Blog

Univerlist eisenhower yöntemi

Zamanı Yönetmek: Eisenhower Matriksi , Mühendislik 101

Her zaman her şeye geç kalan ve sürekli olarak acelesi olan insanlardan mısınız? Ya da proje süreçlerinin yönetilmesi konusunda sıkıntılar yaşayan bir mühendis ya da adayı mısınız ? Evet bu sorunu çözmek adına Eisenhower'a başvurmanın vakti geldi de geçti bile .

Hiç kuşkusuz ki günlük ve iş hayatımızda en büyük sorunlarımızdan bir tanesi zamanı yönetebilmektir. Sürekli acelemiz olduğu için önem sıralaması yüksek işlere odaklanırken saçma sapan bir sürü şeyle uğraşarak zamanımızı çöpe attığımız eminim ki çok olmuştur. Sonuç ise son güne yetişmeyen işler, ekilen arkadaşlar ve gözyaşları diye özetlenebilir.

zaman yönetimi univerlist

Zamana hükmetmek elbette mümkün olan bir şey değil, nefes alırken dahi beklemeyi reddeden bir kavrama ayak uydurabilmek en önemli noktadır. Bir şeyleri yapabilmek için bazı şeylerden vazgeçmemiz ya da feragat etmemiz gerekiyor çünkü yetmiyor ve yetişemiyoruz. Günlük hayatı bir kenara koyacak olursak , iş hayatında bu ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor ve bunu bir şekilde aşmayı başarmamız gerekir. 

İş hayatında başvurduğumuz iki yöntem var, aslında bunlar birbirlerinin tam tersidir. Birincisi önem derecesi yüksek olanları ilk yapmak, ikincisi ise önemli olan işi sona bırakmak. Aslına bakarsanız acil olarak nitelendirilen işlerin genel anlamda birçoğu önemli olmuyor ama yine de iş iştir.

Bahaneleri ve kendi çapımızda ürettiğimiz sonuçları bir kenara ayıracak olursak artık bu konuda bir adım atmamız ve çözümlere ulaşmamız gerekir. Evet aslında birçoğumuz sıraya koymayı isteyerek doğru olanı yapıyoruz ama asıl önemli olanı doğru sıralamaktır arkadaşlar.


Eisenhower Matriksi

zu2snt.jpg

Tarihle arası iyi olanların aklında canlanan Eisenhower Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Dwight D. Eisenhower olarak canlanıyor olabilir ve evet bu doğru cevaptır. Ve Eisenhower zaman yönetimi konusunda kendisine br matriks geliştirmiş ve bu matriks bir koordinat düzleminde "acil veya acil değil" ve "önemli veya önemli değil" şeklinde dört parçaya bölerek yapılması gerekenleri bu şekilde sıralamış ve buna göre önceliklerini benimsemiştir.

Eisenhower Matriksi Sıralamaları
 

univerlist zaman yönetimi 2


1. Acil ve önemli (Krizler) 

Siren seslerini duydunuz ve hemen işe koyulup başka bir şeyle ilgilenmeden sadece bu konuya odaklanmak zorundasınız demektir. Bu işler genel olarak pis iş diye adlandırılır ve hayatınızın aksamasına sebep olur.

2. Acil değil ve önemli 

Eğer bu başlık altına geldiysek bilmelisiniz ki bu yapacağınız iş sizin geleceğinize yön verebilir. Çünkü genel anlamda bu tür işlere geleceğe yatırım olarak hitap edilir. Bir iş kurmak, kitap yazmak, master yapmak, bir enstrüman öğrenmek, aile kurmak gibi. Zamanınızın çoğunu buna ayırmaya çalışın.

3. Acil ama önemsiz

Angarya olarak da hitap edebileceğimiz, aslında planlamanızda yer almayan , bir başkasının yüklediği bir iş türüdür. Genelde gelen e-mailler, çalan telefonlar, iş yerinde başkalarının kendileri için sizden istedikleri vs buna girer.

4. Acil değil ve önemsiz 

Olmasa da olur ama olursa iyi olur dediğimiz işler bunlar oluyor. Önem arz eden ve zaman kısıtı olan işleri aradan çıkartmanız gerekirse bu işlere pek fazla zaman ayırmayın derim. 

eisenhower yöntemi univerlist
Özetle yapacaklarınızı sıralamanız gerekecekse bu konuda Eisenhower'a danışabilirsiniz. Gördüğünüz üzere basit ama etkili bir yöntem olarak yıllardan beri milyonlarca insan tarafından kullanılmıştır ve devam etmektedir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..