Haber

8. Uluslararası ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi’ Konferansı 04-05 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Albert Long Hall’de gerçekleştirilecek.

8. Uluslararası ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları’ Konferansı

8. Uluslararası ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi’ Konferansı 04-05 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Albert Long Hall’de gerçekleştirilecek.

 

Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde, Koç Üniversitesi, ODTÜ ve Özyeğin Üniversitesi iş birliği ile sekizinci kez düzenlenen ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı’, bu yıl  “Başarı Öyküleri: Üniversitelerin Sahip ve/veya Ortak Oldukları Teknoloji Yatırım Fonları” ‘temasıyla yerli ve yabancı birçok konuğu ağırlayacak.

Fikri mülkiyet hakkında farkındalık yaratmak ve sahiplenilen fikri mülkiyet ilkeleri çerçevesinde akademi ve yeni oluşan teknoloji transfer ekosistemine katkıda bulunmayı amaçlayan konferans, yaratıcılık ve buluşçuluğu geliştirmek ve teşvik etmenin yanı sıra, fikri mülkiyet haklarının korunması ve fikri mülkiyet varlıklarının ticarileştirilmesi için önemli bir platform oluşturuyor.

Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde, Koç Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi’nin katkıları ve iş birliğiyle düzenlenecek olan konferansın, Türkiye’nin dört saygın araştırma üniversitesinin stratejik ortaklığı ile gelecek yıllarda da düzenli olarak devam etmesi planlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Fiba Holding YK Başkanı ve Özteğin Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hüsnü Özyeğin’in konuşmalarıyla başlayacak konferans, daha önceki Fikri Mülkiyet Konferanslarında olduğu gibi, ilk panelde “Uluslararası, Bölgesel ve Ulusal ölçekte Akademik Fikri Mülkiyet Ticarileşmesinde TTO’ların Rolleri” konusunda stratejileri tartışmaya açacak.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yöneteceği ilk panele Michal Svantner (Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü -WIPO), Thomas Bereuter (Avrupa Patent Ofisi), Prof. Habip Asan (Türk Patent) ve Prof. Orhan Aydın (YÖK) gibi alanlarının önde gelen isimleri katılacaklar.

Bu yıldan başlayarak ‘Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’’ verilecek

Konferans kapsamında bu yıl ilk kez meslek yaşamı boyunca Fikri Mülkiyet Hakları alanında yaptığı örnek çalışmalarla tanınan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu (’91), Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Arçelik A.Ş. Fikri Mülkiyet Hakları Birimi yöneticiliği gibi görevlerde bulunmuş olan Sertaç Köksaldı’nın anısını yaşatmak ve her yıl Türkiye’de, Fikri Mülkiyet Hakları ekosisteminin gelişmesine önemli katkılar yapan, bu alanda fark yaratan, örnek teşkil edebilecek çalışmalar gerçekleştirmiş olan gerçek ve tüzel kişilerin ödüllendirilmesi amacıyla  “Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü” verilecek.

Dört panelde dünyadan başarı öyküleri

Konferans toplam sekiz ayrı panele ev sahipliği yapacak. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) – Geçiş ve Gelişmiş Ülkeler Bölümü (TDC) yönetiminde yuvarlak masa düzeninde gerçekleşecek ilk toplantıda çeşitli ülkelerden katılımcılar fikri mülkiyet hakları yönetimi konusunda mevcut stratejilerini ve üniversitelerden beklentilerini paylaşacaklar. Programda İngiltere, Kıta Avrupasıİsrail Deneyimi ve ABD Deneyimi başlığı altında başarı hikayelerinin paylaşıldığı dört ayrı panel de yer alacak. Benzersiz girişim eko-sistemlerini vurgulamak amacıyla her panel her bir alanda ve bölgede deneyimli uzmanlar ve yöneticilerle gerçekleştirilecek.

Dünyanın önde gelen telif hakları uzmanlarından eğitimler

6-7 Ekim 2018 tarihlerinde atölye ve eğitim programları ile devam edecek olan ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı’’ kapsamındaki atölyelerin konukları arasında  Hadasit Medical Research Services and Development Ltd. CEO’su Tamar Raz ve Johnson & Johnson Telif Hakları uzmanı ve Licensing Executives Society International (LESI) eski Başkan Yardımıcısı Kevin Nachtrab gibi uzmanlar yer alacak.

‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı’ hakkında daha fazla bilgi için ziyaret ediniz:

 

http://www.ipconference.boun.edu.tr/ipconference-2018/index.php

 

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..