Haber

2018 Yökdil Sınav Takvimi

2018 Yökdil Sınav Takvimi

2018 yılı Yökdil sınav takvimi şu ana kadar belli olmadı. Takvim belli olunca haberimiz güncellenecektir. 2017 yılında 3 adet sınav yapılmıştı. İlk sınav Mart ayında, ikinci sınav Temmuz ayında ve son sınav ise Kasım ayında uygulanmıştı.

Şimdi şizlere 2017 sınav tarihleri hakkında kısa bilgiler verelim.

1. Yökdil Sınav Tarihi : 05 Mart2017

2. Yökdil Sınav Tarihi : 09 Temmuz 2017

3. Yökdil Sınav Tarihi : 05 Kasım 2017

YÖKDİL sınavı nedir

Yök-Dil, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı kısaltmasıdır. Akademik camiayı ilgilendiren bu sınav YÖK başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. Yök-Dil sınavının soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmaktayken sınav organizasyonu Anadolu Üniversitesince yapılmaktadır.

YÖK-DİL’e eski ÜDS’nin yeni versiyonu da diyebiliriz. Sınav Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve İngilizce alanlarında yapılacaktır. Özellikle akademik kariyer düşünen adaylar YDS’den pek memnun değildi. Bunun sebebi sınavın akademik camiaya hitap etmemesi ve ÜDS’ye göre aşırı zor olmasıydı. Bu yönden YÖK’e de çok fazla talep gelmiş ve YÖK değerlendirmeler sonucunda YDS’den daha kolay olması beklenen ve akademik camia için daha belirgin olan bir sınavı YÖK-DİL’i 2017 yılında başlattı.

YÖK-DİL sınavına kimler başvura yapabilir?

Yüksek lisans ve doçentlik sınavlarına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil seviyesini ölçmek isteyen diğer adaylar da bu sınava başvuru yapabilir.

 

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..