Blog

yozgat univerlist thumbnail

Yozgat'ta Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmalarımıza bu kez Yozgat ile devam ediyoruz.

  Konum olarak baktığımı anda Yozgat; Kuzeyde Çorum, Amasya, Tokat, doğuda Sivas, Güneyde Kayseri, Nevşehir, Batıda Kırşehir ve Kırıkkale illeri ile çevrilidir.

Yozgat'a bağlı merkez ilçe dâhil olmak üzere toplam 14 ilçesi vardır. (Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy ilçeleridir.) 

İklimi ve Nüfusu;
Yozgat univerlist

  İklimÖzellikleri Yozgat yöresinde tipik İç Anadolu iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert özelliğe sahip olan karasal iklimin bölgede kuraklık ve step bitki örtüsü, yörenin tanıtıcı özelliklerindendir. Sert iklim koşulları, Yeşilırmak havzasına giren Çekerek Vadisi’nde biraz yumuşamakta, az da olsa Karadeniz ardı ikliminin etkileri  görülmektedir.  Yaz mevsimi kısa süreli olup, yaz ve kış mevsimleri arasında sıcaklık farkı büyüktür. Yazları 37°C’ye kadar çıkabilen sıcaklığın, kışları -25°C’ye kadar düştüğü görülmektedir. Yozgat nüfusu 2017 yılına göre 418.650'dir.

 

Ulaşımı;

yozgat univerlist 2

  İlimizde hava alanı bulunmamaktadır. İlimize en yakın olan hava alanları ise; Ankara ve Kayseri illerinde bulunan hava alanlarıdır. Uluslar arası E 88 karayolu İlin ana ulaşımını sağlamaktadır. Kırıkkale, Ankara, Sivas, Kayseri Kırşehir, Nevşehir, Çorum, Çankırı, Tokat İlleri ile doğrudan bağlantısı vardır. İller arası karayolu ulaşımı şehir merkezinde bulunan "Yozgat Otobüs Terminalinden" sağlanmaktadır.Ankara-Kayseri ve Doğu Anadolu bölgesine bağlantıyı sağlayan demiryolu İlimizden geçmektedir. Ayrıca Ankara - Yozgat - Sivas illeri arasında hizmet verecek olan "Hızlı Tren" çalışmaları devam etmektedir.İlimizde deniz bulunmamaktadır.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

yozgat antik havuz

  İlimizin nüfusu kalabalık olmasına rağmen Kentin mütedeyyin yapısı nedeni ile gece hayatı çok sönük geçmektedir. Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak kafelerdengeçer. Bunun dışında ilimizde çok az sayıda bar , pavyon ve gazino bulunur. Burada eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. 3.ÇİĞDEMŞENLİKLERİ,TÜRKİYENİN TAM ORTASINDA BASİLİCA THERMA GÜNLERİ, ÇANDIRARDIÇ YAYLA ŞENLİKLERİ, 3.ÇİĞDEMŞENLİKLERİ,UMUTLU GELENEKSEL YAZ ETKİNLİKLERİ gibi birçok festivali mevcuttur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Anıl Bozkuş

Anıl Bozkuş

[email protected]

yazılım mühendisliği 3.sınıfta okuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..