Blog

Univerlist Ek tercih boş kalan bölümler

YKS 2018 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Hangi Bölümler Dolmadı?

YKS 2018 Yerleştirme döneminin sonlanması ile birlikte ortaya çıkan istatistikler şaşırttı. 

Ek yerleştirme döneminin başlanmasına kısa süre kala yaptığımız araştırmalara göre geçtiğimiz yılların popüler bölümlerinden bazıları doluluk seviyesinde sınıfta kaldı. Bazı önlisans programları ise hiç öğrenci alamadı ve bölümler bir yıl eğitim vermeyecek gibi görünüyor.

Birazdan sizlere vereceğimiz kontenjan bilgilerine yerleşme sonuçlarında bir yerlere yerleşip de kayıt yaptırmamış olan arkadaşlarımızın sayısı dahil değildir. Bu yüzden resmi açıklama geldiğinde bu kontenjanların arttığını görmeniz mümkündür bilginize.


İşletme ve İktisat
iktisat
Türkçe Matematik bölümü dendiğinde en fazla tercih edilen bölümler arasında yer alan İşletme ve iktisat programlarının kontenjanları bu yıl yaklaşık %25 azaltılmış olmasına rağmen ilk yerleştirmenin ardından ciddi anlamda bölümlerin kontenjanlarında boşluklar söz konusu. Devlet üniversitelerinde 13 bin 440 kontenjana sahip işletmede doluluk oranı %63’te kaldı. 13 bin 25 kontenjanın olduğu iktisatta da 5 bin 595 boşlukla oran yüzde 57. ‘Uluslararası ilişkiler’de ise, 1.409 boş kontenjanla yüzde 76 oldu.

Mühendislik Bölümleri
yazılım mühendisliği
Son yıllarda hemen hemen her alanda mühendislik konusunda bölümler aktif hale geliyor çünkü tüm dünyanın mühendisliğe ve özel olarak belirlenmiş dallarına ihtiyacı var. Son yıllarda geleceğin mesleği olarak gösterilen bazı mühendislik dallarında kontenjanlar tamamen doldu ve bunlar ; Yazılım, enerji, havacılık ve tıp gibi mühendislik alanlarıdır.Buna nazaran birçok mühendislik bölümünde ise dikkat çekici boşluklar bulunuyor. Makine mühendisliğine %82 yerleşilirken, 1.809 aday için yer var. Elektrik-elektronik mühendisliğinde sıraların %84’ü doldu ama 1.438 boş kontenjan ortaya çıktı. Kontenjanlarının yarısını dolduramamış programlar arasında ulaştırma mühendisliği %20 ile öne çıkanlardan biri. Bu oran, enerji sistemleri mühendisliğinde %56 ve çevre mühendisliğinde ise %72.

Yüksekokullar
yüksekokullar
 Yerleştirmelerde en büyük kontenjan boşlukları yüksekokullarda oldu. Moda tasarımı, pazarlama, muhasebe bilgi sistemleri ile uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi gibi birçok alan %10’un altında kaldı.

1.364 Program Yeni Dönemde Öğrencisiz Kaldı!

YÖK’ün raporuna göre devlet üniversitelerinde 68 programı hiçbir öğrenci tercih etmedi. Ancak bunlara vakıf, KKTC ve yurtdışındaki üniversiteler de eklenince, 1.033 lisans programına çıktı. 2017’de bu 917’ydi. Geçen yıl 9 bin 877 kontenjanı olan 674 önlisans programına tek öğrenci bile yerleşmemişken, bu yıl sayı 331, kontenjan 2 bin 121 oldu. Yani sayı lisansta artarken, önlisansta azaldı. Kimsenin yerleşmediği programlarda önlisans ve lisans olarak toplam 11 bin 624 kontenjan var. Bunun 3 bin 667’si Marmara’da, 1.041’i İç Anadolu’da, 480’i Ege’de, 931’i Karadeniz’de, 322’si Akdeniz’de, 259’u Doğu Anadolu’da, 116’sı Güneydoğu Anadolu’da. Marmara ve İç Anadolu’da rakamların yüksek olmasında vakıf üniversitelerinin yoğunluğu etkili.

Resmi açıklamaların gerçekleşmesinden önce umarız sizler için faydalı bilgiler paylaşmış oluruz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..