Blog

Zaman Yönetimi Konusunda Uygulamanız Gereken 6 Madde!

Zaman Yönetimi Konusunda Uygulamanız Gereken 6 Madde!

Nasıl bakarsanız bakın, her birimizde 24 saat aynıdır. Bu bizim ırkımız, rütbemiz, zekamız veya banka hesap bakiyemizden bağımsızdır. Herkes için aynı 24 saat.

zaman yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler! 1

Başarılı insanlar hakkında çok şey söylenebilir, ancak ortak noktalarından biri, zamanlarını nasıl harcadıklarına bilerek dikkat etmeleridir. Hepimiz aynı 24 saatimiz var, bu nedenle kritik farkın zamanımızı ne kadar akıllıca kullandığımıza bağlı olduğu anlaşılıyor.

Bu makalede, zamanınızı etkili bir şekilde yöneterek daha verimli olmanın yollarından bazılarını ele alacağız.

 

1- Mevcut Durumu Değerlendirin
Başlamak için, son zamanlarda zamanınızı nasıl kullandığınız konusunda envanteri durdurmanız ve envanteri almanız gerekir. Bu, bu yeri doldurulamaz kaynağı tam olarak nasıl kullandığınızın bir resmini verecek kişisel bir öz değerlendirmedir.

Gününüzün oldukça hızlı bir şekilde kaymış gibi göründüğünü farketmiş olabilirsiniz ve bunu bilmeden önce, 24 saat geçti ve yapmak için ne yaptığını başaramadınız. Eğer öyleyse, günlük aktivitelerinizi kaydetmeye başlamanız gerekir.

Vaktinizi meşgul eden aktiviteleri belirledikten sonra, en fazla getiriyi elde edenlere tecavüz edip odaklanabileceksiniz. Oturun ve uyandığınız andan itibaren her göreve ne kadar zaman harcadığınızı hesaplayın.

Peki, zamanınızı nasıl takip edersiniz? Her gün zamanınızı izlemenize yardımcı olacak indirebileceğiniz kullanışlı uygulamalar vardır. Daha fazla bilgi için bu listeye göz atın.

 


2- Bir Çizelge Bakımını Yapın
Her belirli gün için yapılması gereken görevleri yerine getirebileceğiniz basit bir şablon hazırlayın. Bu yapılacaklar listesi, kişisel aktiviteler, aile aktiviteleri, ticari aktiviteler vb. Kategorilere ayrılmalıdır.

Büyük projeleri daha küçük, eyleme geçilebilen işlere bölmek gerekir, böylece çok korkutucu olmazlar ve tamamlanması daha kolaydır.


zaman yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler! 2

3- Önceliklendirin

Her zaman bir saat içinde olan saatlerden daha fazlasını yapabileceğinizi düşünüyorsanız, öncelik vermeniz gerekir. Görevlerin önceliğine göre düzenlenmesi, yaşamınızdaki en önemli konulara zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

Burada, sizin için en uygun düzenlemeyi bulana kadar bazı deneyler yapabilirsiniz. Belge işleme yazılımıyla, kategorileri öncelik sırasına göre ayırt etmek için renk kodlamasını kullanabilir veya bunları basitçe A, B ve C etkinlikleri olarak etiketleyebilirsiniz.

Görevlerin nasıl önceliklendirileceğini belirlerken, kendinize aşağıdaki soruları sormanız gerekir:

- Bugün hangi işlerin yapılması gerekiyor?
- Hangi görevler zamanlanabilir?
- Hangi görevler devredilebilir?
- Hangi görevler kişisel hedeflerimin merkezindedir?
- Hangi görevler ortadan kaldırılabilir?


 


4- Limitleri Belirle
Her şeyin veya herkesin isteklerinin onaylanması gerekmediğinin farkında olun. Hayır demeyi öğren. Yapılacaklar listeniz çok uzunsa, zamanınızı harcayacağınız şeyler için uygun olan şeyler olabilir.

Kararında kesin ol ve hayatında net sınırlar oluştur. Bir şeyi kabul etmeden veya onaylamadan önce, kendinize aşağıdaki soruları sorun:

- Gerçekten bununla baş edebilecek kapasiteye ve zamana sahip miyim?
- Karlı mı olacak?
- Önceliklerime, misyonuma ve hedeflerime uygun mu?
- Bu görevi yapmamanın maliyeti ne olur?


zaman yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler! 4
5- Tüm Dikkat Edilecekleri Yok Et

Bugün döndüğün her yer, zaman emiciler. Distraksiyonlar boldur. Durun ve bir an için gündelik hayatınızda meydana gelen beklenmedik olayları planlayın ve zamanınızı tüketin.

Telefonunuzdaki e-postalardan ve yazılı mesajlardan planlanmamış sosyal karşılaşmalara kadar her şey olabilir. Çalışırken e-postanızı kapattığınızdan emin olarak bu eğilime karşı koyabilirsiniz. Eğer bir aile üyesi veya arkadaşınız size sosyal bir arama yaparsa, görüşmeyi daha sonra geri isteyip istemediğinizi kibarca sorun.

Kesintiler, zaman yönetimi üzerinde çalışırken, özellikle de bu kesintiler acil olmadığında veya önemli olmadığında yıkıcı olabilir. İşte baştan sona bir göreve bağlılık disiplinini uygulamanız gereken yer burasıdır. Dikkat edilmesi gereken başka bir şey olursa, listenizde not edin ve elinizde proje veya görev üzerinde çalışmaya devam edin.
 


6- Düşüncelerinizi Kontrol Edin
Ancak, tüm dikkat dağıtıcı dış değildir. Birçoğu içsel ve düşünce hayatımızla ilgili. Bazen kendi zihninizin size karşı komplo kurduğunu ve çabalarınızı sabote ettiğini hissediyor olabilir.

Dikkatinizi bir göreve adamak için çok çalışıyor olabilirsiniz, ancak daha sonra geçmişte olan bir şeyle ilgili düşünceler veya yakın zamanda almış olduğunuz bazı kötü haberler ya da biriyle olan duygusal bir takas, sizi sürünerek hedefinizden uzaklaştırın .

Ortalama bir insan günde yaklaşık 70.000 düşünceye sahiptir. Hayatınızda bir şeyler yapacaksanız, aklınızı yönetmeniz gerekecektir. Hemen kendinizi, projenize odaklanmak yerine, dikkat dağıtıcı bir düşünce treninde otururken buluyorsunuz, durup kendinize sorun:

Bu düşünce alakalı mı?
Yararlı mı?
Bunu yaparken pratik yapın, dikkat dağıtıcı düşünceleri ortadan kaldırmanın ve dikkatinizi günümüzde gerçekten neyin önemli olduğuna odaklanmanın kolay olacağını fark edeceksiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..