Haber

Afyon Kocatepe Üniversitesi  Özel Yetenek Sınavları

Afyon Kocatepe Üniversitesi Özel Yetenek Sınavları

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarına özel yetenek sınavı ile 106 öğrenci alınacak.

Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen AKÜ Devlet Konservatuvarının 1999 yılında kurulmuş, 2001-2002 akademik yılında eğitim-öğretime başladığını belirterek, 58 akademik ve 11 idari personelle eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti. Türkmen, 302 öğrencisi olan AKÜ Devlet Konservatuvarında eğitime başlayan öğrencilerin;  sanatçı, müzik  eğitimcisi ve müzik bilimcisi  olarak yetiştirildiklerini söyledi. Türklen, eğitim ve öğretim süresinin Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Bölümü ve Türk Sanat Müziği Bölümleri için 4 yıl, Türk Halk Müziği Bölümünün hazırlık sınıfı ile birlikte 5  yıl olan konservatuvarda;  Türk Sanat Müziği Bölümü  (Ses Eğitimi, Temel Bilimler), Türk Halk Müziği Bölümü (Çalgı Eğitimi ve Ses Eğitimi),  Müzik Bölümü (Piyano, Yaylı Çalgılar) ve Sahne Sanatları (Opera ve Koro) Ana Sanat Dallarının tümünde eğitim ve öğretim verdiklerini ifade etti.

Özel yetenek sınavları hakkında:

Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü, Sahne Sanatları Bölümü, Türk Sanat Müziği Bölümü ve Türk Halk Müziği Bölümlerine ön kayıtlar 19 Ağustos – 29 Ağustos 2019 tarihleri arasında, hafta içi mesai saatleri içinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında yapılacak. Özel yetenek sınavları 3-4-5 Eylül 2019 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında tek aşamalı olarak yapılacak. AKÜ Devlet Konservatuvarı 2019 yılı kontenjanları dahilinde Müzik Bölümü için 26 kişi (Yaylı Çalgılar ASD 15, Piyano ASD 10, Piyano ASD (KKTC) 1), Sahne Sanatları Bölümü için 20 kişi (Opera ASD 10, Koro ASD 10), Türk Sanat Müziği Bölümü için 40 kişi (Temel Bilimler ASD 20, Ses Eğitimi ASD 20) ve Türk Halk Müziği Bölümü için 20 kişi (Çalgı Eğitimi ASD 10,  Ses Eğitimi ASD 10 ) olmak üzere toplamda 106 öğrenci alınacak.

Adaylar, “2019-(ÖSYS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu’nda belirtilen taban puanlara göre müracaat edeceklerdir. Buna göre; 2019 Temel Yeterlik testinden (TYT) en az 150.000 ve daha yukarı puan alanlar müracaat edeceklerdir. Engelli öğrencilerin ise TYT’den en az 100 alması yeterlidir. Engelli öğrenciler kendi aralarında değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Komisyon adayın başvurduğu programa ve engelli durumuna bağlı olarak karar verecektir.

Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

Yetenek sınavına yönelik “hazırlık kursları” her anasanat dalının uzman eğitimcileri tarafından bir hafta süre ile verilmektedir. Bu konuda da konservatuvarımız web sitesinden bilgi edinilebilir.

Sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler ve Özel Yetenek Sınav kılavuzu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (www.aku.edu.trve AKÜ Devlet Konservatuvarı internet sitelerinde (www.konservatuvar.aku.edu.tr) ilan edilmiştir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

 

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..