Blog

Yüksek Lisans Yapmaya Sizi İkna Edecek 5 Geçerli Sebep!

Yüksek Lisans Yapmaya Sizi İkna Edecek 5 Geçerli Sebep!

Uzun soluklu bir eğitim maratonunun son düzlüğü genel bir kalabalık için elbette üniversitedir fakat bazı dengelerin değişmesi bunu artık farklı kılabiliyor. Bunun nedenleri sayacak olursak ilk olarak, çok fazla sayıda açılmış olan üniversiteleri ve verdikleri mezunlarını örnek verebiliriz. Zira her üniversiteden seçtiğimiz bölüme göre yılda binlerce rakibin geldiğini söyleyebiliriz.

Kitlesel rekabeti bir kenara bırakacak olursak, yüksek lisans yapmanın insana ne gibi avantajlara sahip olduğunu sizler için araştırdık ve sıraladık, eğer kariyer konusunda kafanızda henüz bir şeyler net değilse bu yazıyı okumanızda fayda var.

Ülkemizde özellikle iş hayatına atılmak söz konusu olduğunda ilanlara göz gezdirdiğimizde genel anlamda "iş tecrübesi" beklentisine eminim ki hepimiz bir şekilde takılıyoruzdur. İşte tam da bu noktada yüksek lisans aslında sizlere kurtarıcı olabilir. Çünkü rekabet söz konusu olduğunda her zaman bir adım fazla atmış olmak büyük fayda sağlar. Çünkü yüksek lisans, almış olduğunuz eğitime üst düzey bir katkı daha sağladığınız anlamı taşır. Tüm bunların dışında ise aşağıda sıralayacağımız maddelere göz gezdirebilirsiniz.
Yüksek Lisans Yapmaya Sizi İkna Edecek 5 Geçerli Sebep! 1

1-Yeni bir meslek alternatifi edinmek
Eğer ki lisans aşamasında aldığınız eğitim sizi iş hayatında mutlu etmiyorsa ve kariyerinize bu meslekle devam etmek istemiyorsanız sizler de kendinize farklı bir alanda yüksek lisans derecesi katarak yeni bir meslek grubuna merhaba diyebilirsiniz.


2-Araştırma becerilerinizi geliştirmek
Öğrenci olarak araştırmak ile, bir mevki sahibiyken araştırmak arasındaki ince çizgiyi keşfedebilirsiniz. Artık ne katarsanız kendi öz mirasınızda yer alacaktır.


3-Bir doktora tezi ile yolunuza devam etmek
Olası bir akademik kariyer düşüncesine sahipseniz bu da size fayda sağlayabilir ki altın bilezik denilebilecek bir seçenektir.
 


Yüksek Lisans Yapmaya Sizi İkna Edecek 5 Geçerli Sebep! 2
4-Kariyer merdivenini daha hızlı tırmanmak

İş hayatı ne yazık ki profesyönel bir yarış ve bu yarışta avantaj sağlamak için yüksek lisans size büyük fayda sağlayacaktır.
 


5-Belirli bir konuya yoğun ilgi duymak
Bir konu hakkında merak sahibi iseniz, bu sayede bilginizi ve isteğinizi perçinleyebilirsiniz.
 


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..