Blog

Yurtdışı

Yurtdışında Okuyacakların Sorması Gereken 4 Önemli Soru

Yeni hayatınıza başlamadan önce kendinize mutlaka sormanız ve cevabından emin olmanız gereken 4 soru hazırladık.
                                                                                                                                 

1. Neden yurtdışı?Kendine sorman gereken soru: Neden? Yeni bir deneyim, yaşama şekli için mi? Eğitim kalitesinin daha iyi olduğuna inandığın için mi? Yeni bir dil için mi? Yaşam standartlarını yükseltmek için mi? Nedenini bilirsen, hedeflerini doğru biçimde şekillendirip, onlara yönelik verimli ve kapsamlı bir araştırma yaparsın. Araştırmanı düzgün yaparsan gittiğinde hayal kırıklığı yaşama ihtimalini azaltmış olursun.

2. Derslerin uyuşmasıYurtdışında okumak isteyen herkesin yaşamanın hayalini kurduğu bir ülke vardır. Ama sadece yaşama alanı, sosyal hayatı vs. güzel diye bakarak seçim yapmak bizi istediğimiz noktaya taşımayabilir. Gittiğin üniversiteyle, şu an eğitim gördüğün üniversitenin derslerin uyuşması önemli bir detay. Ülke içinde bile üniversiteler arası ders uyuşmazlığı yaşanırken, yabancı bir eğitim sisteminde uyuşmazlık kontrolünü iyi yapmalı, derslerini ona göre seçmelisin. Bu konuyu, eğitim gördüğün üniversitedeki ilgili eğitim görevlisinden ve gideceğin yeni üniversitendeki ilgili eğitim görevlisiyle iş birliği yaparak, sağlıklı bir sonuca ulaşman gerek. İhmal etme.

3. Sana ne katacak?Her şeyden önce tanımadığın, kültürüne, insanlarına, yaşama tarzlarına yabancı olduğun bir yerde yaşamak sana özgüven katacak, dünya görüşünü genişletecek. Eğitiminiz sürecinde tanıştığın insanlar network ağınızı genişletecek. Mühendislik, mimarlık, mütercim tercümanlık vb. alanlarda şirketler yurtdışı ile iş yaptıkları için, zaman zaman yurtdışında yaşamanı gerektirecek projelere dahil olmanı isteyecekler. İşe alımlarda yurtdışın da yaşama deneyimin var mı, yok mu artık önemli bir madde. Ve tabi ki dilin gelişecek.

4. Gideceğin ülke hakkında ne biliyorsun?Yaşamaya başlayacağın yeni ülken için turistik seviyede bir araştırma yapman yeterli değil. Sıcaklık genelde nasıl? Ne giyiyorlar? Ne yiyorlar? Konaklayacağın bölgeden okuluna ulaşım kolay mı? Konaklayacağın bölgenin insanları nasıl? Bu sorular ve aklına gelen başka sorular hakkında ne kadar detaylı bilgi edinirsen o kadar hazırlıklı gider, rahat edersin. Dil konusunda; yerel dilini bilmediğin bir bölgeye gidersen, eğitim dilinin İngilizce olmasına dikkat et. İngilizce eğitim veren okul bulmakta sıkıntı yaşarsan İngiltere ya da Avustralya gibi yerel dilin İngilizce olduğu ülkelere yönelebilirsin. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..