Blog

Zihninizi Başarıdan Uzaklaştıran 7 Engel!

Zihninizi Başarıdan Uzaklaştıran 7 Engel!

İnsan, istediği zaman her şeyi başarır derler, ya da "inanmak başarmanın yarısıdır" gibi sözleri hepimiz hemen hemen her gün bir başarı öyküsünün ardından dile getiririz. Evet, aslında haklıyızdır ama aynı gayreti kimi zaman kendi bünyemizde bulamadığımız için hayıflanır dururuz.

Kendinizden şüphe duymanız, korku ve odak eksikliğiniz yaşamınızı zorlaştırır ve olduğunuz yerde saymanıza sebep olur. İki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir çizgidir. Beyinlerimiz karışmadıkça. Öyleyse dünyayı karmaşık alternatifler aramak için dolaşmanın bir yolunu bulacağız.

Zihin bizi en büyük umutlarımıza ve hayallerimize fırlatabilir ya da hayal kırıklığı içinde pes edene kadar kafamızı karıştırabilir ve işkence yapabilir.

İşte karşılaştığınız en yaygın zihinsel savaşlar, artı her biri için hızlı bir reçete.
 


1- Küçük düşünüyorum.

“Yeterince büyük düşünmüyorsun. Bir blog yazısı üzerinden ertelediğiniz kitapların puanlarını, bir çalışma grubunu yazmayı düşünüyorum. ”- Alan Weiss

Her basamağın bizi oyalamasını sağlarsak, kilometre taşlarımıza asla vurmayacağız. Küçük şeyleri düşünmek bizi hapseder, büyük şeylere ulaşmamızı engeller.

Erteleme düşmanı şimdi. Hızlı ama sağlam bir karar verin ve adım adım ilerleyin.


2- Yangınları şüphe edin.

“Düşünme korkunun üstesinden gelmeyecek, eylem olacaktır.” - W. Clement Stone

Şüphe zihinlerimizi doldurduğunda, korku düşüncelerimize hakimdir. Harekete geçin ve korkularınızın çoğunun hayal edildiğini anlayın. Kendini empoze eden kabuslar, olabilecek en kötü sonuçları yansıtır.

zihninizi başarıdan uzaklaştıracak 7 engel! 1

Belki de bu kadar sıklıkla teşvik edilen “büyük eylemi” gerçekleştiremezsiniz. Ama bir adım, sonra başka bir adım atabilirsiniz. Hedefine doğru ilerleyebilirsin.


3- Gelecekteki başarısızlıklar.

“Bir şeyde başarısız olmadan yaşamak mümkün değil, o kadar temkinli yaşamadığınız sürece hiç yaşamayacağınızı, bu durumda temerrüde düşmediniz.” - J. K. Rowling

Kâr edemediğimizde, genellikle peygamber oluruz. Girişimimizin felakete yöneldiğine dair kanıt olmasa bile, başarısızlığı önceden görmeye başlıyoruz. Zihin başarısızlık öngördüğünde felce yol açabilir.

Kendine geçmiş başarıları hatırlatarak gelecekteki başarısızlıkla mücadele et. Geleceğinizi tahmin etmek için geçmişinizden kanıtlar kullanın.


4- Ölümsüz kararlar.

“Ekonomi her yerde ve ekonomiyi anlamak daha iyi kararlar almanıza ve daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.” - Tyler Cowen

Duygusal kararlar tehlikeli olabilir, fakat ölümcül kararlar ölümcül olabilir. Doğası gereği, çoğu girişimci risk alan kişilerdir. İçimizde biraz kumarbazımız var, bu yüzden olasılıklar bize karşı olsa bile bağırsak kararları vermek kolaydır.

zihninizi başarıdan uzaklaştıracak 7 engel! 2
Zarları saf içgüdülerine yuvarlamak yerine, elektronik tablolardaki rakamlara veya güvenilir danışman grubunuza bakın. Sadece anın heyecanına değil, sağlam gerçeklere dayalı kararlar alın.


5- Bulanık odak.

“Hayal gücünüz odak dışındayken gözlerinize güvenemezsiniz.” - Mark Twain

İstediğiniz yere gitme yeteneği, onu zihninizde açıkça öngörme becerisiyle başlar. Yine de, hayallerimiz dağınıklığa sürüklenmiş gibi görünüyor ve çoğunlukla bizi ezici hale getiriyor.

Düşüncelerinizi bölümlere ayırarak netliği bulun. Zihinsel “kovalar” yaratın ve işinizin çeşitli yönlerini sıralayın. Satış, pazarlama, gelir ve giderler hakkında ayrı ayrı düşünmek için zaman harcayın, aksi takdirde yakınlaşma dayanılmaz hale gelecektir.


6- Karmaşık hesaplamalar.

“Berraklık basitlikle gelir.” - Brendon Burchard

Bu zihinsel engel, sonuncuyla aynı doğrultuda düşer. Hızlı, minimal kararlar vermek yerine yavaş, maksimum kararlar verme eğilimindeyiz. Hızlı bir şekilde geri bildirim almak için bir arkadaşa sorabiliriz ancak sorunların bir komiteye düşmesine izin veririz. Çok fazla sayıda hesap makinesi işlemi sadece karmaşık hale getirir.

Kendinize “X sonuçlarına ulaşmanın en hızlı ve en güvenli yolu nedir?” Diye sorun.


7- Motivasyonel manipülasyon.

“İnsanın zihni ne olursa olsun gebe kalabilir ve inanabilir, başarabilir.” - Napolyon Tepesi

Olabilir. Bazen zihinsel engel negatif değil, olumludur. Tüm ekibin düşüncelerimizi benimsemesini beklediğimiz bir hedefe ulaşacağımıza o kadar ikna olduk ki Bu motivasyonel manipülasyon kısa vadede yardımcı olabilir. Ancak hayal kırıklığına uğradığımızı işaret eden kanıtlar aldığımızı görmezden gelemeyiz.

Manipülasyon olmadan motive edin. Mevcut stratejiyle kazandığınız ya da kaybettiğiniz yer hakkında dürüst olun. Gerçek bir lanetli kelime değildir; dünyamızı oluşturan kelime.

zihninizi başarıdan uzaklaştıracak 7 engel! 3
Zihin asla tam olarak evcilleştirilmeyecektir, bu yüzden bu zihinsel bloklarla cesaret ve tutarlılıkta savaşmaya devam edin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..