Blog

Müzikal evrim

Yeni teknoloji ile değişen müzik tarzları

Müzik, evrenselliğin en önemli kanıtlarından bir tanesi olup ruhun gıdası olarak hemen hemen her gün hepimiz tarafından ceplerimizde taşıdığımız akıllı aletler yardımıyla edindiğimiz güzel bir nimettir. 


Dönem dönem tarzların değişikliğine hatta çoğu zaman birçok tarzın tarihi tekerrürden ibaret olduğuna inanırız. Nitekim öyle de olurdu! Di’li geçmiş zamanla konuşma sebebimiz artık müziğin de yeni yeni icatların türemesi ile farklı boyutlara evrildiğine tanık oluyoruz. 60’lar , 70’ler, 80’ler , 90’lar diye ilerleyen on yıllık düzlemler baz alındığında müziğin sadece çağa ayak uydurduğuna inanır ama yine de geçmişten tınılar taşırdı her yeni gelen şarkı. Fakat şimdilerde yaygınlaşan bir müzik türü söz konusu ki bu birçok müzisyeni de etkisi altına alıyor. 

Dj’lerin bir anda albüm yapma kararları almaları ile birlikte başlayan bu durumun uzantısı olarak, birçok şarkıya gerçekleştirmiş oldukları aranjmanları da hesaba katarsak aynı şarkılar farklı tarzlar diyebilir olduk. Yalan yok bazı şarkılar gerçekten insanın kucağına oldukça iyi geliyor. 

Bilgisayar programlarının boyut atlaması, kullanılan enstrümanlardan alınabilecek sesten tutun da gerçekleştirilmek istenen eklentilere kadar kusursuz bir süreç yarattığından insanlar artık elektronik müziğe doğru evrilmeye başladı.
 

Elektronik müzik, birçok dala da ayrılıyor kendi içinde. Chill, house, deep house ve daha bir sürü türe sahip olan bu müzik türü  bir anda diğer tarzları da etkisi altına almaya başladı gibi. Eskiden rock müziğe rap enjekte edildiğinde bunu nu-metal olarak sınıflandırmıştık ve bu sınıflandırma tam anlamıyla da deşarj olmak isteyen insanlara hizmet veren bir müzik türü haline gelmişti.

Hızlı enerjik ve tamamen ritmik olan bu türden sonra günümüzde reggae’nin rap müziğe enjekte olduğunu ve Ezhel gibi örneklerle ciddi bir karşılık bulduğunu görmüş olduk. Şimdi de rock müziğe enjekte edilen house sinyalleri söz konusu ve bu ekleme de oldukça başarılı olmuş gibi. Umursamaz bir şarkı söyleme şekli, sürekli fonda devam eden kalabalık ve karmaşık melodilerin üst üste binmesi dinlendirirken eğlendiren bir yapı haline gelmiştir .

Özellikle bu konuda Yüzyüzeyken Konuşuruz ve son albümü Akustik Travma örnek gösterilebilir. Eski dönemlerde yakalanan saykodelik hava artık bu tür müzikal birlikteliklerle sağlanıyor gibi. Tüm bu müzikal sentezlerin ortaya çıkmasının yegane sebebi de artık hazır kalıplar halinde bulunan birkaç altyapının zaman kaybı yaratmadan merak gidermek adına kullanılabilirliğidir. Yani rock müzik yapan birileri bu konuda birkaç çalışma gerçekleştirebilir ve aynı şey diğer müzik tarzları için de geçerlidir. 

müzikal açıdan eğitimlerini tamamlayan isimlerin bir süre sonra bu tür programlar yardımı ile kendilerinin sınırlarını genişlettikçe daha bir sürü ilginç ve keyif veren müzikal sentezlere rastlayacağız gibi. Ve emin olun bu tür sentezlerin ortaya çıkması kesinlikle tesadüf değildir. Kolay hiç değildir. Bu konuda çalışmalar gerçekleştirmek için ciddi bir efor sarf etmek gerekir. Elbette teknolojik imkanlar süreçleri kolaylaştırıyor olsa da ne işe yaradığını bilmeden o programları kullanıp bir şeyler üretmek de kolay değildir.

Ses mühendisliği ve konservatuarlar hakkında bilgi almak istiyorsanız UniverList'te aratmanız yeterli olacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..