Haber

Dicle Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı

Dicle Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı

 2019-2020 Eğitim öğretim yılı için Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programına özel yetenek (Resim) sınavı ile öğrenci alınacaktır.

Alınacak öğrenci sayıları aşağıda belirtilmiştir.

 

Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı:  50 kişi

A-BAŞVURU ŞARTLARI

    1. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu olmak.

    2. Lise veya dengi okullar veya Açıköğretim lisesinden 2018–2019 öğretim yılı veya daha önce mezun durumda olmak.

    3. 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) girmiş olmak.

    4. Lise mezunu adayların 2019 YKS/TYT de en az 150.000 puanı almış olmaları gerekir.

    5. Engelli adaylardan (resim iş öğretmeni olmaya dair engel olan görmeye ve çizmeye dair bir engeli olmak hariç) puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavlarına kabul edilir. Bu adayların puanları, sınavın yapıldığı yıl dâhil 2 yıl süreyle geçerlidir. Yukarıda belirtilen engeli olan adayların, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır.

 

B-BAŞVURU YERİ VE TARİHİ

       Başvurular 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında online olarak http://obs.dicle.edu.tr/oibs/ffa_app/login.aspx linkinden yapılacaktır. Başvuru esnasında aşağıda sıralanan belgelerin taratılıp, başvuru yapılacak cihaza (bilgisayar, tablet, telefon vs) yüklenmesi gerekir.

 

C-BAŞVURU İÇİN GEREKEN BELGELER

 

1-         Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı

 

2-          2019-YKS/TYT sonuç belgesi

 

3-         1 adet vesikalık fotoğraf (300 DPİ çözünürlüğünde)

 

4-         Adaylar 2018-2019 eğitim-öğretim yılında merkezi veya özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşip yerleşmediklerini yazılı olarak beyan etmek zorundadırlar. Aksi takdirde başvuruları geçersiz sayılacaktır. Posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve işleme konulmayacaktır.

 

 

D- SINAV YERİ VE TARİHİ

      Sınav 26 Ağustos 2019 tarihinde saat 09.00'da Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Binası Kampus /DİYARBAKIR’ da yapılacaktır.

Resim

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..