Blog

Yurt Dışında Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Madde!

Yurt Dışında Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Madde!

Yurtdışında eğitim almaya karar vermenin en heyecanlı şeylerinden biri, kelimenin tam anlamıyla, dünyadan seçebileceğiniz binlerce üniversiteyle tam bir seçim yelpazesine sahip olmanızdır. Bu okulların her biri onlarca farklı kurslar sunacak ve neyi ya da nerede okumak istediğinizi bulmaya çalışmak dahi zor olacak.

Aramaya başlamanıza ve yurtdışında bir üniversite seçmenize yardımcı olacak yedi adım diye sizler için bir liste hazırladık. Spesifikasyonlara girmeden önce, genel olarak akılda tutulması gereken bazı genel noktalar şunlardır:

1- Hem kalbinizi hem de aklınızı dinleyin!
kalbinizi dinleyin

Sizi farklı yönlere götürebilirler, ama ikisinin de geçerli sebepleri olacaktır. Genelde, tutkulu olduğunuz şeye doğrudan gidip sonra dikkatlice seçenek daraltmak faydalı olabilir.
 


2- Kendinize karşı dürüst olun!
kendinize dürüst olun

Ciddi anlamda herhangi bir derece büyük bir taahhütte bulunacağınızı unutmayın. Yapmanız gerektiğini düşündüğünüz bir şey yerine, yapmak istediğiniz bir şey olduğundan emin olun. İstediğiniz için yapıyorsanız, zor zamanlardan geçmeniz daha kolay olacaktır.
 


3- Dikkatlice araştırın ve birden fazla kaynak kullanın!
dikkatli olun

Derecesi olan bir okulda okumak bir ila dört yıl arasında bir süre alabilir ve oldukça pahalı olabilir. Neredeyse kesinlikle değerli bir yatırım ve hayat değiştiren bir macera olacak, ancak gerçekleri bildiğinizden emin olun. Resmi veriler için üniversite web sitelerine bakın ve daha geniş kapsamlı görüşler için öğrenci forumları. ABD, İngiltere veya Avustralya'da eğitim almakla ilgileniyorsanız, birkaç basit soruyu cevapladıktan sonra kursunuz ve üniversitenizle eşleştiren Kurs Eşleştirme Aracı'nı inceleyin.
 


4- “temel” gereksinimlerinizi belirleyin
temel gereksinimlerinizi belirleyin

Ne yapmak istediğinizi veya ne yapmaktan kaçınmak istediğinizi belirleyerek aramanızı daraltın. Örneğin, sadece yurtdışında eğitim dili İspanyolca olan bir üniversitede okumak ister misiniz? Belki de belirli bir bütçeniz var ya da birkaç saat içinde eve uçmak ister misiniz? Bu aşamada, aramanız için açık bazı kurallar belirlemek en iyisidir. İşte dikkat etmeniz gereken bazı örnekler:

Sadece belirli bir ülke / dünya bölgesindeki üniversiteler
Büyük ve yoğun şehirlerde üniversite yok
Sadece yüksek dereceli üniversiteler (genel olarak veya belirli bir konuda)
Bu adım, çok çeşitli üniversiteler arasında sunulan bir konuyu incelemek istiyorsanız özellikle yararlıdır. Özellikle nadir bulunan bir alanda (deniz arkeolojisi gibi) uzmanlaşmak istiyorsanız, muhtemelen odaklanmak için daha dar bir alana sahip olduğunuzu göreceksiniz.

 


5- Bölümünüzü seçin
bölümünüzü seçin

Burası işlerin daha zorlaşabileceği yer. Birçok insan ne okumak istediğini hemen bilir, ancak bazıları için seçim daha az açıktır. Ne çalışmanız gerektiğinden emin değilseniz, daha esnek bir müfredat sunmakla ünlü, liberal sanatlar derecesini düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, üç ya da daha fazla kişinin bir listesine daraltmak akıllıca olacaktır. Bununla zor anlar yaşıyorsanız, şu soruları düşünün:

En çok hangi konularda öğrenmekten hoşlanırsınız?
Eğitiminiz sırasında hangi becerileri kazanmak istiyorsunuz?
Belli bir derecenin gerekli olduğu bir işe girmek ister misiniz?
Ne okumak istediğinizi zaten biliyorsanız, o zaman harika! Varsayılan olarak bazı üniversiteler dışarıda bırakılacak (en popüler konular bile her yerde kesinlikle bulunmuyor), ancak daha da önemlisi, tercih ettikleri üniversiteleri sundukları kurs ve müfredata göre seçebileceksiniz. Uluslararası sıralamaları veya hatta Konuya Göre QS Dünya Üniversite Sıralaması gibi konuya özel üniversite sıralamasını kontrol ederek başlayabilirsiniz.

 


6- Üniversite fuarlarına ve açık günlere katılın
üniversite fuarları

Yurtdışında sizin için mükemmel bir üniversite seçmek için çok araştırma yapmanız gerekir. Uluslararası öğrenciler için, bunun çoğu çevrimiçi ortamda ya da üniversite broşürlerinde yapılır. Ancak, en iyi seçenek her zaman kendiniz için bir yer görmek ve / veya üniversiteden şahsen bir kişiyle konuşmaktır, böylece kurum için daha iyi bir his elde edebilir ve tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler için açık günlere katılmak çoğu zaman zor olsa da, yapabiliyorsanız her zaman yapmaya değer. QS World Grad School Tour gibi uluslararası üniversite fuarları, üniversitelerden temsilcilerle tanışmak için de harika fırsatlardır - ve aynı anda birden fazla okulun personeli ile konuşabilirsiniz. Bir yer edindiğinizden ve programınıza uygun olduğundan emin olmak için bu olayları önceden kontrol edin.
 


7- Bir web semineri aracılığıyla kişisel tavsiye alın
webinar

Yurtdışında eğitiminize başlamak için heyecanlı ve hazır mısın? Buradaki bilgileri faydalı bulduysanız ve Almanya'da yüksek lisans yapmak istiyorsanız, 28 Mayıs 2019'da QS Leap tarafından sunulan ücretsiz web seminerinde daha fazla ipucu ve tavsiye almak isteyebilirsiniz. Maria Vaskova, yönetici GISMA Business School'daki Kariyer Gelişim Merkezi'nden, 'Almanya'daki Kariyerleri Yüksek Lisans Derecesi' konusunda en iyi ipuçlarını verecek. Buradaki yerinizi korumak için daha fazla bilgi edinebilir ve kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, 'Hangi Üstatlar benim için uygun?' Gibi çok sayıda isteğe bağlı isteğe bağlı web seminerine sahibiz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..