Blog

YKS'den Birgün Önce Yapmanız Gerekenler! Stresi Nasıl Yenebilirsiniz?

YKS'den Birgün Önce Yapmanız Gerekenler! Stresi Nasıl Yenebilirsiniz?

Bütün bir yıl boyunca beklenen YKS TYT-AYT geldi çattı. Herkes nefeslerini tuttu ve bugünü bekliyor. Bizler sizlere bugün tavsiye vermeye değil, tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya geldik ve bu yüzden arkadaşlar eminiz ki önerilen birçok şeyden farklı bir şekilde karşınızda olacağız.

Bir öğrenci derslerine çalışsa da çalışmasa da sınav stresi gerçeğiyle yüzleşiyor. Bu stres tatlı bir telaş olarak da adlandırılabilir ve emin olun bu stresi herkes yaşıyor. Tabi bu stres; endişe, öfke ve depresyon gibi daha nice durumları beraberinde getiriyor. Çalışanın stresi olmaz diye bir şeyi kesinlikle kabul etmiyoruz çünkü herkes stres yapar eğer bu böyle olmamış olsaydı dünya tarihine geçmiş birçok insan en yakınlarından onay almaz ya da şans dileği istemezlerdi. Çalışmadan strese giren arkadaşları da anlıyorum çünkü günün sonunda değerlendirilecek olmanın verdiği bir duygu durumu söz konusu.

Stresi yaşamadan bir fayda sağlayamayacağınızı bildirmekte fayda var, ama bir şey daha var ki ona takılı kalmadan yoluna devam edebilmek ki bu durumda şimdi sizlere birkaç madde verip sınav benzeri stresli durumlar karşısında nasıl başa çıkabildiğimi sizlere aktaracağım.

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki; ne yemelisiniz, ne yapmalısınız diye bir şey yok...Sebebi ise çok açık, rutin hayatınızı sekteye uğratmanız sizlerin korkuya daha fazla boğulması anlamına gelir. Bu yüzden şunu içeyim bunu yiyeyim diye bir şey olmamalı. Tek yapmanız gereken normal bir günü geçirip abartmadan sevdiğiniz şekilde günü geçirmeniz. Tek önemli nokta kahvaltınızı iyi yapmanız konusunda olacak çünkü alacağınız enerji size sınavda ciddi fayda sağlayacaktır arkadaşlar.

 


Spor Şart
spor yapın

Sınavdan bir gün önceye tekrardan dönecek olursak kendinizi tehlikeye atmayacak şekilde spor yapmanız sizlere fayda sağlayabilir. Ama sakatlanmalara maruz kalmamak adına lütfen dikkat edin belki birkaç basket atmak ya da birkaç şut çekmek stresinizi dağıtmanıza sebep olabilir. 

 


Müzik Ruhun Gıdasıdır
müzik dinleyin
Müzik dinleyin arkadaşlar, hatta dozunu arttırıp enerjik müziklere odaklanın ve sesinizin nasıl olduğunu düşünmeden dilediğiniz gibi şarkı söyleyip becerebiliyorsanız dans edin, yine kendinizi topraklayabilecek duruma gelebilir ve gece de rahat uyuyabilirsiniz.

 


Günlük Tutun
günlük tutun
Günlük tutmak, bir şeyler karalamak çoğu insanın tercih edebileceği bir şey değildir belki ama birkaç kişinin akıl vermeye çalışırken sürekli olarak bahsedeceği sınav günü sorunları sizin aklınızın bir köşesinde takılabilir ve bu size sorun olarak geri dönebilir. Bu yüzden kaygılarınızı ve heyecanınızı yazıya dökmek size yardımcı olabilir.

 


Uykunuz Gelmeden Yatmayın
uyku
Evet arkadaşlar, bu gece erken yatmanız size fayda sağlamaz çünkü birçoğunuz heyecandan uyuyamayacak ve sınav sabahı alarmdan önce uyanmış olacak. Size tavsiyem, uykunuz geldiğinde yatağınıza geçin, böylece çok fazla şey kafanızda kurmaz ve rahatlıkla uyanabilirsiniz. Dilediğiniz saatte uyuyabilecek gibi bir güvene sahipseniz tabiki erken uyumakta fayda var lakin bu sınav stresinde pek mümkün olmuyor.

Sınav günü geldiğinde ise rahatlamak adına bazı soruları kendinize yöneltmeniz gerekecek ki bunlardan birkaç tanesi aynen şöyledir;

 Nasıl hissediyorum?

 Neden stresliyim?

 Neyi hedefliyorum?

 Hedeflerim uzak mı?

Stresi azaltmak adına birkaç ipucu bile öğrencinin (yani senin) sınavlara bakış açısını değiştirebilir. Aslında burada “sınav” kelimesinin bilinçaltında olan o korkunç varlığını nasıl değiştirebileceğimizi görmüş oluyoruz. Bir anda değişmesini tabi ki beklemiyorum ama en azından artık elimizde rahat olmanın birkaç yolu var. Sınav döneminde de yardımcı olacağına inanıyorum. Hepinize başarılı bir sınav dönemi dilerim.

Son olarak bu da bonus olsun arkadaşlar; yıl boyunca girmiş olduğunuz tüm hazırlık sınavları, sizlerin üst sınırını denemek adına gerçekleştirilmiş zorluk seviyesi oldukça yüksek olan sınavlardı. Bu yüzden deneme sınavlarını baz almadan daha kolay bir sınav ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..