Blog

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep!

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep!

Ülkenizi terk etmek ve yurtdışında okumak için karar vermek büyük bir adımdır. Pek çok aday öğrenci, ev konforunu bırakıp, yurtdışına çıkmak ve uluslararası bir üniversitede okumanın faydasının ne olduğunu merak ediyor.


Ancak, yurtdışında eğitim görmüş öğrenciler, yüksek sesle ve net bir şekilde söylüyorlar ki kendi ülkelerinde kalmalarının dışında, yabancı ülke deneyimi macerası gerçekten çok başka. Öyleyse neden dünyayı dolaşıp, bir dereceye kadar kazanmayı düşünmüyorsunuz? Uluslararası deneyimlerinizin hayatınızın en iyi, en unutulmaz deneyimlerinden biri olmasının ilk on nedeninin bir listesini hazırladık.


1- Bağımsızlığınızı perçinlemek!

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 1

Her ne kadar herhangi bir üniversite deneyimi kişisel ve profesyonel olarak büyüme fırsatı sunsa da, çoğu zaman öğrenciler en yakın üniversiteyi seçerek tam potansiyellerini tanıma konusunda kendilerini özlüyorlar. Bu nedenle, mezunların akademi dışındaki yaşama uyum göstermesinin özellikle zor olduğu bir dönem olabilir.

Bununla birlikte, yabancı bir ülkeye gitme zorluğuyla, uluslararası bir öğrenci olarak çok önemli olan '' danışmanlık '' becerilerini alacaksınız. Yurt dışında yaşarken konut bulmak, bir dil öğrenmek, yeni bir şehirde gezinmek veya yabancı para birimiyle bütçe bulmak yaygındır.Eve geri döndüğünüzde, faturaları nasıl ödeyeceğinizi, hayatın her kesiminden insanlarla nasıl iletişim kuracağınızı ve kendi yaşam düzenlemelerinize özen gösterdiğiniz için minnettar olacaksınız.

Hayatın zorluklarıyla yüzleşmek için kendinizi daha fazla güvende ve güvende hissetmek için kendinizi sürücünün koltuğuna koymaya hazır olacaksınız.2- Kendinize Yeni Bir Kültür Katın

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 2

Gittikçe küreselleşen bir dünyada kültürlerarası iletişim hayati bir beceri haline geliyor ve buna sahip bireyler yoğun talep görüyor. Ancak, bir ders kitabı aracılığıyla etkili bir şekilde öğretilemediğinden, bu iletişim tarzında akıcılık kazanmak için gerçek yaşam deneyimi gerektirir.

Bu nedenle, diğer kültürleri derinlemesine keşfetme fırsatına sahip olmak hiç olmadığı kadar önemli. Yurtdışında eğitim almanın, sizi yeni bir kültürün siyasetine, kültürüne ve diline sokması, farklı dünya görüşlerini anlamanızı kolaylaştıracak ve aynı zamanda kendi ifade etme becerinizi kazandıracağı garanti edilmektedir.

Doğal olarak, uluslararası sınıf deneyimi size günlük yaşamda ortaya çıkan konular hakkında yeni bakış açıları ve görüşler gösterecektir. Bununla birlikte, kültür değerlerini kapsamlı bir şekilde görmenin yanı sıra, dünya hakkında daha geniş bir anlayış oluşturmaya başlayabilmeniz için dünyanın her yerinden diğer öğrencilerle de tanışacaksınız.


3- İşverenlere Öne Çıkmak

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 3

 Uluslararası bir deneyim, her zaman iş başvurularında +1 olarak değerlendirilmenize sebep olur. Yani maça 1-0 önde başlarsınız. Hele bir de bu aşamada iletişim becerilerinizi ciddi boyutlara taşıdıysanız o zaman sizi kimse engelleyemez.

Yurt dışında okumak, işverenlerin arzu ettiği eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir. Özellikle mezun olduktan sonra giriş seviyesi bir pozisyon için başvuru yapıyorsanız, işe alım yapanların sıralaması gereken birçok kişi arasında yalnızca bir özgeçmiş olacaksınız. Neden seninkileri öne çıkarmıyorsun?

Yurtdışında eğitim görmek, işverenlerin dikkatini çeken faktörlerden biridir. Uluslararası bir programda okumak için yurtdışına taşınmak, sizi herhangi bir iş için ideal aday yapan özveri ve bağlılığı gösterir.4- Bilginizi Genişletin

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 4

Yurtdışında okumak, yükseköğretim kurumlarının ileri becerilerine veya isteklerine uymayan ülkelerdeki öğrenciler için büyük bir fırsat olabilir.

Ancak, ülkenizde prömiyer üniversiteler olsa bile, yurtdışında okumak tutkularınızı sürdürmek için yeni yollar açabilir. İlgilendiğiniz alanda önde gelen araştırmacıların bulunduğu üniversitelerde, tarihi kütüphanelere ve yerel arşivlere erişimde ya da okuduğunuz konunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilecek en son sanat sahnelerine gidebilirsiniz.

Eğitiminizi, ilgi alanlarınızı takip edebileceğiniz uluslararası bir yerde takip edebilir, onlarla ilgili bilgilerinizi derinleştirebilir ve yol boyunca yenilerini keşfedebilirsiniz.

Örneğin, tüplü dalışı yapmak ve becerilerinizi geliştirmek veya sertifika almak istiyorsanız, popüler dalış noktalarına yakın bir yer düşünün. Çok çeşitli aktivitelere gidilecek mesafede bulunmak, üniversitenizi daha anlamlı hale getirecektir.

 5- Kendini Keşfet

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 5

Okumak için yurtdışına taşındığınızda, dünyayı ve özellikle de kendi ülkenizi yepyeni bir ışık altında görme şansınız olacak. Birçok uluslararası öğrenci, bunun yaşamları boyunca bir kişi olarak gelişmeleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bildirmiştir. “Normal” olarak kabul ettiğiniz düşüncelerin, kavramların ve fikirlerin çoğu gerçekte ulusal kimliğinizin bir parçasıdır.

Tüm dünya ülkelerinden gelen diğer öğrencilerin çok farklı yetiştirme ve deneyimler yaşadığını öğrenince şaşıracaksınız. Ancak, bu gerçekleşmeler, yaratmasına yardım ettiği tüm yeni arkadaşlıklar ile birlikte, yurtdışında eğitim almanın en anlamlı yönlerinden biridir. Kendinizi gerçekten bulmak istiyorsanız, yurtdışında okumak size başka yaşam tarzları gösterecek, aynı zamanda kendi yaşamınızı nasıl yaşayacağınıza dair daha bilinçli kararlar almaya zorlayacaktır. Ayrıca kişisel alanı, arkadaşlığın sizin için ne anlama geldiğini, politik sistemler hakkındaki görüşlerinizi ve anlamlı bir yaşamın nasıl görünebileceğini de düşünebilirsiniz.

 6- Dünyayı Gezin

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 6

Yeni bir şey ilk kez yaparken, gerçekten korkutucu görünebilir.

Birçok uluslararası öğrenci için çalışmaları, kendi ülkelerinden ayrılmaları için ilk fırsatlarını sunuyor. Bu öğrenciler, sınırlarını genişletip bağımsız bir şekilde yeni bir ülkede nasıl yaşayacaklarını öğrendiklerinden, üniversiteden biraz rehberlik eder.

Yurtdışında okumak, dünyanın herhangi bir yerinde kullanabileceğiniz değerli seyahat becerileri kazandırır: uluslararası havaalanlarında gezinmek, en iyi yerel restoranları belirlemek, tanımadığınız bir şehirde nasıl dolaşacağınızı öğrenmek, ne zaman kültürel normların bilincinde olunacağını bilmek, ya da halkı bulmak ulaşım.

Yurtdışında eğitim şehrinizde yaşama konusunda uzman olsanız da, size dünyayı açacak şekilde aktarılabilir becerileri öğreneceksiniz.

Yurtdışında eğitim görmeyi ve seyahat etmeyi göze alabildiğinizden emin değil misiniz? Eğitiminizi finanse etmek için burs rehberimizi indirin! Okula ne kadar az para harcarsan o kadar çok yer görebilirsin!
7- Ağınızı Genişletin, Dünyanın Her Yerinden Arkadaş Edin

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 7

Uluslararası bir öğrenci olarak, üniversitenizdeki otomatik olarak geniş bir uluslararası öğrenci ağına üye olursunuz. Çoğu zaman, üniversiteler herkese yeni ülkelerinde yeni bir arkadaş grubu kurma fırsatı vermek için uluslararası öğrencileri için özel etkinliklere de ev sahipliği yapar.

Bu nedenle, yurtdışında okuduğunuzda her kıtadan arkadaş edinmek kolaydır. Hepiniz aynı teknedesiniz - heyecanlı, belki biraz gerginiz ve yeni ülkenizi keşfedebileceğiniz yeni arkadaşlar edinmeye hazırsınız. Birçoğunuz çalışmaların sonunda kendi ülkelerinize geri dönebilirken, uluslararası öğrenciler çalışmaları bittikten kısa bir süre sonra bağlantıda kalma eğilimindedir.

Diğer iyi haber, dünyanın dört bir yanına dağılmış arkadaşlarınızla asla seyahat fikirlerinden veya fırsatlardan mahrum kalacağınız. Bununla birlikte, seyahat noktanızda yaşayan bir arkadaşıyla, kişisel bir rehber ve hatta ücretsiz konaklama imkanından faydalanabilirsiniz.8- Yeni Bir Dil Öğrenin

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 8

Bu nedenle, uluslararası bir üniversitede okumak, uluslararası öğrencilere yeni ev sahibi ülkenin ana dilini öğrenme fırsatı sunar. Japonca, Almanca, İtalyanca veya İsveççe olsun, neden Yeni Yılınızın kararını takip edip yeni bir dil öğrenmiyorsunuz?

Kalış sürenizin uzunluğuna bağlı olarak doğal akıcılığa erişebilir veya erişemeyebilirsiniz. Ancak, kesin olan şeylerden biri ev sahiplerinizin çabanızı takdir edeceğidir. Küçük bir çaba daldırma yolunda uzun bir yol gidiyor.

Ayrıca yetenekli yerli öğretmenler tarafından verilen dersleri alma avantajına da sahipsiniz. Ayrıca bir dil değişim klübüne katılabilir veya kendi dillerinde yerel tanıdıklarla ve arkadaşlarla sohbet etmek için çaba gösterebilirsiniz; bu da dil öğrenmenizi hızlandıracak ve sizi daha fazla uluslararası fırsata açacaktır.9- Gizli Mücevherleri Bul

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 9

Belki Instagram kaynağınız biraz sönük görünüyor, ya da belki sadece maceracı bir ruhsunuz ve keşfetmek istiyorsunuz.

Tabii ki, rehber kitaplar sizi her şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlere işaret edecek. Ancak bunların arkasında, genellikle yerel halk için ayrılan, yaşanacak çok sayıda değerli şey vardır.

Böylece, yeni şehrinizi bir yerel gibi gezmeyi öğrenirken, unutulmaz deneyimler için en iyi parkları, restoranları, barları, kafeleri ve alışveriş noktalarını keşfetmeye başlayacaksınız.

Yerel halkın nerede tatil yaptığını da öğreneceksiniz: büyüleyici sahil tatil yerleri, şelalelere bakan restoranlar, pitoresk göllerin yakınındaki kamp alanları, dağ kabinleri, kale kalıntıları, hiç bir zaman rehber kitap yapmayan değerli taşlar.10- Eve dönüşün tadını çıkarın
Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep! 10

Yurtdışında eğitimden ve bazı ters kültür şoklarının üstesinden geldikten sonra, kendi ülkenize yeni gözlerle bakacak ve evde olmanın gerçekte ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Her gün evde yürüdüğünüz sıradan şeyler sizin için daha fazla değer taşımaya başlayabilir ve yurtdışında okuduğunuzda özlemini duyduğunuz kültür unsurları, dönüşünüzde sizin için çok anlamlı hale gelebilir. Ayrıca, yeni şeyler denemek ve yeni yerler keşfetmek için yeni bir güven ile geri döneceksiniz. Aniden, bir yolcunun zihniyetiyle vatanınıza yaklaşıyor olacaksınız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..