Haber

2019 YKS Başvuru Tarihleri detayları

2019 YKS Başvuru Tarihleri detayları

2019 yılında yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuru tarihi belli oldu. Sınava Hazırlananlar Dikkat Kesildi. Başvuru tarihleri ve YKS 2019 TYT sınav tarihleri yayımlandı. 

Bu sene üniversiteye girmek için hazırlanan yüz binlerce öğrenci 2019 YKS sınavının ne zaman olacağını ve başvuruların ne zaman başlayacağını merak ediyordu. Beklenen haber ÖSYM sınav takiminin açıklanması ile yanıt buldu. 2019 yılına girilmesi ile birlikte Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav takvimi kamuoyu ile paylaşıldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, daha öne yaptığı açıklamada ilk aşama sınavı olan TYT’nin 15 Haziran 2019’da, ikinci aşama sınavı olan AYT’nin ise 16 Haziran 2019’da yapılacağını duyurmuştu. Böylece öğrenciler Ramazan ayını çıkarıp, Ramazan Bayramını yaptıktan sonra sınava girecekler. 

ÖSYM takviminin açıklanması ile başvuru tarihleri de belli oldu. Buna göre YKS başvuruları 12 Şubat 2019 tarihinde başlayarak 6 Mart 2019’da sona erecek. Sınav başvuru ücretinin ne kadar olacağı ise henüz belli değil. Başvurular başlarken yayımlanan başvuru kılavuzunda ücretin netleşmesi bekleniyor. 

Bu Sene İkinci Kez Yapılacak
Üniversiteye giriş sınavında değişiklik yapılmış ve ilk uygulama 2018 yılında denenmişti. Böylece yetkililer, yeni sistemin bazı açıklarını görme fırsatını yakalamıştı. Öğrenciler ise neyle karşılaşacaklarını geçen sene görerek bu sene sınava çok daha iyi hazırlanma fırsatı yakaladı. Yeni sınav sisteminde ezberci sorular yerine mantık isteyen sorular öğrencilerin kendisini daha iyi ifade etmesine imkan veriyor.

yks ile ilgili görsel sonucu

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..