Haber

lys sınav sonuçları açıklandı

LYS Sonuçları Açıklandı


2017 LYS sınav sonuçları ‘ÖSYM’ tarafından açıkladı. Sonuçlar açıklandığı andan itibaren akıllarda ise tercih başvurularının ne zaman başlayacağı soruları dönmekte. Kurum ise tercih başvurularının hangi tarih aralıklarında gerçekleşeceğini açıkladı.

# Kurum tercih başvuruları için kurum 24 tercih hakkı tanıdı.

Sınava giren adayların sonuçları öğrenmesi bir ay sürerken, sonuçların açıklanmasının ardından 2017 LYS tercih başvuruları ne zaman başlayacak sorusu adaylar için merak konusu oldu. 


TERCİH SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tercihler ne zaman başlıyor?

ÖSYM, tercih başvurularının sonuçlardan bir hafta sonra yani 18 Temmuz 2017’de başlayacağını belirtti.

18 Temmuz’da 2017 LYS tercih kılavuzu yayımlanacak ve başvurular 8 gün boyunca sürecek. 26 Temmuz 2017 tarihinde ise başvurular son bulacak.


Tercihlerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

ÖSYM maddeler halinde dikkat edilmesi gerekenleri ön bilgi olarak yayımladığı kılavuzda açıklamıştı. Bu kılavuza göre;

  • Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir.
  • Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir.
  • Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir.
  • Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.


Puanıma göre üniversiteleri nereden bulabilirim?

UniverList dünyanın en kapsamlı üniversite veritabanı olmayı hedefleyen, üniversiteleri akademik ve sosyal metriklere göre değerlendiren, sosyal olanakları, tesisleri, başarıları, ulusal/uluslararası ölçütleri listelemeyi amaçlar, üniversite aday/mezun/öğrencileri arasında etkileşim sağlamayı hedefler. UniverList üzerinde siz adaylar ve aday adayları kolayca merak ettiğiniz özelliklere göre üniversiteleri bulabilir, onlar hakkında yorumlarda bulunabilir ve onları karşılaştırabilirsiniz.


Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..