Haber

Diploma Denklik İçin YÖK’ten Online Başvuru

Diploma Denklik İçin YÖK’ten Online Başvuru

Yönetmelikte yapılan düzenleme ile adayların denklik işlemlerini e-devlet ya da YÖK üzerinden yapılmasına imkan tanındı. Böylece başvuru imkanları kolaylaşacaktır. Başvurulara verilen yanıtlar da e-posta ya da elektronik yolla yapılacaktır. Yapılan düzenlemeler ile ülkemizde Batı Avrupa ülkelerine kıyasla işlemler daha hızlı yürütülecektir. Bu şekilde dijitalleşen dünyaya daha hızlı uyum sağlamak mümkün oluyor. 

Başvuru Nasıl Yapılacak


YÖK’ yapılacak olan denklik başvuruları öncelikle sistem üzerinden form doldurma şeklinde yapılacaktır. Ön başvuru yapılırken sisteme belgeler de eklenecektir. Sisteme yüklenen ve diğer belgelere görülmüştür kaşesi basılacaktır. Belgelerin asılları başvuru sahibine ve barsa vekiline iade edilecektir. Tüm bu işlemler Denklik Otomasyon Sistemi tarafından yürütülecektir. 

Yapılan denklik işlemlerinde hazırlık, bilimsel inceleme, komisyon görüşü ve onay ile süreç tamamlanacaktır. Onaylanan başvurular ıslak imza veya elektronik imza ile imzalanmayacaktır. Log kayıtlarına göre işlem yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığı da Görüş Verecek


Yurtdışında sağlık alanında eğitim alan öğrencilerin diplomalarının denklik işlemleri Mayıs ayında yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda görüşü alınacaktır. böylece sağlık çalışanlarının da denklik işlemleri online olarak sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir.

Seviye ve Yeterlilik Belirleme Sistemi (SYBS) sınavının uygulanması için Sağlık Bakanlığı görüş verecektir. Alınan görüşe göre sistemde değişiklikler ve yenilikler yapılacaktır. Böylece sağlık alanında eğitim alan kişiler de online olarak diploma denklik başvurusunu yapabilecektir. 

İşlemler Hızlı ve Kolayca Halledilecek


YÖK tarafından hazırlanan yönetmelik ile denklik işlemleri de yeniden düzenlendi. Denklik başvurusu yapacak olan adaylar artık online olarak da başvuru yapabilecektir. Sürecin büyük çoğunluğu dijital ortamda yürütülecektir. Böylece adayların fiziki olarak yapacakları işler azalmıştır ve süreç kısalmıştır. Bu yenilikler ile YÖK’ün sunduğu hizmet kalitesi artmıştır. Batı Avrupa ülkeleri ile yarışır şekilde ve hatta daha teknolojik imkanlar sunulmaktadır.

 

Diploma Denklik İçin YÖK’ten Online Başvuru ile ilgili görsel sonucu

 

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..