Blog

zeki insanlar neden daha geç uyur

Zeki insanlar neden daha geç uyur?

Eskiden bu konuda kesin konuşmak mümkün değildi fakat yaratıcılığı yüksek insanların daha geç yatmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyordu. Artık bilim konuştu! London School of Economics, BBC(British Broadcasting Corporation),Psychology Today ve Amerikan Study Dergisi'nin ayrı olarak ve farklı zamanlarda yaptığı araştırmalarıyla ortaya çıkan sonuç: Zeki insanlar daha geç uyuyor! Bu insanlara ise psikolojide "gece baykuşu" deniliyor.

 

 Londra School of Economics Psikoloji Profesörü Satoshi Kanazawa, IQ seviyesi ve uyku düzeninin birbiriyle doğrudan bağlantısı olduğunu, geceleri uyanık kalan ve zihnini kullanması gereken aktiviteler yapan insanların daha zeki olduğunu savunuyor. Zeka düzeyi daha daha düşük olanlar ise yatağa erken girmeyi tercih ediyor. Bu insanların ise gündüz,iş süresi zarfında daha üretken ve aktif olduğunu belirtiyor.

 

Amerikan Study Dergisinin Amerikalı gençler üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçları ise şunu gösteriyor; Zeki insanlar, hem haftaiçi günlerde hem de haftasonları, normal bir IQ seviyesine sahip insanlardan çok daha geç yatıyor, zihinsel aktivitileri gece gerçekleştiriyor.

Yapılan en bilimsel açıklama ise BBC'den geliyor. Yayınlanan bir rapora göre geç yatan insanların ruh sağlıklarının yerinde olduğu ve daha az stres yaşadığı kanıtlanmış. Bunda en büyük etki kortizol adında kas ağrısı, baş ağrısı ve soğuk algınlığına neden olan bir madde. Araştırmaya göre sabah erken kalkanlar daha fazla kortizol kullanıyor bu da fiziksel yorgunluğa sebep oluyor. Bu fiziksel etki ruhsal huzursuzluklara da yol açıyor. Ancak gece geç saatte uyuyanlar için bu huzursuzluk riski daha az.

IQ seviyesi daha yüksek insanların genel olarak olaylara ve sorunlara daha çok kafa yordukları için kafaları daha meşgul olduğundan geç saatlere kadar ayakta kalmaları olağan bir sonuç. Yorgun oldukları için yatağa erken saatlerde girseler bile kafaları sürekli çözemediği problemlere gideceği için uyuyamamaları gibi bir gerçek de var.Geç saatlerde aktif olmalarının diğer bir sebebi ise, etrafta kimse olmadan ve insanlarla muhattap olmak zorunda kalmadan işlerine daha iyi konsantre olabilmeleri.

Son olarak Psychology Today dergisinde yayınlanan bir makalede gece insanların yattığı saatler ve IQ seviyeleri karşılaştırılmış. Ortaya çıkan sonuç şöyle;

IQ<75 

Haftaiçi: 23:41-7:20

Haftasonu: 00:35-10:09

90<IQ<110

Haftaiçi: 00:10-7:32

Haftasonu: 01.13-10:14

IQ>125

Haftaiçi: 00:29-7:52

Haftasonu: 01:44-11:07

 

Size tavsiyemiz ise bu verilerin ardından "Ben de zeki bir insanım" diyerek kendinizi uykusuz bırakmayın! Her insan bedeninin uykuya olan ihtiyacı aynı değildir. Uykunuzu iyi almazsanız odaklanma sorunu başta olmak üzere pek çok hastalık sizi bulabilir. En iyisi 6-8 arası uyumaktır.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..