Blog

Yıllar İçerisinde Değişime Uğrayan SEO Trendleri!

Yıllar İçerisinde Değişime Uğrayan SEO Trendleri!

Google her gün değişiyor. Teknolojilerinin nasıl çalıştığı konusunda sürekli değişiklikler ve güncellemeler yapıyorlar. SEO uzmanları, web sitelerinin sıralamaya uyduğundan emin olmak için bu değişikliklerin her birini ayrıntılı bir şekilde izlediklerinden ve çalıştıklarından, son birkaç yılda hiçbir şekilde sıralaması ile ilgisi olmayan kilit bir eğilimde kaçırabilirler. 

Google’ın yaptığı güncelleme ve değişikliklerin birçoğunun arama sonucu özellikleriyle ilgisi var. Google işletme modeline bakarsanız, en iyi kullanıcı deneyimine sahip oldukları için arama motoru dünyasına hakimdirler. Arama devi oldular çünkü kullanıcılara en iyi arama deneyimini sunuyorlar. Kullanıcıları için en iyi sonuçlara sahipler ve bu da insanların geri gelmesini sağlıyor. Bu nedenle, kullanıcıların Google’da arama yaparken yaşadıkları deneyimi geliştirmeye ve yenilemeye devam etmek sadece Google’ın yararınadır.

Yıllar İçerisinde Değişime Uğrayan SEO Trendleri! 1

Bu, arama sonucu sayfalarında sayısız güncellemeye dönüşmüştür. Bir arama sonucu sayfasının 5 yıl önce nasıl göründüğüne bakarsanız, bugünkü durumdan çok farklıdır. Bir örneğe bakalım.

Her ne kadar arama sorgusu aynı olsa ve aradığımız sıralama aynı (konum 1) olmasına rağmen sonuç çok farklı. Bu neden? Yıllar boyunca gerçekleşen arama sonucu sayfalarında yapılan bazı değişikliklere göz atalım.

Yıllar İçerisinde Değişime Uğrayan SEO Trendleri! 3


1- Daha Fazla Reklam

Reklamlar artık arama sonuçlarının sağ tarafında listelenmiyor. Bu, genellikle organik bir sonuç gibi görünmek üzere tasarlanmış arama sonuçlarında gösterilen daha fazla reklama dönüşür. Google, insanlar reklamları tıkladığında para kazanır, bu nedenle reklamları tıklayan daha fazla insan olmasını isterler. Onları daha organik görünmeleri onlara mantıklı geliyor çünkü günün sonunda daha fazla para kazanacaklar.


2- Reklam Geliştirmeleri

Gösterilmekte olan reklamların yeni geliştirme seçenekleri de vardır. Ek site bağlantıları, yıldız derecelendirmeleri, metin bilgileri, telefon numaraları ve daha fazlası, reklamların sayfada daha fazla yer kaplamasını sağlar. Bu reklam uzantıları, reklamverenlerin reklamlarını daha belirgin bir şekilde öne çıkarmasını sağlayan reklamverenler için iyidir. Bu organik sıralamayı daha da aşağı itti.


3- Öne Çıkan Parçacıklar

Google, arama sonuçları sayfasındaki kullanıcılar için soruları cevaplayabileceklerini buldu. Yanıtları hemen bulmak için öne çıkan pasajları kullanıyorlar, böylece kullanıcıların web sayfasına tıklamaları bile gerekmiyor. Numaralandırılmış listedeki bu büyük kutu, Google’ın bunu nasıl yaptığının mükemmel bir örneğidir ve bu kutunun boyutu nedeniyle organik arama sonuçları daha da aşağı çekilmektedir.


4- İlgili Sorular

Google, benzer konuları arayan kullanıcıları görürse, organik listelere girmeden önce, kullanıcıya yeni bir soru arama imkanı veren soruları çözer! Ücretli reklamlarda ve öne çıkan pasajda beğendiğiniz yanıtı görmediniz mi? İşte başkalarının sorduğu bazı benzer sorular. Buraya tıkladığınızda, diğer reklamları daha çok beğenirsiniz. Bu büyük kutu organik listeleri daha da aşağı itiyor.

Sonuç? Bu örnekte, ilk organik arama sonucu şimdi sayfada 1050 pikseldir. Bu öncekinden 720 piksel daha düşük. Aynı kesin sıralama pozisyonuna sahip olabilirsiniz (1 numaralı sıralamada) ve şimdi katlamanın altında ve sadece birkaç yıl önce elde edeceğiniz tıklamaların bir kısmını elde ediyor olabilirsiniz. Tüm bu bilgiler sizin sonucunuzun önünde listelenirken, kişilerin aslında bir web sayfasına tıklamak için daha az nedeni olur. Cevaplarını doğrudan arama sonucu sayfasında bulabilirler. Gittikçe daha fazla sayıda kullanıcı Google’da bir şey arıyor, arama sonuçlarında ihtiyaç duydukları yanıtı alıyor ve ardından hiç bir şeyi tıklamıyor.

Yıllar İçerisinde Değişime Uğrayan SEO Trendleri! 2

Eğilim, arama motoru algoritması sıralamasını etkilemeyecek şekilde değişmeden bile, hala sayfayı aşağı ittiğinizdir. Tüm bu yeni özelliklerin arama sonucu sayfalarında görüntülenmesi nedeniyle, tıklama oranlarınızı ve organik trafik düşüşünü önemli bir konumda hiçbir değişiklik yapmadan görebilirsiniz.

Yani soru şu ki, şimdi ne yapacağız?

İlk önce, reklamlar yayınlarsınız.
Zaten PPC reklamları yayınlamıyorsanız, şiddetle tavsiye edilir. Kullanıcıların aradığı belirli terimleri hedefleyebilir ve sitenizi görüntülenen tüm bu şeylerin başında bulabilirsiniz. Bugünün reklamları organik sonuçlarla neredeyse aynı göründüğü için kullanıcılar farkı bile bilmiyorlar. Güçlü bir PPC stratejisi ile, ürün veya hizmetinizi satın alma niyetinde olan ve yeni iş oluşturmak için harcadığınız dolarları en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak anahtar kelimeleri hedeflersiniz.

İkincisi, bu yeni özellikler için optimize edersiniz.
Reklamların dışında, Google My Business listenizin ayarlanmış, doğrulanmış ve optimize edilmiş olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bu, yerel işletmeler için bu sonuçlarda ortaya çıkması için çok büyük bir araçtır ve organik sonuç sayfası manzarasını değiştiren birçok özellikten biridir. Ayrıca, sitenizin optimize edildiğinden emin olmak isteyeceksiniz, böylece bu özellikli snippet'lere hak kazanabilirsiniz. Yapması kolay değil, ancak iyi site işaretlemesi, şema ve kaliteli içerikle oraya ulaşabilirsiniz. Reklamları snippet'lerle hala dışarıda bırakmayacaksınız, ancak katılım yüksek olabilir ve arama motoru sonuçlarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Üçüncüsü, oyununuzu diğer kanalları kullanarak yükseltin.
Çevrimiçi pazarlamanızın başarısını, Google’ın arama sonuç sayfalarını değiştirmeye karar vermesine kadar bırakmak istemezsiniz. Farkındalığı arttırmak ve müşteriler edinmek için başka gelen kanallara sahip olmalısınız. Sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, etkileyici pazarlama, hepsi önemlidir. Yarın, Google ilk beş sayfanın hepsinin reklam olacağına ve 6. sayfaya kadar görünmeyeceğine karar verebilir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..