Haber

27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması

27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması

27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması; ülkemizdeki fen öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yöneltmek ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

 

Yarışmada her dalda birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü verilecektir. Derece alan öğrencilerle, projeyi yöneten danışman öğretmenlere aşağıda belirtilen miktarlarda (proje başına) para ödülü ve ayrıca sergiye katılan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere ve/veya Okul Müdürlüklerine katılım belgesi ve anı plaketi takdim edilecektir.


Yarışmada, ilk üç dereceye giren projeler arasında, “sonuçların yaygın kullanım potansiyeli olan bir ürüne dönüştürülebilirliği”  farkı ile öne çıkan projeye ‘Inovasyon Özel Ödülü’ verilecektir.

 

DERECESİÖDÜLÜ
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ7,000 TL
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ5,500 TL
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ5,000 TL
İNOVASYON ÖDÜLÜ4,500 TL

 

Not: Ödüller Proje Başına Verilecektir.

 

Bilimsel yöntem; gözlemler sonucunda varsayımlar kurma ve bu varsayımları deneysel yoldan sınama üzerine temellenmektedir. Bilimsel yöntem ve bilimsel düşünce; ancak yaşanarak öğrenilebilir ve bir yaşam biçimine dönüştürülebilir. Bu düşünceden yola çıkan MEF Eğitim Kurumları, gençlerimizi bilimsel çalışmalara yönlendirme ve bu alanda yüreklendirme konusunda sorumluluk almayı, eğitimdeki öncü misyonunun gereği olarak görmektedir.

 

Fen öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim Adamları” olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla MEF Eğitim Kurumlarının 1992’de birincisini gerçekleştirdiği Fizik, Kimya, Biyoloji dallarındaki “Araştırma Projeleri Yarışması”, liseli gençlerden büyük ilgi görmekte ve bu ilgi her geçen yıl artarak sürmektedir.

 

MEF Üniversitesi ve MEF Okulları tarafından bu yıl, 27.si düzenlenecek olan “27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması” genç beyinleri bilimsel yöntemlerle düşünmeye yönelten, tüm lise öğrencilerinin katılımına açık bir yarışmadır. Yarışmaya yapılan başvuruların her yıl bir önceki yıla göre büyük artış göstermesi ve katılımın yurt dışınada taşarak yaygınlaşması, bu yarışmanın öneminin gençlerimiz tarafından algılandığının bir kanıtıdır. Ayrıca, bu yarışma; çağımızda giderek ağırlık kazanan temel bilimlerin önemini vurgulaması bakımından da büyük önem taşımaktadır.

 

26 yılda Türkiye genelinde 20.989 öğrencinin başvurduğu 9.947 özgün projenin 1.783 tanesi sergilenmeye değer bulunmuştur.

 

Araştırma Projeleri Yarışması, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de ilgi görmektedir. Yarışma, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin projeleri ile daha da zenginleşecektir. Yarışmaya  bu yıla kadar yurtdışından, aralarında  Almanya, Amerika, Avusturya, Hollanda, Bulgaristan, Polonya, İspanya, Dubai, Romanya, İsrail, KKTC, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Belçika, Tayland, İsveç, Litvanya, Kanada, Afrika, Çin, Polonya, İspanya gibi ülkelerin bulunduğu bir çok ülke katılmıştır.

 

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..