Haber

İKÇÜ Robot Savaşları Başlıyor

İKÇÜ Robot Savaşları Başlıyor

İKÇÜ Robot Savaşları, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından organize edilen bir etkinliktir. Gelişen teknolojiyle birlikte robot teknolojisinin de ilerlemesi ülkemiz gençlerinin bu alana olan ilgisini arttırıyor. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi gençlerin bu alandaki çalışmalarına fırsat sağlamak, onları heyecanlandırarak motive etmek amacıyla İKÇÜ Robot Savaşları’nı sizlerle buluşturuyor..

Son Başvuru Tarihi:  16 Mart 2020

Yarışma Tarihi:  13 Mayıs 2020 

Yarışma Bilgileri

Devre Uzunluğu:             5 dakika

Robot Ağırlık Aralığı:       < 35 kg

Robot Boyutları:                   < 50  x 50 x 50 cm

Arena Boyutları:               5  x 5  x 2.5 m

Robot Kontrolü:                Uzaktan Kumanda

Etkinliğin Özeti:               İki robot katılımcı ekipler tarafından belirlenmiş kişilerce kontrol edilerek bir boks maçı gibi birbirlerini nakavt etmek veya rakibinden daha yüksek puan elde etmek amacıyla savaşır.

 

Genel Kurallar

 1. Yarışmaya başvurular web sitesi üzerinden alınacaktır. Web sitesi üzerinden başvurmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 2. Yarışma esnasında hakemlere yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır, yarışma sırasında bir itiraz olursa hakemler ceza ve diskalifiye hakkını kullanabilir. Varsa itirazlar yarışma sonrasında düzenleme kuruluna yazılı olarak yapılacaktır.
 3. Etkinliğe katılan herkes kişisel eşyalarının güvenliğinden kendi sorumludur.
 4. Katılımcılar etkinlik süresince etkinlik sorumlulularının yönlendirmelerine ve yaptığı uyarılara uymak zorundadır.
 5. Genel yarışma düzenini bozan veya aksatan katılımcılar diskalifiye edilecektir.
 6. Yarışmacılar yarışma başlamadan önce etkinlik kimliklerini ibraz etmek zorundadır. Etkinlik kimlikleri, web sitesi üzerinden yapılan başvuru formu çıktısı ve kimlik kartı kontrol edilerek teslim edilecektir.
 7. Takımlar en az 1, en fazla 6 üyeden oluşabilir.
 8. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

Güvenlik Standartları

 1. Tüm katılımcılar robotları kendi sorumluluğunda tasarlar, üretir ve kullanır. Savaş robotları doğası gereği tehlikelidir. İlgili tüm tehlikeleri kapsayabilecek herhangi bir düzenleme yoktur. Lütfen, robotları üretirken, test ederken ve yarışırken kendinize veya başkalarına zarar vermemeye dikkat edin.
 2. Yarışmacıların gerekli çalışmaları yaparken ve yarışırken kişisel koruyucu ekipmanlarını (gözlük, önlük, eldiven) ve herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda acil müdahale için çeşitli ilk yardım malzemelerini yanlarında bulundurması gerekmektedir. Bu ekipmanlar yarışmacıların kendi sorumluluğundadır. Kişisel koruyucu ekipmanlarının yarışma sırasında kullanılması zorunludur.
 3. Tüm katılımcılar yarışma boyunca etkinlik sorumlularının yönlendirmelerine ve uyarılarına uymak zorundadır.
 4. Etkinlik alanında robot üzerinde ya da tamirat amaçlı kullanılmak istenen taşlama, elektrikli testere gibi tehlikeli ekipmanların kullanılmadan önce, etkinlik alan sorumlularının önceden bilgilendirilmiş olması gerekmektedir. Kullanılacak olan kesici ve delici aletler dikkatli bir şekilde taşınmalıdır.
 5. Etkinlik alanında acil bir durum söz konusu olduğu takdirde, etkinlik sorumlularının bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 6. Sponsor arenasına giriş ve çıkışlar ve yarışmanın başlangıç ve bitişi hakemlerin kontrolündedir. Yarışmacıların, hakemlerin yönlendirme ve uyarılarına uymaları zorunludur.
 7. Yukarıda belirtilen kurallara uyulmaması durumunda karşılaşılabilecek herhangi bir olumsuzluktan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi sorumlu değildir.

 

Robot Savaşları Kuralları

 1. Robotların zeminle temas halinde hareket edecek şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Robotlar zıplama/atlama özelliğine sahip olabilirler ancak uçabilme özelliğine sahip olan robotlar yarışmaya katılamazlar.
 2. Robotların yarışmacı tarafından uzaktan kumanda ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Kablolu bağlantı ile kontrol edilen robotlar yarışmaya katılamazlar.
 3. Robotların tüm elektrik aksamı ve kullanılan pnömatik ve hidrolik sistemler dışarıdan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu kurala uygun görülmeyen robotlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde diskalifiye edilecektir.
 4. Karşılaşmalar tek devre ve ikili müsabaka olacak şekilde gerçekleştirilir. Devre süresi 5 dakikadan oluşmaktadır.
 5. Sponsor arenasına yarışma için çıkmadan önce yarışmacı ekipler hakemlerle birlikte robotlarının çalışmasını teknik kontrol odasında kontrol edeceklerdir. Teknik bir aksaklık söz konusu olduğunda taraflar 10 dakikalık teknik mola hakkını kullanabilirler. Karşılaşma boyunca başka bir mola hakkı verilmeyecektir.
 6. Robotlar yalnızca arena ve teknik kontrol odasında çalıştırılabilir. Belirtilen alanlar hariç etkinlik alanının herhangi bir yerinde çalıştırılan robotlar diskalifiye edilir.
 7. Yarışma başladıktan sonra yarışmacıların hazır olması gerekmektedir. Müsabaka için anons edilen ekibin sponsor arenasına gelmesi için 2 dakika süre tanınır. Bu süre içerisinde arenaya gelmeyen ekipler diskalifiye edilir.
 8. Karşılaşmanın ilk 30 saniyesi hareket etmeyen robotlar diskalifiye edilir. Yarışma sırasında 30 saniye hareketsiz kalan robotlar nakavt olmuş kabul edilir.
 9. Robotlar sponsor arenasında çizgilerle belirlenmiş alanda savaşmalıdır. Çizgilerin dışına çıkan robotlara ceza puanı uygulanır. Robotun herhangi bir kısmının çizgi dışına çıkması ceza puanı uygulanması için yeterlidir.
 10. Robotlar birbirlerini ölüm çukuruna gönderebilirler. Ölüm çukuruna düşen robot 30 saniye içerisinde kurtulamazsa nakavt olmuş kabul edilir.
 11. Sponsor arenası yarışma alanında yarışmak üzere her ekipten en fazla iki kişi bulunabilir. Yarışma sırasında robotu aynı anda yalnızca bir kişi kontrol edebilir. Belirtilen 2 görevlinin haricinde bir ekip üyesinden müdahale olursa ekip diskalifiye edilir.
 12. Karşılaşmayı başlatma, karşılaşmayı durdurma, karşılaşmanın bitişini ilan etme, karşılaşmanın galibini duyurma, zaman aşımını ilan etme, kurallara uygunluğu denetleme görevleri hakemlerin sorumluluğu ve yetkisindedir.
 13. Robotlardan herhangi birinin devre sonunca nakavt olmaması, işlevsiz hale gelmemesi durumunda müsabakanın kazananı hakemler tarafından yapılan puanlamayla belirlenecektir.
 14. Karşılaşma sırasında hakemlerin çalışmasını engelleyecek herhangi bir müdahale diskalifiye sebebidir.
 15. Yarışma Genel Kuralları ve Robot Savaşları Kuralları’na tüm ekiplerin uyması zorunludur. Kurallara uyulmaması durumunda yarışmadan men edilme durumu söz konusudur.

 

Güvenlik

 1. Robotlarda sıvı/yanıcı/patlayıcı yakıt (LPG, CNG, mazot, benzin, içten yanmalı motor gibi) kullanılamaz.
 2. Tüm robotlar kumandaları üzerinden acil durumlarda gücü kesebilmelidirler. Yapılacak olan kontroller dahilinde kumandadan gücü kesemeyen robotlar (fail-safe) kesinlikle yarışamazlar. Buna ek olarak, robotlar kendi üzerlerinde de bir acil durum güç kesme butonu bulundurmak zorundadırlar. Bu şartları sağlamayan robotlar diskalifiye edilecektirKarşılaşma esnasında oluşabilecek herhangi bir acil durumda yarışmacılar hakemlerin komutlarıyla gücü kesmek zorundadır.
 3. Hakemler herhangi bir sebepten ötürü güvenli bulmadıkları robotu diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 4. Robotların güç düğmeleri saldırı mekanizmalarından uzak, güvenli bir şekilde ulaşılabilir olmalıdır.
 5. Pnömatik ve hidrolik sistem kullanan robotlarda yarışmacı ekipler basınç tanklarını sabitlemek zorundadırlar.
 6. Yarışmacı ekiplerin saldırı mekanizmaları üzerinde, robotların üzerinde yapılabilecek bir çalışma esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı gereken güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğu yarışmacılara aittir.

Ağırlık ve Boyutlar

 1. Yarışmacı ekipler robotlarını maksimum 50x50x50 cm boyutlarında tasarlamalıdır.
 2. Robotların toplam ağırlıkları, sarf malzemeleri, mekanik ve elektronik kısımlar dahil olmak üzere 35 kg ile sınırlandırılmıştır.
 3. Yukarıdaki maddelere uymayan robotlar diskalifiye edilir.

 

İtici Güç Sistemleri ve Saldırı Mekanizmaları

 1. İtici güç sistemlerinde ve saldırı mekanizmalarında sıvı/patlayıcı/yanıcı yakıt kullanılması kesinlikle yasaktır.
 2. Lazer, sinyal bozucu/karıştırıcı, parça fırlatıcı, aşındırıcı ve korozyona sebep olan maddelerin kullanılması yasaktır.
 3. Parlayıcı madde çıkaran (kıvılcım vb.) ve ateş çıkaran mekanizmaya sahip robotların ayrıntılı bir şekilde raporlarında kullandıkları maddeleri bildirmek zorundadırlar.
 4. Saldırı veya savunma sistemleri sponsor arenasına zarar vermeyecek şekilde tasarlanmalıdır.
 5. Yukarıdaki maddelere uymayan robotlar diskalifiye edilir.

 

Uzaktan Kumanda Sistemleri

 1. Robotlar Bluetooth kullanılarak kontrol edilebilir.
 2. Uzaktan kumanda sistemlerinin çalışma frekansları 433 MHz ve üzeri olmak zorundadır.

 

 

 

Ring Görsel Tasarımları

 

Yarışma Ödülleri

1. Takıma 2000 TL

2. Takıma 1000 TL

3. Takıma 500 TL

*Yarışmaya katılmaya hak kazanmış bütün ekip üyelerine katılım sertifikası verilecektir.

Yarışma Destekleri

Başvurusunu tamamlayıp, bizlerden onay alan takımlar, göndereceğimiz taahhütnameyi imzalayarak bize geri gönderecekler.

Taahhütnameyi imzalayan takımlar, sponsor firmalarla iletişime geçerek robotlarını üretmek için ihtiyaçları olan malzemeleri tedarik edebilirler.

Maksimum destek miktarı, tedarik edilen malzemelerin fiyatı kadardır. Firmaların destek limitleri farklı olabilir. Her bir firma için bu limitler belirtilecektir.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

Resim

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..