önemli detay ise adayın ilk oturumdan aldığı puanın iki yıllık geçerlilik süresi olması. Şöyle ki aday girdiği sınavdan aldığı puanla bu yıl tercih yapmak istemezse, diğer yıl aynı puanı kullanarak tercih yapabilme hakkına sahip olacak.

Sınav Soruları

YGS Sistemi;Sosyal Bilimler, Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri testleri 160 sorudan oluşuyordu.

YKS Sisteminde;YGS sisteminin yerine geçecek olan ilk oturumda 80 soru sorulacak. LYS yerine geçecek olan ikinci oturumda ise Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testi 40 ayrı sorudan oluşacak. Yabancı Dil sınavına girecek olan adaylar ise 80 sorudan sorumlu olacak.

Oturumlar

Birinci Oturum

YGS Sistemi;Aday Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinden sorumlu oluyordu. İkinci oturum için üç aylık bir bekleme süresi sağlanıyordu.

YKS Siteminde;YSG yerine geçecek olan ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı veriliyor. Sınavın ilk oturumunda yani TYT’de adayları 40 Türkçe 40 Temel Matematik sorusu bekliyor. YÖK Başkanı Saraç ise bu sınavın, adayların temel yeteneklerini ölçmek amacıyla tasarlandığını beyan etti. Adaylar eğer tercih yapmazlarsa ilk oturumda aldıkları puanı gelecek yıl tercih yapmak için kullanabilecekler. Ön-lisans tercih edecek adayların 150 puan alması yeterli olurken lisans tercihi yapacak olan adayların 180 puanı tutturması gerekiyor.

İkinci Oturum

LYS Sisteminde;Sınavlar dört farklı güne ayrılıyordu.

YKS Sistemi;Sınav yabancı dil sınavı ayrı tutularak, haziran ayında belirlenen bir cumartesi gününde gerçekleşecek. İkinci oturumda Coğrafya ve Türk Dili ve Edebiyatı, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Matematik testleri olacak. Her Testte 40 soru yer alacak.

 

Puanlama

Birinci Oturum %40

İkinci Oturum %60 etkiliyor. (%60 tercih yapılan bölüme göre farklılık gösterebiliyor).

 

Sınav Süresi ve İki Yıl Geçerlilik Uygulaması

Eski sistemde bir soruya yaklaşık olarak 1,7 dakika düşerken, yeni sistemde bu sürenin değişiklik gösterip göstermeyeceği merak edildi. Bu konuyla ilgili YÖK Başkanı Yekta Saraç sınav süresinin henüz belirlenmediğini açıkladı.

İki yıl geçerlilik uygulaması ise, adaylar sadece ilk oturumdan aldıkları puanı diğer yıl kullanabilecekler. Gelecek yıl yapılacak sınava giren aday, ilk oturumdan muaf tutulacak. İkinci oturumdan aldığı puanı karşılaştırarak iki yıl arasında seçim yapabilecek. Örneğin; 2017 yılında sınava giren aday ikinci oturumda aldığı puanı yeterli bulmadı ve 2018 yılında ki sınava hazırlanmaya başladı. 2018 yılında yapılacak olan ilk oturumdan muaf tutuluyor. 2018 yılının ikinci oturumuna giriyor daha kötü bir puan alırsa 2017 yılının ikinci oturumunda aldığı puanla tercih yapabiliyor.

Puan Türleri

YGS-LYS sisteminde adaylar 18 farklı puan türü hesaplaması mevcuttu.

YKS sisteminde ise bu sayı 5’e düşürüldü

Sınav Ücretleri

Üniversite sınavının ücreti ise 120 TL olacak.

Üniversite sınavının tarihi ise 23-24 Haziran olarak belirlendi.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..