Blog

üniversiteye hazırlık aşamasında bilmeniz gereken terimler

YKS'ye Giren Öğrencinin Sınav Sonrasında Duyması Muhtemel 10 Terim

Üniversitelere geçişi sağlayan YKS - TYT hatta ek olarak AYT geldi çattı. Bu süreden sonra genel olarak sınava hazırlandığınız o uzun ve yorucu maratonu bir kenara bırakma aşamasına gelmiş olursunuz. Çünkü yıl boyunca hazırlandığınız bu sınav için artık bir şekilde odaklanabilmek adına vücudunuzu ve zihninizi dinlendirmeye ihtiyacınız var. 

Haydi bir de dinlenirken sizlere üniversite dönemine geçiş hakkında Temmuz ayından itibaren sıkça duyacağınız terimleri verelim.


Üniversiteye Dair Sıkça Duyacağınız Terimler

YÖK
Yok

Bir öğrencinin lise hayatı boyunca en fazla lanet ettiği kurumun kısaltmasıdır. "Yüksek Öğrenim Kurulu" nun kısaltmasıdır. Şaka bir yana genel olarak üniversite öğreniminiz hakkında gerçekleşen birçok değişiklik buradan alınan kararlar neticesinde gelir.

Üniversite Taban Puanları
taban puanları
Tercih dönemi geldiği andan itibaren öğrencilerin ezberleyeceği ve üniversitelerin bir önceki eğitim-öğretim yılı içerisinde bir bölüme kabul ettiği son öğrencinin giriş puanlarını simgeleyen bir puan ortalamasıdır. Yani o bölüme girebilmek için en az o puanı almanız gerekir. 

Ek Yerleştirme

Tercih dönemi esnasında hayal ettiğiniz bölüme yerleşemediğiniz takdirde ikinci bir şansınız daha var ve o da boş kalan kontenjanların sergilendiği ve yeniden üniversiteye dahil olabileceğinizi gösteren ek tercih dönemidir.

Tercih Robotu 
tercih robotu
Henüz üniversiteye geçmeden ama tam da geçiş aşaması konusunda sizlere en fazla faydayı sağlayabilecek sistemdir. Sizler ilgi alanınızı ve şehirlerinizi belirlersiniz o da size liste yapar.

KYK
kek univerlist
KYK, özellikle burs ve kredi dönemlerinde sıkça andığımız üç harften oluşan güzelliktir. Kredi Yurtlar Kurumu'nun açılımıdır. Her ayın 7'si ile 10'u arası banka kuyruğunda yer alan öğrencilerin dostudur ve bu kurumu çok seveceksiniz.E-Okul
e okul

E-okul, MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2007 yılından günümüze öğrencilere sunduğu öğrenci bazlı bir sistemdir.


OBS 
obs
OBS deyince aklınıza muhtemelen saçma sapan şeyler geliyordur. İlk duyduğumda benim aklıma bir tür trafik sistemi gibi geldi ama daha sonra "O" harfinin aslında "Ö" olduğunu anladım ve her üniversitede var olan ve notların yayınlandığı "Öğrenci Bilgi Sistemi" olduğunu anlamış oldum.

Transkript
transkript

Bir öğrencinin üniversite hayatı boyunca aldığı notların genel ve dönem ortalamaları ile birlikte sergilendiği karneye benzer bir evraktır. 

Çap  
çift anadan univerlist
Çap aslında Çift Anadal terimi ile aynı anlamı taşır. İkisinin de manası aynı anda iki bölümü birden okuyabilmektir. Her üniversitenin kendi bünyesinde almış olduğu kararlar neticesinde Çift Anadal sisteminin de kapsamı değişir. Yani Hem tercüman hem de avukat  unvanına sahip bir isim yanınıza geldiğinde emin olun çap yapmıştır.

Evet arkadaşlar kısa süre sonra bu terimler ile karşılaştığınızda umarım artık yabancılık çekmezsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..