Blog

hukuk

Yurt Dışında Hukuk Okuyacaklara Tavsiyeler

Hukuk okumaya karar vermişsen üstelik bunu yurt dışında gerçekleştirmek istiyorsan sana bu yolculuğunda yardım edebilecek 5 madde aşağıda.
 

1.Hangi ülkeyi seçeceğinize iyi karar vermelisin.
 


 

Yurt dışında hukuk okuma hayalleri kuruyorsun ve bunu gerçekleştirmeye karar verdin ama; bu daha işin başlangıcı! Hangi ülkede eğitim görmek istediğini iyi düşünmelisin çünkü; ülkelerin benimsedikleri hukuk sistemleri faklı olabilir.Örneğin, Almanya ve İngiltere hukuk sistemi birbirinden çok farklıdır.
 

2.Maddi durumunu gözden geçirmelisin.
 


 

Yurt dışında hukuk okuma hayalleri kurmak çok güzel ama gerçekçi olmalısın. Bu hayalini gerçekleştirmek için maddi durumunun elverişli olması lazım çünkü; yurt dışında okumak oldukça pahalı.
 

3.Yabancı dilin yeterli olmalı.
 


Daha önce hiç bilmediğin bir ülke ve bambaşka bir kültürle karşılaşacaksın ,okul da okumaya hak kazanmayı geçtim bu değişimlere alışmak için bile iyi derecede yabancı dilin olması şart, eğer zaten öyleyse ve diğer her şey tamsa yola devam, yoksa kendini geliştirmelisin.

4.Eğitim göreceğin ülkedeki koşulları iyi araştırmalısın.Bu işe başladığın zaman sonuçlarının ne olacağını iyi araştırman gerek çünkü yurt dışında hukuk okuyup ülkene geri dönmek biraz zor gözüküyor,imkansız değildir elbet ama mesleğini istediğin gibi yapabilmek için bunları göz önünde bulundurmalısın.
 

5.Yabancı bir ülkede yaşamak istediğinden emin olmalısın.
 Doğduğun,büyüdüğün ve birçok bağının olduğunu ülkenden hiç bilmediğin bir ülkeye gitmek kolay olmasa gerek,en vurdumduymaz insan bile hafif bir kültür şoku yaşar eğer ben burda ki hayatıma çok bağlıyım nasıl yaparım gibi endişelerin varsa ve bir türlü ortadan kaybolmuyorlarsa iyi düşün derim çünkü; yola çıkıp sonra geri dönmek pek hoş değil.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özge Aybars

Özge Aybars

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..