Blog

Yetenekleriniz ve Başarılarınız ile Üniversiteye Yerleşin ApplyBAU

Yetenekleriniz ve Başarılarınız ile Üniversiteye Yerleşin

Hayatınız boyunca bir eğitim ve sınav maratonun içerisinde olacağınızı söylemek çok da yanlış olmaz. Bu maraton içerisindeyken genel olarak yetenekli olduğunuz alanlara, ilgi duyduğunuz konulara yeterince vakit ayıramayabilirsiniz. Ayırılan zaman ise sınav sürecini negatif etkileyebilir.

İlgi ve yeteneklerinizi içeren alanlarda çok başarılı olsanız ve bunu kanıtlasanız bile, iyi bir üniversite ya da bölüme girebilmek için derslere ağırlık vermeniz gerektiği hep size söyleniyor. Belki de bu durum yeteneklerinizi köreltiyor. Çok iyi bir bilgisayar mühendisi ya da mimar olabilecekken, hiç aklımızda olmayan ve bilmediğiniz bir bölüme yerleşebiliyorsunuz.

Bahçeşehir Üniversitesi, sizleri düşünerek, yeteneklerinize ve geçmiş başarılarınıza da önem vererek, sizi sadece sınavlardan ibaret olarak görmeyen, yepyeni bir kabul modeli geliştirdi. 
 


ApplyBAU Nedir?

ApplyBAU isimli model 2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi tarafından oluşturuldu. Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olan bu model öğrencilerin müfredat bazlı başarılarını ölçen sınav sistemi yerine, kişisel becerileri, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine olanak sağlıyor. Kısaca eğitim alanında öğrenci merkezli bu sistem için bir devrim niteliği taşıyor demek çok da yanlış olmaz.

ApplyBAU modeli henüz geliştirilme aşamasında iken yurt dışında yer alan ve sıralamalarda ilk 500 üniversite arasında bulunan üniversitelerin; merkezi bir sınav sistemi ile öğrenci kabul etmeyen, kendi öğrenci kabul sistemlerini uygulayan modellerinden feyz aldı.Bu sistemlerde öğrenciler merkezi sınav puanlarından bağımsız olarak, başvuru içeriklerine göre bir akademik kurul tarafından değerlendirilir. Öğrenciler kişisel özelliklerine, ilgi alanlarına, katıldıkları sosyal sorumluluk çalışmalarına, sertifika programlarına, projelerine, hayallerine-fikirlerine göre kabul mektubu alır ve burslandırılır.
 


Peki ApplyBAU Sistemi Nasıl Çalışıyor?

BAU bu sistemde başvuru gerçekleştiren öğrencilerin üniversite sınavından aldığı puanı hesaba katmaksızın, adayların başvuru içeriklerine göre bir akademik kurul tarafından değerlendirilmesini sağlıyor. Yani bu kurula başvurduğunuz takdirde sizler;

- Yeteneklerinize,
- İlgi alanlarınıza,
- Katılım sağlamış olduğunuz sertifika programlarınıza,
- Gerçekleştirmiş olduğunuz sosyal sorumluluk çalışmalarınıza,


Hatta ve hatta hayallerinize ya da fikirlerinize göre kabul mektubu alabilir ve burs imkanı bulabilirsiniz.

 


Ne zaman başvurabilirsiniz?

applybau basvuru takibi

ApplyBAU’ya katılmak için her yıl olduğu gibi yine 21 Kasım tarihinden ilgili yılın tercih döneminin sonuna kadar olan zaman aralığında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Başvurular için akademik kurulun almış olduğu kararlar sadece yıl sonunda değil, ara dönemlerde de açıklanabilir.

- Başvuru yapmak isteyen arkadaşlarımızın;
- Eğitim bilgilerini,
- Yabancı dil bilgilerini,

Referans öğretmen bilgisi gibi alanları doldurup bu sorulara ek olarak kendisine yöneltilen farkı 3 soruyu da cevaplaması gerekmekte. 3 adet sorunun sorulma amacı ise başvuru yapan arkadaşlarımızın kendilerini daha iyi ifade edebilmesi konusunda yardımcı olma amaçlı sorulan sorulardır.
 


ApplyBAU’ya nasıl başvurabilirsiniz?1- Kendini Anlat

Eğer aday olduysanız ilk yapmanız gereken şey kendinizi anlatmanız olacaktır. Burada kişisel özelliklerinizden spor ve sanat konusunda sahip olduğunuz yeteneklere, katılım sağlamış olduğunuz çalışmalara (sosyal sorumluluk, sertifika programları) kadar her şeyi anlatmanız beklenir.

2- Projeni / Hayalini - Fikrini Anlat

Bu aşamada yapmanız gerekenler ise;

Eğer gerçekleştirdiyseniz projenizi, eğer bir fikriniz varsa fikrinizi, hayaliniz varsa hayalinizi anlatmanızdır.

Hayal ettiğiniz şeyi ya da sahip olduğunuz bir fikri doğru şekilde aktarmanız, BAU tarafından burs alabilmeniz anlamı taşır. Çünkü BAU esas olarak öğrencilerin vizyonlarını önemser.

3- Farkını Anlat

Bu aşama ApplyBAU’nun son aşamasıdır ve sizden beklenen şey, rakiplerinizden farkınızın ne olduğunu sorulan 3 soru ile açıklamanız istenecektir. Soruları yanıtladıktan sonra, en fazla 3 adet BAU bölümü tercih edersiniz ve başvurunuz tamamlanır.

Bu aşamaların ardından akademik kurul incelemelerini gerçekleştirir. Başvurunuzun değerlendirilme neticesinde adayların burs oranları belirlenir ve bu oranlar 3 ya da 4 dönem olarak açıklanır.

Bu açıklamalar adaylara; mail, kabul mektubu ya da sistem üzerinden duyurulur.


4- Kabul Mektubu Alırsam Ne Yapacağım?

ApplyBAU’dan kabul mektubunuz geldi ise sizin tercih ettiğiniz bölüme yerleşebilmeniz için sadece bir adım kalmış olur o da; Türkiye’de uygulanmakta olan Merkezi Yerleştirme sınavına girmek ve burs aldığınız bölümün ücretli kontenjanına yerleşmektir.

      applyBAU başvuru

Yerleştirme sonuçları açıklandığı andan itibaren, başvurusunu gerçekleştiren arkadaşlarımız artık ApplyBAU’lu bir öğrencidir!
 


ApplyBAU Vizyonu

applyBau vizyonu

ApplyBAU’nun iki temel amacı vardır,

Bunlardan bir tanesi; üreten, üretme hedefi ve vizyonu olan öğrencileri, Türkiye genelinde arayıp bulmak. Onları sınavlardan aldıkları puanlara göre değil de kişisel özelliklerine, fikir ve hayallerine hatta projelerine göre değerlendirmektir. Girişimci bireyler olarak mezunlar verip, belki de Türkiye’nin geleceğine yön verebilecek kişiler yetişmesine önayak olmayı amaçlar.


Sistemin diğer bir hedefi ise kendi potansiyelinin farkında olmayan aday öğrencilere farkındalık sağlamak ve aslında yapacakları araştırmalar ile her birinin projeler ve fikirler üretebilecek bireyler olduğunu hatırlatmaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..