Haber

Boğaziçi Türkiye'nin gururu oldu

Boğaziçi Türkiye'nin gururu oldu

QS University Rankings tarafından, Gelişen Avrupa ve Orta Asya ülkelerini (Emerging Europe and Central Asia - EECA) kapsayan ‘’En İyi İlk 200 Üniversite’’ araştırmasının sonuçları 16 Ekim’de açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi ilk 200 üniversite arasında bu yıl iki basamak yükselerek 7. sırada yer aldı ve bu sene de Türkiye’den ilk sırada listeye girdi. 

Gelişen Avrupa ve Orta Asya ülkelerinden toplam 20 ülkeden 300 üniversitenin değerlendirildiği araştırmada Boğaziçi Üniversitesi EECA Bölgesi’nde yüzde 1’lik dilime giren Türkiye’den tek üniversite oldu.  Boğaziçi Üniversitesi EECA 2017 sıralamasında genel skor olarak 100 üzerinden 85,1 puan aldı. Boğaziçi Üniversitesi Fakülte Başına Makale sayısında bölgesel olarak en güçlü üniversitelerden biri olarak 3. sırada yer aldı.

Sıralamada değerlendirmeye alınan Türkiye’den 45 üniversiteden 8’i bölgesel sıralamada ilk 50’ye girdi. 
Gelişen Avrupa ve Orta Asya 2018 değerlendirmesinde Boğaziçi Üniversitesi’nin skorları şöyle gerçekleşti; Akademik saygınlık (%94,3), İşveren saygınlık (%99,2), öğrenci-öğretim üyesi oranı (%2,7), web görünürlüğü (%91,4), makale başına atıf (%98,3), fakülte başına makale (%99,9), doktora sahibi öğretim üyesi oranı (%100), uluslararası öğrenci oranı (%43,8), uluslararası öğretim üyesi oranı (%80,6).

Boğaziçi Twitter’da lider

Boğaziçi Üniversitesi Twitter etkileşiminde Avrupa’da birinci, dünyada da dokuzuncu oldu. World 100 Reputation Network’ün Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan raporuna dünya genelinde 33 ülkeden 252 üniversite dâhil edildi.

Times Higher Education (THE), QS, ARWU ve US News and Reports’un verilerine dayanarak hazırlanan sıralamada, üniversitelerin Twitter etkileşimleri dört istatistiksel veri üzerinden değerlendirmeye alındı. Retweet’lenen Tweet’lerin yüzdesi, ulaşılan Retweet yoğunluğu, beğenilen Tweet yüzdesi, ulaşılan beğeni miktarı üzerinden yapılan değerlendirme neticesinde ortaya çıkan puanlar sıralandı.

Dünyanın önde gelen MIT, Harvard, Princeton, Yale ve Cambridge gibi üniversitelerini Twitter etkileşiminde geride bırakan Boğaziçi Üniversitesi’nin, resmi Twitter hesabından yazın atılan 1.322 Tweet’in yüzde 75’i takipçileri tarafından Retweet edildi, yüzde 82’si de beğenildi. 

En son Tweet’leri yansıtacak şekilde üç ayda bir güncellenecek olan raporda, dünyada ilk ona giren üniversiteler ise şöyle:
1- Universidad Nacional Autónoma De México
2- Georgia Institute of Technology
3- University of Oxford
4- Stanford University
5- University of Sao Paulo
6- University of Iowa
7- Texas A&M University
8- University of Southern California
9- Boğazici University
10- Massachusetts Institute of Technology

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..