Blog

Yurt dışında çalışmak isteyenlere tavsiyeler

Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler!

Hemen hemen her gencin en büyük hayaleri arasında yer alır yurt dışında çalışma imkanı. Düşüncesi dahi heyecanlandrır ve yurt dışında çalışma imkanı bulmak da eskisi kadar zor değil. Uluslararası firmaların ülke dışından çalışan almaya başladığı bir zaman zarfındayız. Öte yandan ülkemizde de faaliyet göstermekte olan birçok uluslararası şirketin varlığı da yine aynı şekilde bize yurt dışı kapılarını açabiliyor. Kimi zaman iş olmasa da staj ile bu merakımızı kısa süreli giderip , kendimizi "acaba yeterli miyim?" konusunda tartmamız açısından da avantaj sağlayabiliyor.

Yurt dışında çalışmanın belki de en kilit noktası , yabancı dilinizi profesyönel seviyede kullanıp kullanamamanızla alakalıdır. Sonrasında farklı kültürleri deneyimlemek , yeni insanlar tanımak ve perspektifinizi genişletmek açısından oldukça fazla fırsat sunar. 

yurt dışında çalışmak isteyenlere tavsiyeler
Peki bu kadar çok yurt dışından bahsettik, olası bir geri dönüşte bu tecrübeler bize iş dünyasında ne kazandırır diyorsanız da ;

Evrensel yetenekler geliştirme (iletişim becerileri ,global düşünme, yabancı dil vb.)

Yeni kariyer fırsatları (farklı alanlara yönelebilme)

Zorluklarla başa çıkma (Çözüm üretebilme kolaylığı)

Yurt dışında çalışmak, küresel çapta geçerli becerilere ve eklentilere sahip olduğunuz anlamına gelir. Genelde bu yönde eğitim alan çalışanlar ülkelerinin dışındaki problem çözme becerileri ve modern uygulamalarla piştiği için sürece daha geniş bir pencereden bakarak liderlik becerilerini de geliştirmiş oluyor.

Güzel de nasıl yurt dışında çalışabilirim?

  • Zor değil, meraklısı olduğunuz ülkelerin kariyer sitelerinden başlayabilirsiniz. Oralarda çeşitli kuruluşlara özgeçmişinizi bırakarak birçok yerden dönüş alabileceğinize emin olabilirsiniz.

  • İkinci olarak gitmek istediğiniz ülkeleri lütfen sadece iş konusunda değil konaklama ve barınma konusunda da inceleyiniz, evde yaptığınız hesap çarşıda sizi batırmamalı.
  • Eğitim adı altında da gidebilirsiniz . Çeşitli yüksek lisans ve doktora programlarına burslu girebilirsiniz , göz ardı etmeyin.
  • Daha önce tecrübe eden kişilerle mutlaka görüşün, size ayna olacaklardır.


Dolarla nasıl para kazanırım? Yurt dışına nasıl iş yaparım?

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..