Blog

Yüksek Lisans Tercihinizi Neye Göre Yapmalısınız?

Yüksek Lisans Tercihinizi Neye Göre Yapmalısınız?

Üniversite kariyerinizin sonlarına doğru bir dönüm noktası da eğitim hayatınıza nokta koyacak mısınız? yoksa devam mı edeceksiniz? konusunda geldiğiniz ayrımdır. İşte bu noktada eğer kararınız devam etmek ise, o zaman birbirinden farklı seçenekler yine sizleri bekliyor olacak. İşte bu seçenekler;

1- Akademik yol
Yüksek Lisans Tercihinizi Neye Göre Yapmalısınız? 1

Eğer üniversitede lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi düşünceniz var ise ve bu da lisans eğitiminizi aldığınız bölüm hakkında ise o zaman akademik yoldan bir kariyer denemek de isteyebilirsiniz. Sırasıyla yüksek lisans, ardından doktora ve doçentlik derken bir anda yıllar içerisinde kendinizi profesör olarak görmeniz oldukça mümkündür arkadaşlar.

Bu yolda ilerlediğiniz takdirde bol bol araştırma görevleriniz, yazmanız gereken makale ve kitaplarınız söz konusu olacaktır. Her bir aşamayı geçerken çeşitli kurulların onaylarını almanız gerekecektir. Tabii şansınız var ise eğitim gördüğünüz üniversitenizde kadrolu bir şekilde çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz, eğer şans sizinle değilse o zaman da tedirgin olmayın, emin olun bir şekilde kendinize yeni bir çalışma alanı bulabilirsiniz ve araştırmalarınıza orada devam edebilirsiniz demektir.


 


2- Özel 
Yüksek Lisans Tercihinizi Neye Göre Yapmalısınız? 2
Bu seçeneği tercih edecekseniz sizler için tavsiyemiz yüksek lisans tercihinizi bir başka alan üzerinde gerçekleştirmenizdir. Buna gerekçe olarak da kendinize katabileceğiniz ek beceriler olacaktır. Ya da bölümde edinmiş olduğunuz bilgi ve birikimi kendinize ek olarak katmış olduğunuz yeni bölüme göre uyarlayabilirsiniz ve bu sizin kariyerinize de ek fayda sağlar. Mesela başarılı bir mühendis olabilirsiniz, güzel güzel ürüanıtmak ya da ürünler ortaya koyabilir ve bazı ihtiyaçlara karşılık verebilirsiniz fakat bu ürünü tanıtma konusunda ya da muhasebesi konusunda eksiklikler yaşayabilirsiniz ki bu çok fazla karşılaşabileceğiniz bir durumdur. 

Kariyerinize bir başka yolda devam etmek isteyebilirsiniz ki bu aşamada da kendinize ek bir unvan katmanız sizin için büyük avantaj olabilir arkadaşlar, ya da yönetiminizde olacak diğer personellere eğiliminiz konusunda da sizlere fayda sağlayacaktır.

Yüksek lisans doğru mantık ile hareket ettiğiniz takdirde oldukça faydalı bir üst eğitim türüdür. Burada önemli olan, yola çıkarken kendinizi yolun sonunda nerede görmek istediğinizdir arkadaşlar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..